google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Pustynia Wadi Rum

Pustynia Wadi Rum to jedna z największych atrakcji turystycznych Jordanii. Jest jeszcze mało znana wśród turystów, chociaż coraz częściej odwiedzana.

Pustynia Wadi RumPustynia Wadi Rum

fot: David Bjorgen CC BY-SA

Położona na styku Afryki i Azji, w strefie sejsmicznej Morza Czerwonego, na południu Jordanii, w odległości ok. 70 km od Zatoki Akaba, pustynia Wadi Rum jest rezerwatem przyrody ożywionej i nieożywionej. Z punktu widzenia budowy geologicznej Wadi Rum obejmuje wielki płaskowyż zbudowany z ordowickich piaskowców, który wskutek intensywnej erozji rozpadł się na wydłużone masywy i ostańce skalne, opadające ścianami skalnymi na dno płaskich, rozdzielających je dolin. Efektem tego procesu są też różnobarwne piaski tworzące liczne wydmy.

Obszar Wadi Rum jest interesujący krajobrazowo i geologicznie – od płaskiej piaszczystej pustyni pokrytej kolorowymi piaskami do wysokich gór. Teren ten leży na wysokości 900–1000 m n.p.m., a potężne skaliste szczyty sięgają tu z reguły kilkuset metrów. Najwyższe masywy górskie, jak Jabal Rum (1754 m n.p.m.), Jabal Um Ishrin (1753 m n.p.m.), Jabal Kharaz i Jabal Burdah, górują nad całym terenem. Są zarazem wielką atrakcją tego miejsca.

Interesujące są również czerwone wydmy piaszczyste Um Ishrin  sąsiadujące z wyniosłym masywem Jebel Um Ishrin.

 

wykorzystano fragmenty pracy: "Atrakcje turystyczne Jordanii i ich znaczenie  dla rozwoju usług turystycznych", tekst: Bożena Wójtowicz/Paweł Wójtowicz

Akaba – miasto portowe nad Morzem Czerwonym W ...

Kuchnia azjatycka jest bardzo różnorodna - w Japonii ...

W 2007 roku ponad 100 milionów ludzi głosowało ...

Jordańska kuchnia jest kuchnią typową dla Bliskiego Wschodu, ...

https://veturo.pl/article/3353/jordania-pustynia-wadi-rum-atrakcje-turystyczne/