Zatoka Boka – atrakcje

Bez względu na to, czy wjedziesz do Boki drogą lądową, czy morską - Twoje wrażenia będą takie same - Boka Cię zafascynuje!

Wygląda na to, że góry popękały i wpuściły morze. To najbardziej wysunięty na południe fiord w Europie. Wysokie góry pochylają się nad cienką linią brzegową, chroniąc w ten sposób przed surowym klimatem z północy. Dlatego Boka to oaza śródziemnomorskiej roślinności: agawa, palma, mimoza, oleander, kiwi, granat, zioła lecznicze. Kiedy jej szczyty są pokryte śniegiem, u podnóża wzgórz kwitną róże.

Zatoka jest naturalnie podzielona na cztery mniejsze części – zatokę Herceg Novi, zatokę Risan, zatokę Kotor i zatokę Tivat. Miasteczka, skarbce historii, sztuki i piękna, są nawleczone jak perły na jego wybrzeżu. Kotor to stare centrum kultury i wybrzeża. Przez wieki był skrzyżowaniem dróg handlowych pod silnym wpływem Wenecji. Chronią go góry z silną konstrukcją obronną zbudowaną w czasach Cesarstwa Bizantyjskiego.

Ciekawe miejsca zatoki

Dobrota to niewielka miejscowość, w której do dziś zachowały się liczne pałace dawnych marynarzy i armatorów.

Perast to ojczyzna wielu światowej sławy żeglarzy i miasto, którego los od zawsze był związany z morzem. Swoim stylem życia przypominał Wenecję, z którą miał bardzo żywe związki handlowe i kulturalne. Istnieje wiele pozostałości po dawnych pałacach arystokratycznych, które obecnie świadczą o ich starożytnej świetności i bogactwie. W jednym z nich, pałacu Bujeviców, znajduje się Muzeum Miejskie. Istnieje bardzo ciekawa historia historyczna mówiąca o tym, że rosyjscy żołnierze przyjeżdżali do Perastu, aby uczyć się umiejętności żeglarskich i że był on znany jako kolebka rosyjskiej floty. Wokół miasta Perast znajdują się dwie wysepki – Gospa od Skrpjela (Pani Skrpljel) i St Gorge, które są wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi.

Risan słynie z pozostałości kultury klasycznej. Znajdują się tu pozostałości rzymskiej willi patrycjuszy z mozaikowymi podłogami tak pięknymi, jak te wykonane w okresie rzymskim.

Herceg Novi to miasto położone na końcu zatoki. Jego wygląd jest ilustracją jego burzliwej historii. Miasto jest doskonałym połączeniem stylów romantycznych, bizantyjskich i orientalnych, przeplatających się ze śródziemnomorskim wyglądem tego miasta.

Dziś Herceg Novi to miasto kwiatów, którego wszystkie okna wychodzą na słońce i morze. Jest to jedno z najcieplejszych miast na wybrzeżu Adriatyku. Warto odwiedzić Muzeum Miejskie i Archiwum, Galerię Sztuki Współczesnej oraz Stare Miasto z zegarem wieżowym.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(183) "https://www.youtube.com/embed/jyAhCDPIMl4" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(9) { ["address"]=> string(28) "FPCP+84 Prčanj, Czarnogóra" ["lat"]=> float(42.470846010575996842817403376102447509765625) ["lng"]=> float(18.73529438222654874834915972314774990081787109375) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "GhIJ6LmFrkQ8RUARlO74QDy8MkA" ["city"]=> string(7) "Prčanj" ["state"]=> string(5) "Kotor" ["country"]=> string(11) "Czarnogóra" ["country_short"]=> string(2) "ME" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/jyAhCDPIMl4" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: