google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Biskupizna

Biskupizna to mikroregion o wyjątkowej tradycji i folklorze, którego mieszkańcy od wieków pielęgnują swoją tożsamość poprzez unikatowe stroje ludowe, oryginalną muzykę, obrzędowość, kulinaria, a nawet język.

BiskupiznaDzieci z Biskupizna w strojach ludowych

fot: biskupizna.pl

W skład tej maleńkiej krainy wchodzi 13 miejscowości Gminy Krobia. Skąd wzięła się Biskupizna? Odpowiedź na to pytanie zapisana jest już w samej nazwie regionu. Ziemie, które dzisiaj wchodzą w jej skład, niegdyś należały do biskupów poznańskich.

Dzięki temu Biskupianki i Biskupianie doświadczali szeregu swobód w porównaniu z mieszkańcami sąsiednich miejscowości. Od 1927 roku ziemie te nie są już własnością poznańskich duchownych, ale ich odrębność kulturowa nadal stanowi chlubę mieszkańców. Oddolna aktywność przybiera różnorodne formy, które wspólnie stanowią wielowymiarową atrakcję turystyczną. Jak poznawać Biskupiznę? Najlepiej przemierzając Biskupiański Szlak Turystyczny, który prowadzi przez tradycyjnie biskupiańskie miejscowości. Wycieczkę warto rozpocząć w stolicy subregionu – Krobi, gdzie znajduje się unikatowe w skali kraju Muzeum Stolarstwa i Biskupizny z Izbą Biskupiańską. W Muzeum można nie tylko zwiedzać i poznawać kulturę mikroregionu, ale również uczestniczyć w zajęciach tematycznych w Biskupiańskiej Pracowni Rękodzielniczej. Z Muzeum można wyruszyć na rowerową eskapadę korzystając z infrastruktury i sprzętu znajdującego się w Stanicy Rowerowej. Jednym z najważniejszych punktów na Biskupiańskim Szlaku Turystycznym jest Domachowo, gdzie mieści się Centrum Kultury Biskupiańskiej. Biskupizna, jak każda mała ojczyzna, rządzi się swoimi świętami i zwyczajami. Wielką wagę przywiązuje się tutaj do podkoziołka, katarzynek, dożynek. Niezwykłym widowiskiem jest tradycyjne biskupiańskie wesele, ale chyba najbardziej oryginalną jest tradycja piyrzoka, czyli wspólnego darcia pierza.

Jakie było twoje marzenie z dzieciństwa? Możliwość teleportacji, ...

Głogów leży na północy województwa dolnośląskiego. Jest to ...

Poznaj jeden z najpiękniejszych i najmniej znanych polskich ...

nocleg

https://veturo.pl/article/3233/biskupizna-mikroregion-wielkopolska-atrakcje-ciekawe-miejsca/