google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Manneken pis

Manneken pis (sikający chłopiec) to symbol Brukseli, figurka-fontanna, wykonana z brązu, przedstawiająca nagiego, siusiającego chłopca.

Manneken pisManneken pis

fot. pixabay.com

Jak mówi jedna z legend, ów chłopiec był synem jednego z królów belgijskich. Podczas polowania w lasach znajdujących się niegdyś wokół Brukseli, malec zaginął. Król rozkazał przeszukać wszystkie pobliskie lasy, jednak nikt nie mógł odnaleźć dziecka. Dopiero po kilku dniach, gdy wszyscy stracili już nadzieję na odszukanie królewicza, pewien leśniczy, bardzo spragniony, usłyszał szemrzący strumyczek. Odsunął gałęzie wstrzymujące go od źródła wody i zobaczył nagiego, siusiającego chłopca.

Figura z XV wieku wykonana początkowo w kamieniu została skradziona, tak jak późniejsze jej wersje. Ostatecznie w 1619 figurę wykonał z brązu flamandzki rzeźbiarz barokowy Jerôme Duquesnoy (ojciec François Duquesnoy).

Figura często ubierana jest w stroje ofiarowane przez stowarzyszenia kulturalne, rzemieślnicze, regiony oraz oficjalne delegacje państwowe. Do czerwca 2007 Manneken Pis otrzymał 789 różnych strojów, które przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli.

Ratusz w Brukseli to późnogotycki budynek wzniesiony w ...

Gandawa to  miasto w północno-zachodniej części Belgii, w ...

Atomium to monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 ...

Antwerpia – miasto w północnej Belgii (Flandria), położone ...

W Brukseli mieści się wiele słynnych zabytków jak ...

https://veturo.pl/article/3015/sikajacy-chlopiec-ciekawostki-zwiedzanie-ciekawe-miejsca-bruksela/