Skandynawia

Dlaczego Szwecja, Norwegia i Finlandia to idealne miejsca na camping?

Prawo „allemannsretten”, czyli prawo dostępu do swobodnego korzystania z natury – tym wyróżniają się te trzy wymienione państwa z północnej Europy. Planując rodzinny camping, w którymś z tych krajów nie trzeba rezerwować miejsca na polu namiotowym.

W Szwecji, Norwegii i Finlandii biwak można rozbić nawet na terenach prywatnych (poza miejscami ogrodzonymi oraz należącymi do wojska). Jedyny warunek jaki należy spełnić to zachowanie odległości minimum 150 metrów od najbliższego domu. Jeśli ktoś rozkłada namiot na prywatnym terenie na więcej niż jedną noc, to ma obowiązek zapytać o zgodę właściciela. Korzystanie z prawa „allemannsretten” wymaga poszanowania prywatności innych osób oraz otaczającej natury. Opuszczając miejsce biwaku należy je pozostawić w takim stanie, w jakim się je zastało.

„Prawo allemannsretten” sprawia, że Szwecja, Norwegia i Finlandia to kraje, które są idealne na rodzinne wakacje. Jeśli nie lubicie ograniczać się do jednego miejsca noclegowego, to możecie codziennie rozbijać namiot gdzieś indziej. To świetna opcja na wyjazd wakacyjny dla rodzin, które chcą przeżyć niecodzienną przygodę. Dzieci uczą się samodzielności i mają okazję do poznawania nowych miejsc i kultur. Oczywiście w Szwecji, Norwegii czy Finlandii są dostępne również tradycyjne campingi zaopatrzone w węzeł sanitarny. Korzystanie z nich wiąże się jednak z uiszczeniem opłaty.
Bez względu na to, czy wybierzecie samodzielne biwakowanie, czy camping na polu namiotowym, to przed wyprawą należy się odpowiednio spakować. Podstawa to dobrej jakości namiot oraz kołdra i poduszki. Namiot ma być wytrzymały, wodoodporny oraz przystosowany do liczby osób, które będą w nim spać. Turystyczna kołdra również powinna znaleźć się na liście rzeczy do spakowania. Dobrym rozwiązaniem będzie letnia kołdra Älvsbyn marki Wendre, która swoją nazwę wzięła od małego szwedzkiego miasteczka. Po zwinięciu w rulon zajmuje mało miejsca, co jest niezwykle istotne podczas wyprawy biwakowej. Podczas chłodnych nocy w namiocie dużo lepiej od piżamy sprawdzi się ciepły dres, a zamiast śpiwora lekka kołdra Älvsbyn. Oprócz namiotu, kołdry czy ciepłych ubrań przyda się standardowy ekwipunek: apteczka, podróżny zestaw sztućców czy płaszcze przeciwdeszczowe.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(69) "Dlaczego Szwecja, Norwegia i Finlandia to idealne miejsca na camping?" ["meta_desc"]=> string(118) "„Prawo allemannsretten" sprawia, że Szwecja, Norwegia i Finlandia to kraje, które są idealne na rodzinne wakacje." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(16) "1.14257812484097" ["lng"]=> string(17) "-11.9447502452304" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "FIN" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Dlaczego Szwecja, Norwegia i Finlandia to idealne miejsca na camping?

meta_keys:

meta_desc: „Prawo allemannsretten" sprawia, że Szwecja, Norwegia i Finlandia to kraje, które są idealne na rodzinne wakacje.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Dlaczego Szwecja, Norwegia i Finlandia to idealne miejsca na camping?

meta_keys:

meta_desc: „Prawo allemannsretten" sprawia, że Szwecja, Norwegia i Finlandia to kraje, które są idealne na rodzinne wakacje.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: „Prawo allemannsretten" sprawia, że Szwecja, Norwegia i Finlandia to kraje, które są idealne na rodzinne wakacje.