google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Ratusz w Brukseli

Ratusz w Brukseli to późnogotycki budynek wzniesiony w latach 1402–1454 według projektu Jakuba z Thienen i Jana z Ruysbroek. Obecnie stanowi przykład szczytowych osiągnięć gotyku brabanckiego. 

Ratusz w BrukseliBruksela, Ratusz

fot. pixabay.com

Budynek składa się z trzech kondygnacji, z których każda jest inaczej opracowana. Dolną kondygnację tworzą dwa rzędy ostrołukowych arkad z wewnętrznymi podcieniami. Środkową i górną stanowią rzędy prostokątnych okien obramionych ostrołukowymi arkadami o profilowanych ościeżach, z wyjątkiem drugiej kondygnacji lewej osi, gdzie powyżej okien znajduje się galeria gęsto ustawionych pełnoplastycznych figur, z których każda z nich stoi na własnej konsoli pod ostrosłupowym baldachimem.

Kolejne rzędy rzeźb znajdują się na elewacjach dolnej kondygnacji wieży. Figury zdobią także pozostałe partie, rozmieszczone są przy drobnych ściankach pionowo oddzielających poszczególne osie. Przedstawiają wizerunki władców i świętych.

W portalu głównym, w tympanonie, znajduje się pośrodku postać świętego Michała. Naroża najstarszej części ratusza zaakcentowane są mniejszymi wielobocznymi wieżyczkami. Dzieło to, reprezentujące silną pozycję mieszczaństwa, którą miała podkreślać najwyższa wówczas wieża w mieście, stanowi w kształcie architektonicznym recepcję sztuki sakralnej, głównie rzeźby i złotnictwa.

Gandawa to  miasto w północno-zachodniej części Belgii, w ...

Atomium to monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 ...

Manneken pis (sikający chłopiec) to symbol Brukseli, figurka-fontanna, ...

Antwerpia – miasto w północnej Belgii (Flandria), położone ...

W Brukseli mieści się wiele słynnych zabytków jak ...

https://veturo.pl/article/3018/ratusz-w-brukseli-atrakcje-ciekawe-miejsca-belgia/