Akropol, Ateny

Akropol

Obowiązkowym punktem zwiedzania Aten jest Akropol, na który prowadzą najsłynniejsze Propyleje na świecie, wzniesione przez Mnesiklesa. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem antycznym na Akropolu jest jednak zbudowany z białego marmuru Partenon, najdobitniejszy przykład geniuszu greckich budowniczych.

Tysiące robotników rozpoczęło jego budowę w 448 p.n.e, prawdopodobnie według planów Iktinosa i Kallikratesa oraz Fidiasza, który miał pracować przy wykonywaniu elementów rzeźbiarskich. Rzeźby są jednym ze znaków charakterystycznych Partenonu – długość fryzu zdobiącego ściany zewnętrzne wynosi 160 m, wewnętrznych natomiast 60 m. Świątynia nazywana jest również Pertenos lub Pwaretona.

Na południowo-zachodnim stoku Akropolu położony jest Odeon Heroda Attyka, wspaniała budowla poświęcona pamięci Aspasii Regilli, żony Heroda. W czasach starożytnych odeon, czyli teatr muzyczny, był miejscem koncertów i przedstawień, a o jego idealnej akustyce można się przekonać podczas spektakli i koncertów odbywających się w ramach Festiwalu Ateńskiego. W tym historycznym miejscu swoje wokalne umiejętności prezentowali tacy artyści jak Placido Domingo, czy Luciano Pavarotti. Na co dzień ten największy i najwspanialszy z odeonów starożytnych jest zamknięty – można obejrzeć go tylko z lotu ptaka.

Ważnym zabytkiem kultury antycznej na Akropolu jest również świątynia Erechtejon. Powstała ona w miejscu, w którym toczył się legendarny pojedynek Ateny i Posejdona o zwierzchnictwo nad miastem. W VI wieku Erechtejon zamieniono na kościół chrześcijański, następnie był używany przez Turków jako harem. Piękna, czteropoziomowa świątynia jest szczytowym osiągnięciem architektury jońskiej w Attyce.

Ciekawe atrakcje turystyczne znajdują się również w najstarszej części greckiej stolicy, którą jest Plaka. W dzielnicy usytuowanej u stóp Akropolu znajdują się między innymi XVIII-wieczne kamienice, malownicze kręte uliczki, kawiarnie, restauracje, sklepy z pamiątkami czy muzea. Inne słynne miejsce, w którym dawniej koncentrowało się życie mieszkańców Aten to Agora. Była miejscem handlu, uroczystości państwowych, wyborów, skupiała biblioteki, świątynie, najważniejsze urzędy. Agora, która obecnie dzieli się na Agorę Grecką i Rzymską nadal jest ważnym miejscem dla Greków – w maju 2004 roku odbyła się tutaj ceremonia rozszerzenia Unii Europejskiej (Agora Grecka), natomiast w Agorze Rzymskiej organizowane są ważne wydarzenia kulturalne i koncerty.

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach to największe muzeum w Grecji, które ponadto zalicza się do 10 najważniejszych na świecie. W imponującym gmachu można podziwiać zabytki archeologiczne od czasów prehistorycznych do późnego antyku. W południowym skrzydle budynku koniecznie trzeba zobaczyć muzeum epigrafii, gdzie znajduje się niezwykle wartościowa kolekcja inskrypcji. Wielkość zbiorów Narodowego Muzeum Archeologiczne wynosi ponad 20 tysięcy egzemplarzy.

Ateny nie sposób zwiedzić w jeden dzień, gdyż miasto to oferuje również wiele innych ciekawych miejsc, jak na przykład Świątynia Zeusa Olimpijskiego, cmentarz Keramejkos czy marmurowy stadion Kallimarmaro. Pewne jest to, że każdy, kto spędza wakacje w Grecji, powinien udać się na wycieczkę do Aten.

Artykuł został przygotowany we współpracy z serwisem www.turystyka24h.pl

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(79) "Akropol - zwiedzanie, atrakcje turystyczne, bilety - Ateny - Grecja - Partenon" ["meta_desc"]=> string(104) "Akropol - obowiązkowy punkt zwiedzania Aten. Bilety na Akropol, atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "Redakcja" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(37.97146604036910133572746417485177516937255859375) ["lng"]=> float(23.726541992696500216197819099761545658111572265625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "GRC" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Akropol - zwiedzanie, atrakcje turystyczne, bilety - Ateny - Grecja - Partenon

meta_keys:

meta_desc: Akropol - obowiązkowy punkt zwiedzania Aten. Bilety na Akropol, atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Redakcja

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Akropol - zwiedzanie, atrakcje turystyczne, bilety - Ateny - Grecja - Partenon

meta_keys:

meta_desc: Akropol - obowiązkowy punkt zwiedzania Aten. Bilety na Akropol, atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja

meta_desc: Akropol - obowiązkowy punkt zwiedzania Aten. Bilety na Akropol, atrakcje turystyczne - poleca veturo.pl