google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum ognia w Bystrzycy Kłodzkiej

Już od przeszło 45 lat Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej rozpala serca gości. Czym? Prawdziwie ognistą historią samego ognia i płomieni. A do tego odrobina historii i Mleczko. Wcale nie do picia. CIEKAWE MUZEUM zaprasza.

Muzeum ognia w Bystrzycy Kłodzkiej

© Thomas Madel - Fotolia.com

Muzeum kojarzy się z historią, sztuką i eksponatami ukrytymi za szybką. Ale nie Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej. Co możemy w nim zobaczyć? Filumenistyka? To brzmi obco! Tak naprawdę chodzi jednak o historię wzniecania ognia. Głównymi eksponatami są więc przedmioty, które od wieków służyły ludziom do uzyskiwania potrzebnego do życia żaru. Zobaczymy m. in. różnego rodzaju zapalniczki, zapałki i pomysłowe etykiety z całego świata, a także nowe i stare krzesiwa. Pokazane eksponaty mają różnego rodzaju kształty i wielkości. Są wśród nich miniaturki i zapalniczki gabinetowe, zapalniczki przypominające kształtem aparat fotograficzny, butelkę, szminkę do ust, beczułkę na piwo, małpkę, samochód i wiele innych. Unikalnym eksponatem jest zapalniczka chemiczna (na wodór) zwana, od nazwiska wynalazcy, lampą Döbereinera. Wizyta w bystrzyckim muzeum może okazać się ciekawą odskocznią od tradycyjnych instytucji. Zapaliłeś się do tego pomysłu? Uważaj, aby się nie sparzyć!

W maju 2005 roku na terenie muzeum powstała Galeria Zaczarowany Świat Zapałek. Gromadzi ona najciekawsze przykłady opakowań, często zabytkowych lub o znacznych walorach artystycznych. Eksponaty są rodzajem mini sztuki na niewielkim pudełku od zapałek. Dzięki nim można także prześledzić historię i rozwój tego typu grafiki, dostrzec trzy role, jakie spełniała: zwykłej nalepki towarowej, mikroplakatu propagandowego lub reklamowego i dekoracji.

 

Podziwiać tutaj można etykiety z okresu od przełomy XIX i XX wieku  po współczesność, pochodzące nie tylko z Polski, ale także z różnych krajów świata m.in. z Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji, USA, Indii i Chin. Galeria współpracuje z wiodącymi producentami zapałek z Polski i Europy. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia muzeum.  Muzeum posiada również ofertę sprzedaży zapałek w wyjątkowych opakowaniach. Z pewnością każdy turysta znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, nie tylko pod względem stylu, ale również i ceny opakowań, gdyż pudełko zapałek można kupić już od 0,60 zł. W muzeum można nabyć także zapałki ekskluzywne.

Oprócz „ognistych” wystaw, Muzeum Filumenistyczne przygotowało ekspozycję, która przedstawia historię i najważniejsze zabytki miasta, prawdziwą panoramę Bystrzycy Kłodzkiej. Składają się na nią obrazy olejne, akwarele, rzeźby, archiwalne czasopisma i fotografie oraz wielkoformatowe plansze z materiałem ikonograficznym. Najciekawszym eksponatem jest księga miejska, pochodzącą prawdopodobnie z XIV wieku. Wystawę można oglądać w  holu oraz Galerii Zaczarowany Świat Zapałek.

Od 2007 roku w muzeum można także oglądać ekspozycję stało, na którą składa się 70 prac znanego, polskiego rysownika, Andrzeja Mleczki. Dostrzec można charakterystyczną kreskę oraz tematykę. Krakowski artysta nie boi się poruszać spraw społecznych, politycznych, dotykających wiary, życia małżeńskiego i stosunków międzyludzkich.  Od wielu lat rysunki czekały w magazynach muzeum, aby ujrzeć światło dzienne. Dziś, choć pochodzą z dawnych czasów, nadal przekazują treści aktualne i śmieszą zwiedzających.

Muzeum Filumenistyczne jest czynne od wtorku do soboty w godzinach od 8 do 16 i w niedziele od 8 do 15. W wakacje zwiedzać można godzinę dłużej.  W poniedziałki ekspozycja jest zamknięta dla gości. Grupy zorganizowane mogą indywidualnie dopasowywać czas zwiedzania. Bilet normalny kosztuje 7 zł, ulgowy 5 zł. Organizowane są także lekcje muzealne za 2 zł. Siedziba Muzeum Filumenistycznego mieści się w dawnym kościele ewangelickim i szkole parafialnej przy ulicy Mały Rynek 1.

 

Muzeum Ceramiki od ponad 45 lat gromadzi zbiory ...

Usytuowane w kilku obiektach poradziwiłłowskiego zespołu zamkowego, muzeum ...

Żagań szczyci się ponadsiedemsetletnią historią. W drugiej połowie ...

Podczas jednej wizyty w gospodarstwie "Szlak ginących zawodów"  ...

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Złoto można znaleźć nie tylko w Westernach, ale ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/349/muzeum-filumenistyczne/