Góry Sowie

Skąd się wzięły góry Sowie

W bardzo dawnych czasach, w niedostępnych górach, w osadzie ukrytej w dzikiej puszczy mieszkał pewien bogaty kmieć. Miał on siedem córek,  a każda  z nich  uchodziła  za  najpiękniejszą  pannę,  jaką  widział świat.

 Wiedział o  tym chłop i postanowił, że nie wyda córek za byle chłystka, a jedynie za koronowaną głowę. Niestety, wśród setek zalotników nie znalazł się żaden godzien pięknych dziewcząt. One zaś były  coraz  bardziej złe na ojca.  Postanowiły więc uciec z domu.  Z  pomocą  przyszedł  im wędrowny kupiec, który podarował dziewczętom czarodziejską chustę. Zamieniała ona ludzi w zwierzęta.  Był tylko jeden warunek.  Czar przestawał działać dopiero, gdy zaczarowany człowiek  przedostał  się na drugą  stronę  gór.

Córki zamieniły się w zwierzęta i uciekły. Poszukiwania dziewcząt nie przynosiły rezultatów. Wściekły kmieć udał się po radę do czarownicy, mieszkającej  w  pobliskiej  grocie.  Pomogę  ci, ale  żebyś  nie  żałował  –  powiedziała  wiedźma.  Przebacz  córkom, a zawołam je i same wrócą – dodała. Nie przebaczę – odrzekł chłop. W takim razie masz tu zaczarowaną gałązkę. Gdy nią pomachasz,  zamienisz  się,  w jakie chcesz zwierzę i dogonisz córki. Dziewczęta zobaczyły, co zrobiła czarownica, i zamieniły się w zające. Ojciec pomachał różdżką i już je goni pod postacią  jastrzębia.  Przestraszone przybrały postać saren. Ojciec znów zamachał gałązką i natychmiast stał się wilkiem. Zagonił córki-sarny na szczyt góry,  skąd  nie miały gdzie uciec.

Nie pozostało im nic innego tylko zamienienie się w ptaki. Przybrały więc postać sów i rozpierzchły się po grotach i dziuplach leśnych.  Ojciec nie potrafił ich złapać. Z desperacji machnął tylko gałązką i wykrzyknął: a to baran ze mnie. I zamienił się na zawsze w barana.

Tymczasem jego córki, zamienione w ptaki, nie potrafiły odnaleźć drogi na drugą stronę  gór.  Jak to sowy, nie mogły  polecieć wysoko,  by  z góry  zobaczyć,  jak  wydostać się z kniei. I tak pod postacią sów pozostają do dziś, a wprawne ucho usłyszy ich żałosne pohukiwania.  Ludzie zaś od czasu tamtych wydarzeń zaczęli nazywać owe góry sowimi.

dzierzoniow.pl

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(78) "Skąd się wzięły góry Sowie - ciekawostki turystyczne, legendy - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(70) "Skąd się wzięły góry Sowie? - poznaj całą legendę na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(32) "Ciekawostki turystyczne w Polsce" ["author"]=> string(17) "Tomasz Maciejczyk" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.66286850534260111089679412543773651123046875) ["lng"]=> float(16.537170407853100329020890058018267154693603515625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/j0VHxHbplNY" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Skąd się wzięły góry Sowie - ciekawostki turystyczne, legendy - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Skąd się wzięły góry Sowie? - poznaj całą legendę na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Ciekawostki turystyczne w Polsce

author: Tomasz Maciejczyk

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video: https://www.youtube.com/embed/j0VHxHbplNY

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Skąd się wzięły góry Sowie - ciekawostki turystyczne, legendy - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Skąd się wzięły góry Sowie? - poznaj całą legendę na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Tomasz Maciejczyk

meta_desc: Skąd się wzięły góry Sowie? - poznaj całą legendę na veturo.pl