google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Atomium

Atomium to monumentalny model kryształu żelaza, powiększony 165 miliardów razy, zlokalizowany w dzielnicy Laeken, na przedmieściach Brukseli. Został zbudowany z okazji Wystawy Światowej w Brukseli w 1958 (EXPO-58) jako symbol ówczesnych naukowych oraz technicznych osiągnięć "wieku atomu".

AtomiumAtomium, Bruksela

fot. pixabay.com

Budowla ma 103 metry wysokości i waży 2400 ton. Konstrukcja została wykonana ze stali i aluminium. Jest umieszczona na 3 jednakowych dwunogach. Składa się z 9 kul - atomów połączonych ze sobą rurami, w których znajdują się schody ruchome (najdłuższe mają 35 metrów).

Każdy z "atomów" ma 18 m średnicy. Do najwyższej kuli, gdzie znajduje się platforma widokowa z panoramą Brukseli, prowadzi winda, która wwozi maksymalnie 22 pasażerów w 23 sekundy. Oprócz najwyższej, zwiedzający mogą wjechać jeszcze do 5 innych "sfer". Znajdują się w nich wystawy stałe lub sezonowe.

Cały kompleks znajduje się w Parku Heysel, przy Boulevard du Centenaire 1020 w brukselskiej dzielnicy Laeken. Jest częścią Brupark (brukselskiego parku rozrywki). W niewielkiej odległości znajduje się też kinopleks oraz Mini Europa. W pobliżu znajdują się też ogrody królewskie w Laeken i pałac obecnego króla Belgów oraz następców tronu.

Ratusz w Brukseli to późnogotycki budynek wzniesiony w ...

Gandawa to  miasto w północno-zachodniej części Belgii, w ...

Manneken pis (sikający chłopiec) to symbol Brukseli, figurka-fontanna, ...

Antwerpia – miasto w północnej Belgii (Flandria), położone ...

W Brukseli mieści się wiele słynnych zabytków jak ...

https://veturo.pl/article/3016/atomium-zwiedzanie-bilety-ciekawe-miejsca-bruksela-belgia/