google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Góry Dynarskie

Góry Dynarskie zwane również Alpami Dynarskimi tworzą rozległy łańcuch na Półwyspie Bałkańskim, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego na terenie takich krajów jak: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Słowenia, Serbia, Kosowo, Albania i Czarnogóra.

Jednym z wyższych pasm tych gór jest Durmitor, położone pomiędzy dolinami potoków Pivy na południowym zachodzie i Tary na północnym wschodzie. Góry Dynarskie zajmują całą północną Czarnogórę, z najwyższym szczytem Bobotov Kuk osiągającym wysokość 2522 m n.p.m., natomiast ich nazwa pochodzi od pasma Dinara położonego na granicy Chorwacji i Bośni. Obecność miękkich skał sprzyja powstawaniu jaskiń, których nie brakuje na terenie Parku Narodowego Durmitor i są największą atrakcją dla turystów przyjeżdżających tam w lecie, natomiast długie zimy czynią ten teren rajem dla miłośników nart i snowboardu.

Największym miastem w regionie i najwyżej położonym w Czarnogórze (1456 m n.p.m.) jest Zabljak – główne centrum ruchu turystycznego w górskiej części kraju. Najczęściej pojawiają się tam miłośnicy wszystkich dyscyplin sportowych związanych z górami, aczkolwiek do miasta chętnie zaglądają również amatorzy pięknych widoków, którym wystarczy panorama ośnieżonych szczytów widocznych z tarasu knajpki serwującej regionalne dania. W czasach tureckich znajdował się w tym miejscu karawanseraj, czyli zajazd dla karawan z pomieszczeniami dla podróżnych. Obecnie zatrzymują się tam turyści korzystający z bazy noclegowej służącej wyprawom górskim. Nie ma też problemu ze znalezieniem restauracji, w której można wysłuchać ludowych legend poetycko opisujących relacje przyrody ze smokami, diabłami i żabami. Zgodnie z opowieściami właśnie, nazwa tego kurortu górskiego pochodzi od rechotu żab niesionego przez wiatr od pobliskiego Jeziora Czarnego, będącego przy okazji najbliższą atrakcją turystyczną.

 Przed rozpoczęciem planowania wakacji warto ustalić budżet przeznaczony ...

Pomimo wojennych zniszczeń w najstarszej części miasta – ...

Wybierając się do Czarnogóry warto zainteresować się jej ...

Z miejscowości Zabljak praktycznie spacerem można dotrzeć nad ...

Park Narodowy Durmitor – najbardziej znane w Czarnogórze ...

https://veturo.pl/article/3335/czarnogora-gory-dynarskie-szlaki-wycieczki-atrakcje/