google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Biłgoraj - atrakcje turystyczne

Biłgoraj leży na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Roztocza. Wkrótce po nadaniu praw miejskich do Biłgoraja przybyli sitarze z Mazowsza i Kielecczyzny, tworząc słynny w całej Rzeczpospolitej ośrodek tego rzemiosła.

Biłgoraj - atrakcje turystyczneZagroda Sitarska

fot. muzeumbilgoraj.pl

W okolicy nie brakowało surowca – drewna sosnowego na łuby i włosia końskiego na siatki, a z czasem wyrobem sit zajmowały się całe rodziny. Sitarze zaczęli sprzedawać sita na coraz dalszych rynkach, odbywając długie podróże po Europie i Azji. Bogacąc się na intratnym rzemiośle i handlu, wytworzyli odrębny styl w zabudowie i wyposażeniu zagród, własny strój, a nawet język, którym mogli się łatwo posługiwać w obcych sobie krajach i środowiskach. Historię biłgorajskich sitarzy dokumentuje i popularyzuje Muzeum Regionalne z oryginalną Zagrodą Sitarską z XIX w. W chacie z 1810 r. można oglądać wnętrza mieszkalne sitarskiej rodziny oraz pracownię z ręcznym i nożnym warsztatem do tkania siatek (tzw. płócienek) z włosia. A w drewutni można poznać tajniki wyrobu łubów (drewnianych  pasów) do oprawiania sit. W zagrodzie są jeszcze m.in.: dwukomorowy spichlerz z naczyniami zasobowymi do przechowywania płodów rolnych oraz stępami, żarnami i innymi urządzeniami do przerobu ziarna, a  także wozownia z kolekcją wozów, sań i innych środków transportu.

Stara zabudowa Biłgoraja, w tym domy typu biłgorajskiego z podcieniami, uległa zniszczeniu w wielu pożarach oraz na skutek działań wojennych. Do dziś pozostały trzy barokowe kościoły, kilkakrotnie przebudowywane, a także szereg drewnianych i murowanych domów z przełomu XIX i XX w. oraz okresu międzywojennego. Niestety, nie zachowała się zabudowa dzielnicy żydowskiej. Żydzi, dominujący przed wojną w społeczności miasta, zostali zgładzeni przez hitlerowców w biłgorajskim getcie lub w obozie koncentracyjnym w Bełżcu. Pozostał po nich jedynie kirkut w wieloma nagrobkami i pomnikiem pomordowanych w czasie wojny. Najwybitniejszym  przedstawicielem  żydowskiej społeczności Biłgoraja jest wielki pisarz noblista Isaac Bashevis Singer, któremu wzniesiono w mieście pomnik – ławeczkę, a każdej wiosny organizowany jest festiwal Dni Singera. Unikatem w skali kraju jest, wznoszone od kilku lat w dolinie rzeki Łady, „Miasto  na  Szlaku  Kultur  Kresowych”, odtwarzające fragment zabudowy  z lat  międzywojennych.

Zagroda Sitarska – oddział Muzeum Regionalnego
ul. Nadstawna 32, 23-400 Biłgoraj
www.muzeumbilgoraj.pl/zagroda-sitarska.html

Według tradycji twórczynią nazwy miasta była młodziutka żona ...

Jeden z ważniejszych Grodów Czerwieńskich, zwany w przeszłości ...

Twierdza Zamość przeszła rewitalizację i turyści mogą podziwiać ...

Nawet jeśli jesteście w Zamościu tylko przejazdem, warto ...

Skarby natury i zabytki jednego z najpiękniejszych terenów ...

Miłośnicy nowoczesnych technologii mogą zwiedzać Roztocze Środkowe korzystając ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/3054/bilgoraj-atrakcje-ciekawe-miejsca-zabytki-zwiedzanie-miasta/