Czarnogóra - Riwiera Czarnogórska

Riwiera Czarnogórska – co warto wiedzieć

Słoneczna riwiera z pięknymi plażami, bałkańskim charakterem i niezwykłymi zabytkami - to własnie Czarnogóra.

Największą zatoką Adriatyku wcinającą się głęboko w północno-zachodnią część wybrzeża czarnogórskiego jest właśnie Boka Kotorska – największa atrakcja turystyczna Czarnogóry.  Niezwykły akwen wciśnięty między górskie szczyty składa się z kilku mniejszych zalewów, które zwieńczone są najbardziej imponującymi zalewami: Risanskim i Kotorskim wraz z turystyczną perełką – miastem Kotor.

Riwiera Czarnogórska zajmuje południową część Czarnogóry, przylegającą do Morza Adriatyckiego oraz graniczy z Albanią i Chorwacją. Dzięki dogodnemu położeniu jest doskonałym miejscem wypadowym do sąsiednich krajów oraz do zabytków położonych w głębi lądu. Najważniejsze rejony wchodzące w jej skład to jedyna w swoim rodzaju, spędzające sen z powiek niejednemu podróżnikowi Zatoka Kotorska, zwana najczęściej Boką Kotorską, pas wybrzeża należący do przepięknej Budvy nazywany „riwierą budwańską” i odcinek rozciągający się między Sutomore a jedną z najpiękniejszych europejskich plaż w Ulcinj.

Wybrzeże Montenegro

Wybrzeże Montenegro ma to do siebie, że na każdym kroku turysta niemalże ociera się o doskonale zachowane zabytki pamiętające niezwykle zawiłą i ciekawą historię. Spacerując wąskimi uliczkami Herceg Novi czy Kotoru można poczuć się jak w innym wymiarze przywołującym na myśl dawne czasy. Pierwszymi osadnikami w tej części Czarnogóry, którzy zapisali się na kartach historii byli Ilirowie walczący o dominację terytorialną z Rzymianami. Po podziale cesarstwa rzymskiego w V w. obecną Czarnogórę zasiedlili Gotowie, natomiast w późniejszym okresie ziemie znalazły się pod wpływami Bizancjum. Swój epizod historyczny mieli także Słowianie, a większość miast zniszczyli siejący spustoszenie w regionie Saraceni. Wiek XIV zapisał się pod panowaniem państwa węgiersko-chorwackiego, nieco później do wybrzeży Czarnogóry dotarli Wenecjanie, którzy zaczęli kilkusetletnie zmagania z Turkami – za ich rządów nastąpił największy rozkwit kulturalny. Poszczególne części wybrzeża trafiały w różne ręce, piętnem historycznym odcisnęły się wojny napoleońskie, przez pewien czas rządzili Austriacy i pojawili się nawet Rosjanie. Krótki okres niepodległości państwa trwał zaledwie do roku 1918, kiedy weszło w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców. Chociaż całkowite wyzwolenie nastąpiło w roku 1944, trudne czasy powojennej Federacyjnej Republiki Jugosławii zawładnęły państwem na wiele lat. Po ciężkim i tragicznym okresie wojen bałkańskich w pod koniec XX wieku, Czarnogóra związała się z Serbią aż do 2006 r., kiedy po referendum niepodległościowym stała się niezależnym państwem.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(109) "Riwiera Czarnogórska - wycieczki Czarnogóra, wycieczki do czarnogóry autokarem, Czarnogóra 2015,veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(98) "Czarnogóra - na veturo.pl poznasz atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Czarnogórskiej Riwiery." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(8) { ["address"]=> string(10) "Montenegro" ["lat"]=> float(42.70867799999999903093339526094496250152587890625) ["lng"]=> float(19.37438999999999822421159478835761547088623046875) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJyx8sJBcyTBMRRtP_boadTDg" ["name"]=> string(11) "Czarnogóra" ["country"]=> string(11) "Czarnogóra" ["country_short"]=> string(2) "ME" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "MNE" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Riwiera Czarnogórska - wycieczki Czarnogóra, wycieczki do czarnogóry autokarem, Czarnogóra 2015,veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Czarnogóra - na veturo.pl poznasz atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Czarnogórskiej Riwiery.

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Riwiera Czarnogórska - wycieczki Czarnogóra, wycieczki do czarnogóry autokarem, Czarnogóra 2015,veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Czarnogóra - na veturo.pl poznasz atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Czarnogórskiej Riwiery.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Czarnogóra - na veturo.pl poznasz atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca Czarnogórskiej Riwiery.