Brama Krakowska w Lublinie

Lublin – atrakcje turystyczne

Lublin - dla nas prawie zapomniany, ale dla obcokrajowców idealny na wymarzony urlop. Z siłą Herkulesa, przyciąga tu zagranicznych turystów Domek Kata, duża ilość pałaców, największa żydowska uczelnia w Europie czy Giełda Staroci. Mowa oczywiście o Lublinie. Jednym z najpiękniejszych, ale też niedocenianych miast w Polsce.  

Jak często zachwycamy się historią, zabytkami i atrakcjami dostępnymi w zagranicznych miastach? Coraz częściej w Internecie wypatrujemy tanich lotów do Włoch, Anglii, Hiszpanii… Inspiruje nas Big Ben, Krzywa Wieża czy choćby Łuk Triumfalny. Prawie że z otwartymi buziami słuchamy zagranicznych przewodników. Kiedy natomiast sąsiad opowiada nam, iż tegoroczny urlop spędzi w Polsce, kiwamy głową z politowaniem i myślimy, że jest niepoważny, skoro urlop w kraju kosztuje mniej więcej tyle samo, co w innym państwie europejskim.

Jeśli się jednak zastanowić, to warto pozazdrościć naszemu sąsiadowi.  Być może napiszę frazes, ale Polska to piękny kraj, coraz częściej doceniany przez obcojęzycznych turystów. Szczególną sławę poza granicami Polski zdobył Lublin: miasto pałaców, szeroko pojętej kultury, jak również scena tragicznych wydarzeń historycznych.

Zabytki Lublina

Można by śmiało powiedzieć, że Lublin to miasto dawnej arystokracji. Szczególną sławę zdobył tu legendarny Król Jednej Nocy, który zamieszkał w Lubelskim Zamku i objął władzę po śmierci ostatniego Jagiellona. Niestety (a może raczej na szczęście, gdyż tego się już nie dowiemy) kolejnego dnia zmuszono go do ustąpienia z tronu. Oprócz zamku, Lublin szczyci się również posiadaniem dziesięciu pałaców oraz czterech dworków. Kiedyś mieszkali w nich magnaci, obecnie znajdują się tam galeria handlowa, automobilklub, muzeum, lub są własnością lubelskich uczelni.
Wszystkich zabytków i miejsc wartych odwiedzenia w Lublinie nie da się wymienić ani opisać. W szczególności jednak zachęcam Was do udania się na Plac po Farze. Pozostały tam fundamenty jednej z najstarszych katolickich świątyń tego miasta. I choć, może wydać się Wam, że jest to mało atrakcyjne miejsce, gwarantuję Wam, iż poczujecie się tu, jak byście brali udział w ważnych wykopaliskach archeologicznych.

Domek Kata to zabytek już prawie zapomniany przez turystów, ale nie przez rodowitych mieszkańców miasta. To oni właśnie zachęcają, aby udać się do tego miejsca. Dawniej mieściła się tu szubienica, a obok miejsce pochówku skazanych. Sama budowla ma ponoć ponad 600 lat.
Najstarszą jednak, miejską budowlą jest zamkowa wieża, która służyła niegdyś celom obronnym, a obecnie jest jedną z głównych atrakcji dla turystów. Z jej szczytu można bowiem podziwiać panoramę Lublina.

Sławny Lublin

Przechadzając się ulicami miasta, spotkacie na nich turystów z całego świata. Przyjechali oni poznać ogromne dziedzictwo kulturowe jakim szczyci się Lublin, dziś w wielu publikacjach podróżniczych nazywany stolicą Wschodniej Polski. Pieczę i opiekę nad całym województwem Lubelskim jako ambasadorzy, objęli między innymi piłkarz Jacek Bąk, Budka Suflera, Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, Kabaret Ani Mru Mru a także Beata Kozidrak. Stąd pochodzą także Romuald Lipko, Bogdan Łazuka, Piotr Szczepanik, Urszula, Zbigniew Hołdys, Stanisław Mikulski, Janusz Józefowicz, Tomasz Kawiak. To tylko nieliczni artyści związani z Lublinem. Dla wielu z nich to miasto jest inspiracją, miejscem wyjątkowym, o którym piszą w książkach czy pokazują go w filmach lub serialach. W Lublinie nagrywano sceny między innymi do „Ogniem i mieczem”, „Sekret Enigmy”, Chopin, pragnienie miłości”, oraz produkcji międzynarodowych takich jak „Lektor”, „Żołnierze wolności”, „Wiosna 1941”. W Lublinie znajduje się również studio, w którym nagrywany jest teleturniej „1 z 10”.

Miasto Żydów

Lublin Polakom kojarzy się przede wszystkim z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Jest to największa uczelnia katolicka w naszym kraju. Przed wojną jednak znajdowała się tu także jedna z największych, europejskich szkół żydowskich, Jeszywas Chachmej Lublin. Jej studenci mieli do dyspozycji między innymi bibliotekę liczącą około 13 tysięcy książek.
Idąc śladami lubelskich Żydów, warto udać się również do Synagogi Chewra Nosim, gdzie znajduje się Izba Pamięci Żydów Lublina. Szczególną uwagę w niej zwracają sprzęty stosowane podczas religijnych rytuałów.

Muzeum na Majdanku

Nie, nie zapomniałam o tak ważnym muzeum naszego kraju. Mimo, iż nie jest to najprzyjemniejsze miejsce w mieście, wręcz przerażające (przynajmniej dla mnie), to obowiązkowe podczas wycieczki po tym regionie. Podczas II Wojny Światowej, znajdował się tu niemiecki obóz koncentracyjny. Takie miejsca jak to pozwalają nam zachować pamięć o ważnych dla naszego kraju wydarzeniach historycznych, jak również o osobach, które brały w nich udział.

Na koniec chciałabym Was zachęcić do udziału w dwóch, bardzo atrakcyjnych lubelskich wydarzeniach, jakimi są Jarmark Jagielloński i Giełda Staroci. Pierwszy odbywa się w sierpniu i biorą w nim udział kupcy z innych państw Europy Wschodniej. To znakomita okazja, aby poznać kulturę tych krajów, nie tylko za pomocą prezentowanych towarów, ale także atrakcji jakie są w tych dniach przygotowywane. Drugie wydarzenie, o którym wspomniałam, to organizowana w każdą ostatnią niedzielę miesiąca Giełda Staroci.  To miejsce, gdzie można znaleźć „białe kruki”.  Kupicie tu zapomniane już egzemplarze kultowych komiksów, płyty gramofonowe, antyki i inne starocie. Ceny jak na takie „perełki” nie są wygórowane, a wręcz napiszę, że sprawiedliwe. Udanych zakupów!

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(35) "Lublin atrakcje Lublina - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(94) "Lublin - zamki, pałace, dworki i inne ciekawe atrakcje turystyczne do zwiedzania na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(14) "Beata Dymarska" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.24713144307479950612105312757194042205810546875) ["lng"]=> float(22.568149563508399069178267382085323333740234375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Lublin atrakcje Lublina - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Lublin - zamki, pałace, dworki i inne ciekawe atrakcje turystyczne do zwiedzania na veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Beata Dymarska

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Lublin atrakcje Lublina - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Lublin - zamki, pałace, dworki i inne ciekawe atrakcje turystyczne do zwiedzania na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Beata Dymarska

meta_desc: Lublin - zamki, pałace, dworki i inne ciekawe atrakcje turystyczne do zwiedzania na veturo.pl