google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Riwiera Czarnogórska

Słoneczna riwiera z pięknymi plażami, bałkańskim charakterem i niezwykłymi zabytkami - to własnie Czarnogóra.

Riwiera CzarnogórskaCzarnogóra - Riwiera Czarnogórska

MerlinX

 

Największą zatoką Adriatyku wcinającą się głęboko w północno-zachodnią część wybrzeża czarnogórskiego jest właśnie Boka Kotorska – największa atrakcja turystyczna Czarnogóry.  Niezwykły akwen wciśnięty między górskie szczyty składa się z kilku mniejszych zalewów, które zwieńczone są najbardziej imponującymi zalewami: Risanskim i Kotorskim wraz z turystyczną perełką – miastem Kotor.

Riwiera Czarnogórska zajmuje południową część Czarnogóry, przylegającą do Morza Adriatyckiego oraz graniczy z Albanią i Chorwacją. Dzięki dogodnemu położeniu jest doskonałym miejscem wypadowym do sąsiednich krajów oraz do zabytków położonych w głębi lądu. Najważniejsze rejony wchodzące w jej skład to jedyna w swoim rodzaju, spędzające sen z powiek niejednemu podróżnikowi Zatoka Kotorska, zwana najczęściej Boką Kotorską, pas wybrzeża należący do przepięknej Budvy nazywany „riwierą budwańską” i odcinek rozciągający się między Sutomore a jedną z najpiękniejszych europejskich plaż w Ulcinj.

Wybrzeże Montenegro ma to do siebie, że na każdym kroku turysta niemalże ociera się o doskonale zachowane zabytki pamiętające niezwykle zawiłą i ciekawą historię. Spacerując wąskimi uliczkami Herceg Novi czy Kotoru można poczuć się jak w innym wymiarze przywołującym na myśl dawne czasy. Pierwszymi osadnikami w tej części Czarnogóry, którzy zapisali się na kartach historii byli Ilirowie walczący o dominację terytorialną z Rzymianami. Po podziale cesarstwa rzymskiego w V w. obecną Czarnogórę zasiedlili Gotowie, natomiast w późniejszym okresie ziemie znalazły się pod wpływami Bizancjum. Swój epizod historyczny mieli także Słowianie, a większość miast zniszczyli siejący spustoszenie w regionie Saraceni. Wiek XIV zapisał się pod panowaniem państwa węgiersko-chorwackiego, nieco później do wybrzeży Czarnogóry dotarli Wenecjanie, którzy zaczęli kilkusetletnie zmagania z Turkami – za ich rządów nastąpił największy rozkwit kulturalny. Poszczególne części wybrzeża trafiały w różne ręce, piętnem historycznym odcisnęły się wojny napoleońskie, przez pewien czas rządzili Austriacy i pojawili się nawet Rosjanie. Krótki okres niepodległości państwa trwał zaledwie do roku 1918, kiedy weszło w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Chociaż całkowite wyzwolenie nastąpiło w roku 1944, trudne czasy powojennej Federacyjnej Republiki Jugosławii zawładnęły państwem na wiele lat. Po ciężkim i tragicznym okresie wojen bałkańskich w pod koniec XX wieku, Czarnogóra związała się z Serbią aż do 2006 r., kiedy po referendum niepodległościowym stała się niezależnym państwem.

Za najważniejsze miasto Riwiery Czarnogórskiej uchodzi Budva– wspaniały historyczny kurort, w którym warto spędzić urlop w otoczeniu gór, wybrzeża zamkniętego klifem, bajecznej wysepki i lazurowego morza. Budvę założyli Grecy, zdobywali Rzymianie oraz przez wiele wieków była pod wpływami Bizancjum i stolicą biskupstwa, dzięki czemu do dziś robiąc sobie przerwy w plażowaniu można podziwiać wspaniałe zabytki. Zwartą średniowieczną starówkę zwaną „Dubrownikiem w miniaturze”, będącą przed laty warowną twierdzą, otacza pierścień murów obronnych, a spacery po wąskich uliczkach i kawa wypita w przytulnej kawiarence na długo zapadną w pamięci. Po orzeźwiającej dawce energii z powodzeniem można zwiedzić katedrę św. Jana z górującą nad miastem wieżą, cerkiew Trójcy Świętej z charakterystycznymi biało-różowymi murami i owalną kopułą, ciekawy kościółek św. Sawy, a także najważniejszy zabytek miasta – Cytadelę spełniającą liczne funkcje kulturalne. Budva dysponuje jednymi z najlepszych hoteli w Czarnogórze, a turyści przybywają do kurortu głównie ze względu na wspaniałe plaże uchodzące za najciekawsze w tej części Adriatyku. Najważniejsze to kamienisto-żwirowa, tętniąca życiem „Slovenska plaza” położona w centrum, żwirowa i długa plaża Jaz i piaszczysta z płytkim morzem Tresteno oraz kilka ciekawych zatok kąpielowych położonych po obu stronach kurortu. Wszystkie plaże są niezwykle gwarne, a Budva wieczorami zmienia się w centrum wielu rozrywek, dyskotek, nocnych klubów i kasyn. W wolnym czasie turyści mogą wybrać się na pobliską wyspę św. Mikołaja nazywaną „małymi Hawajami”, by tam oddać się wymarzonemu wypoczynkowi i kąpielom słonecznym. Budva oferuje również imprezy cykliczne w postaci międzynarodowego festiwalu muzyki pop, festiwalu Grand Teatar i odbywających się przez lipiec i sierpień wielu różnych koncertów i przedstawień teatralnych.

Becici z kolei tojeden z najstarszych kurortów z dwoma pięknymi, dobrze zagospodarowanymi, piaszczystymi plażami, na których spędzanie urlopu uprzyjemniają drewniane leżaki i słomiane parasole chroniące przed słońcem. Z plaży można podziwiać miejską zabudowę rozłożoną na górskich zboczach i prześliczną zatokę należącą do entuzjastów lotów na spadochronie za motorówką. Gorące słońce, wspaniała plaża doskonale nadająca się na wypoczynek z dziećmi i luksusowe hotele zgromadzone w osobnym kompleksie oddzielonym od miasta lasami piniowymi gwarantują relaks na najwyższym poziomie. Na miejskiej plaży w lecie odbywają się prestiżowe zawody w siatkówce plażowej, w mieście znajdują się korty tenisowe, a turyści o mocnych nerwach mogą spróbować sił w paralotniarstwie. Jedną z atrakcji są rejsy wynajętymi łodziami, rowerami wodnymi lub taksówkami wodnymi na pobliską wyspę św. Mikołaja z ustronnymi plażami i ciekawymi grotami. Miejscowe restauracje serwują najlepsze dania rybne na wybrzeżu, natomiast dyskoteki i lokale nocne gwarantują romantyczne rozrywki do białego rana.

 Przed rozpoczęciem planowania wakacji warto ustalić budżet przeznaczony ...

Pomimo wojennych zniszczeń w najstarszej części miasta – ...

Wybierając się do Czarnogóry warto zainteresować się jej ...

Z miejscowości Zabljak praktycznie spacerem można dotrzeć nad ...

Park Narodowy Durmitor – najbardziej znane w Czarnogórze ...

https://veturo.pl/article/56/czarnogora_riwiera_czarnogorska/