google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pieniński Park Narodowy

Pieniny to efektowne szczyty górskie i zróżnicowana przyroda. Na tak małym fragmencie Karpat znajduje się naprawdę spore skondensowanie przyrodniczych atrakcji.

Pieniński Park Narodowy Pieniny - panorama

POT- Fotopolska

Pieniński Park Narodowy zajmuje niewielką powierzchnię 23 km2. Jest to więc jeden z mniejszych parków narodowych w Polsce. W jego obręb wchodzi masyw Trzech Koron, Pieninki i Pieniny Czorstyńskie. To co odróżnia ten masyw od innych gór, to rzadko spotykane na tej wysokości skaliste i strome szczyty zbudowane z wapienia, no i oczywiście przepiękny przełom Dunajca, unikatowy w skali Europejskiej.

Mimo niewielkiej powierzchni parku, odnajdziemy tu sporo rzadkich gatunków roślin i zwierząt, także endemicznych, czyli takich, które nie występują nigdzie indziej. Leniwie ciągnący się między skalistymi górami Dunajec nadaje niepowtarzalny klimat miejscu. Stojąc nad jego brzegiem możemy podziwiać majaczący wysoko nad nami szczyt Sokolicy ( nazwa szczytu wzięła się od gniazdujących w tym miejscu sokołów wędrownych) oraz spływających rzeką flisaków. Spływy flisackie przyciągają w ten rejon tysiące turystów i stały się rozpoznawalnym symbolem regionu, nawet poza granicami kraju. Oprócz nich nie lada atrakcję stanowi znajdująca się na rzece zapora nieopodal jeziora Czorstyńskiego. Ten ogromny zbiornik wodny otoczony górami robi spore wrażenie, szczególnie gdy podziwiamy go z miejsca, z którego widok roztacza się na majestatyczne szczyty Pienin Właściwych.

Na zaporze znajduje się hydroelektrownia, ale pełni ona także funkcje retencyjną – chroni położone w dole rzeki tereny przed powodzią, a w czasie suszy podnosi poziom wód, by flisacy mogli bezpiecznie przeprawiać się tratwami przez rzekę.  Nad brzegiem jeziora podziwiać możemy dwa średniowieczne zamki: w Czorsztynie i w Nidzicy. Warto je odwiedzić chociażby ze względu na wspaniałe widoki, jakie się stamtąd roztaczają. Osoby interesujące się zabytkami mogą za niewielką opłatą zwiedzić oba zamki z przewodnikiem.

Niewątpliwie najpiękniejszą częścią pasma są Pieniny Właściwe, z dwoma najbardziej znanymi szczytami – Trzema Koronami i Sokolicą. Oba znajdują się na jednym szlaku, tuż nad przełomem Dunajca. Rozciąga się stamtąd imponujący widok na Gorce, Beskid Sądecki, Tatry, no i oczywiście na ciągnący się w dole Dunajec. Trzy Korony to najpopularniejszy wierzchołek Pienin. Jego charakterystyczna budowa – pięć odrębnych, stromych  szczytów zbudowanych z nagiej wapiennej skały - upodabnia wierzchołek do korony, przez co jest on łatwo rozpoznawalny nawet z daleka i stał się niejako wizytówką regionu. Na najwyższym szczycie tych gór (Okrąglak 982 m n.p.m.) znajduje się platforma widokowa. Strome, północne ściany tego wzniesienia opadają w dół 500-metrową przepaścią. Jeśli nie boimy się wysokości, panorama jest z ego punktu doprawdy imponująca. Nie mniej imponująca jest położona tuż obok Sokolica (747 m n.p.m.). Jej strome, skaliste zbocza wieńczy charakterystyczna, powyginana sosna reliktowa. Jest to bardzo rzadki gatunek drzewa , zagrożony wyginięciem. Na szczyt prowadzi szlak, tzw. Sokola Perć – wymagająca, ubezpieczona łańcuchami trasa, której pomysłodawcą był taternik, ks. Walenty Gadowski (ten sam, który wyznaczył najtrudniejszy turystyczny szlak w Tatrach – Orlą Perć). Ciekawą atrakcją na tym szlaku jest przeprawa przez Dunajec, która odbywa się za pomocą tratwy. Czy znajdziesz w sobie odwagę spróbować?

Prawdą powszechnie znaną jest fakt, że woda jest ...

W Pieniny najchętniej wyjeżdżają ci, którym bliskie są ...

Planując weekendową wyprawę warto wybrać kierunek podróży w ...

Pierwsze skojarzenie ze Szczawnicą – uzdrowisko. Rzeczywiście, warto ...

Ośrodek Narciarski Czorsztyn-ski znajduje się w Małopolsce pomiędzy ...

Góry to piękne miejsce turystycznych wypraw. Mogą być ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/289/pieninski-park-narodowy/