Lofoty, Norwegia

Lofoty – mekka wędkarzy

Wspaniała dzika natura, góry poprzecinane morzem, małe wysepki połączone niezwykłą wręcz siecią dróg i mostów, malownicze maleńkie wioski rybackie i charakterystyczne czerwone domki na palach. Ogromne bogactwo ryb morskich sprawia, że o wyprawie na Lofoty marzą tysiące wędkarzy.

Typowym obrazkiem wkomponowanym w lofocki krajobraz są drewniane stelaże ze sztokfiszem. Lofoty są jedynym miejscem na świecie, gdzie dorsze się w ten sposób – wieszając na drewnianych palach – suszy, pozwalając by wiatr i sól morska dokonały konserwacji. Poza dorszem, najbardziej popularną rybą na Lofotach, można złowić także czarniaka, karmazyna, brosmę, molwę i halibuta. Norwegia to prawdziwa mekka dla wędkarzy, którzy chcą łowić ryby morskie. Królem tamtejszych łowisk jest dorsz, według wielu jest też najsmaczniejszy, a wyławiane okazy sięgają dwudziestu i więcej kilogramów. W ofercie Novasol znajdziemy domy specjalnie przygotowane dla wędkarzy, przykładowo 8-osobowy bliźniak o numerze N39162 ma na stanie bardzo dobrą łódź z silnikiem 30 KM, co pozwala na szybkie przemieszczanie się, dodatkowo znajdziemy tam suszarnię na stroje wędkarskie, 800 litrową zamrażarkę, specjalne miejsce do oprawiania ryb i co dla wędkarzy chyba najbardziej cenne – życzliwych właścicieli domu, którzy doskonale wiedzą gdzie w danym momencie są ryby i którzy nieodpłatnie podzielą się informacją o łowiskach. Dom znajduje się w Leknes, mniej więcej w środku archipelagu, w pobliżu znajdziemy Muzeum Wikingów w Borg, plaże w Ramberg, Unstad, Vikten, szlak górski wokół Reinebringen, fiordy, po których warto popływać kajakiem lub wspomnianą łodzią.

Wędkarze na Lofoty najczęściej udają się własnym samochodem, wyposażeni w lodówki przenośne, by część złowionych ryb móc przewieźć ze sobą. Najszybciej z Polski można dojechać przez Szwecję. Ze Świnoujścia wypływają promy TT Line lub Unity Line (Stena Line pływa z Gdyni ale jest droższa), dopływamy do Trelleborga i stamtąd kierujemy się na Ystad i na północ wzdłuż wschodniego wybrzeża. Przejeżdżamy przez Karlskronę, gminę Kalmar, Sztokholm, Upsalę, gminę Umea i na wysokości gminy Lulea odbijamy w lewo, w stronę Norwegii kierując się na Kirunę i norweski Narwik. Pierwszym, polskim etapem podróży jest dojazd do Świnoujścia, w tej chwili to miasto portowe jest dość dobrze skomunikowane z resztą kraju dzięki drodze S3. Na kolejny etap podróży ze szwedzkiego już Trelleborga  na Lofoty trzeba liczyć około 27 godzin, do przejechania przez Szwecję i Norwegię mamy około 2300 km. Po drodze zaplanować można jeden lub dwa noclegi:  pierwszy warto połączyć z nocną podróżą promem, tak, aby skandynawski etap podróży zacząć wypoczętym. Drugi nocleg można zaplanować już w Szwecji, na północym odcinku drogi. W tym celu można skorzystać z wygodnych kempingów, gdzie można wynająć nieduży domek albo rozbić własny namiot, można także rozbić się na dziko. W zależności od naszych planów można się np. rozdzielić i jeśli dzieci źle znoszą długą podróż autem rozważyć dolot na miejsce samolotem, najbliższe lotnisko jest w Evenes, z Polski nie ma bezpośrednich lotów, trzeba się przesiąść w Oslo, cały lot z przesiadką zajmie nam około 7-10 godzin.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(76) "Lofoty dla wędkarzy - Norwegia - wędkowanie, dorsz, ystad, halibut, molwa," ["meta_desc"]=> string(156) "Wędkarze na Lofoty najczęściej udają się własnym samochodem, wyposażeni w lodówki przenośne, by część złowionych ryb móc przewieźć ze sobą." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(7) "Novasol" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(68.5475298790276070803884067572653293609619140625) ["lng"]=> float(15.0842285135233993287329212762415409088134765625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "NOR" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Lofoty dla wędkarzy - Norwegia - wędkowanie, dorsz, ystad, halibut, molwa,

meta_keys:

meta_desc: Wędkarze na Lofoty najczęściej udają się własnym samochodem, wyposażeni w lodówki przenośne, by część złowionych ryb móc przewieźć ze sobą.

watermark:

interesting_places:

author: Novasol

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Lofoty dla wędkarzy - Norwegia - wędkowanie, dorsz, ystad, halibut, molwa,

meta_keys:

meta_desc: Wędkarze na Lofoty najczęściej udają się własnym samochodem, wyposażeni w lodówki przenośne, by część złowionych ryb móc przewieźć ze sobą.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Novasol

meta_desc: Wędkarze na Lofoty najczęściej udają się własnym samochodem, wyposażeni w lodówki przenośne, by część złowionych ryb móc przewieźć ze sobą.