Zagroda Sitarska

Biłgoraj – atrakcje turystyczne

Biłgoraj leży na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Roztocza. Wkrótce po nadaniu praw miejskich do Biłgoraja przybyli sitarze z Mazowsza i Kielecczyzny, tworząc słynny w całej Rzeczpospolitej ośrodek tego rzemiosła.

W okolicy nie brakowało surowca – drewna sosnowego na łuby i włosia końskiego na siatki, a z czasem wyrobem sit zajmowały się całe rodziny. Sitarze zaczęli sprzedawać sita na coraz dalszych rynkach, odbywając długie podróże po Europie i Azji. Bogacąc się na intratnym rzemiośle i handlu, wytworzyli odrębny styl w zabudowie i wyposażeniu zagród, własny strój, a nawet język, którym mogli się łatwo posługiwać w obcych sobie krajach i środowiskach. Historię biłgorajskich sitarzy dokumentuje i popularyzuje Muzeum Regionalne z oryginalną Zagrodą Sitarską z XIX w. W chacie z 1810 r. można oglądać wnętrza mieszkalne sitarskiej rodziny oraz pracownię z ręcznym i nożnym warsztatem do tkania siatek (tzw. płócienek) z włosia. A w drewutni można poznać tajniki wyrobu łubów (drewnianych  pasów) do oprawiania sit. W zagrodzie są jeszcze m.in.: dwukomorowy spichlerz z naczyniami zasobowymi do przechowywania płodów rolnych oraz stępami, żarnami i innymi urządzeniami do przerobu ziarna, a  także wozownia z kolekcją wozów, sań i innych środków transportu.

Stara zabudowa Biłgoraja, w tym domy typu biłgorajskiego z podcieniami, uległa zniszczeniu w wielu pożarach oraz na skutek działań wojennych. Do dziś pozostały trzy barokowe kościoły, kilkakrotnie przebudowywane, a także szereg drewnianych i murowanych domów z przełomu XIX i XX w. oraz okresu międzywojennego. Niestety, nie zachowała się zabudowa dzielnicy żydowskiej. Żydzi, dominujący przed wojną w społeczności miasta, zostali zgładzeni przez hitlerowców w biłgorajskim getcie lub w obozie koncentracyjnym w Bełżcu. Pozostał po nich jedynie kirkut w wieloma nagrobkami i pomnikiem pomordowanych w czasie wojny. Najwybitniejszym  przedstawicielem  żydowskiej społeczności Biłgoraja jest wielki pisarz noblista Isaac Bashevis Singer, któremu wzniesiono w mieście pomnik – ławeczkę, a każdej wiosny organizowany jest festiwal Dni Singera. Unikatem w skali kraju jest, wznoszone od kilku lat w dolinie rzeki Łady, „Miasto  na  Szlaku  Kultur  Kresowych”, odtwarzające fragment zabudowy  z lat  międzywojennych.

Zagroda Sitarska – oddział Muzeum Regionalnego
ul. Nadstawna 32, 23-400 Biłgoraj
www.muzeumbilgoraj.pl/zagroda-sitarska.html

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(93) "Biłgoraj - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie, co warto zobaczyć - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(103) "Biłgoraj - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca do zwiedzania w Biłgoraju - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(12) "lubelskie.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.54137915372120204438033397309482097625732421875) ["lng"]=> float(22.72131442707370041489411960355937480926513671875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Biłgoraj - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie, co warto zobaczyć - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Biłgoraj - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca do zwiedzania w Biłgoraju - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: lubelskie.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Biłgoraj - atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zwiedzanie, co warto zobaczyć - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Biłgoraj - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca do zwiedzania w Biłgoraju - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: lubelskie.pl

meta_desc: Biłgoraj - poznaj atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca do zwiedzania w Biłgoraju - poleca veturo.pl