google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Puszcza Białowieska

Puszcza Białowieska

Dzisiaj kojarzymy je z reklamą, w której odpoczywają na łąkach i mruczą basem lub z trawą o charakterystycznym zapachu. Są najcenniejszym bogactwem fauny Puszczy Białowieskiej. Związane są ściśle z historią Polski, która nie zawsze była dla nich łaskawa.

Puszcza Białowieska Białowieża - Rezerwat Żubrów

fot. Mateusz Grochocki

Aby chronić żubry z Puszczy Białowieskiej utworzono Rezerwat Pokazowy, dzięki któremu nigdy nie utracimy już naturalnego bogactwa, jakie stanowią. Potężne i poważne są chlubą nie tylko regionu, ale także całego kraju. Nieopodal Białowieży możemy je podziwiać i przenosić się do czasów, w których były bezpieczne w puszczańskim zaciszu. Do towarzystwa mają inne, równie piękne i cenne leśne zwierzęta. Wizyta w rezerwacie to okazja do odwiedzenia ich świata i poznania zwyczajów. W zagrodach czekają na nas towarzyskie sarny i koniki polskie. Jeśli będziemy mieć szczęście, zobaczymy wilki oraz rysia, które zazwyczaj kryją się w leśnej gęstwinie.

Rezerwat Pokazowy Żubrów ma obecnie powierzchnię 27,9 ha z dodatkowym zapleczem o powierzchni 43,12 ha. W warunkach zbliżonych do naturalnych można zobaczyć tutaj nie tylko żubry, ale także wesołe koniki polskie typu tarpana, majestatyczne łosie, groźnego rysia i wilki, leniuchujące dziki, gibkie sarny i jelenie, jak również żubronie, czyli krzyżówkę żubra z bydłem domowym.

Dlaczego musiał zostać utworzony Rezerwat dla żubrów? W pierwszej połowie XIX wieku Puszcza Białowieska była jedyną ostoją tych zwierząt w Polsce. Ich liczba aż do wybuchu I wojny światowej oscylowała w granicach 350 do 1898 osobników, a tuż przez wojną wynosiła 727. Niestety, działania wojenne zapoczątkowały znaczne zniszczenia, jakie w późniejszym czasie dokonały się w puszczańskiej faunie. Żubry przyzwyczajone były do opieki człowieka, dlatego nie bały się go. Z tego względu jako pierwsze stały się ofiarą pogromu zwierząt . W marcu 1917 roku zanotowano ich już tylko 121, a dwa lata później zginął ostatni żubr w Puszczy Białowieskiej. Zwierząt tych nie można było już zobaczyć w naturalnym środowisku. Ratunkiem dla przetrwania tego gatunku w Polsce były te, które ocalały w zamkniętych hodowlach. W 1924 w tego typu zwierzyńcach znajdowały się 54 sztuki, ale tylko 2 byki i 1 krowa ocalała w naszym kraju. Zwierzęta te były własnością prywatną księcia von Pless w Pszczynie. Aby przywrócić żubry w Puszczy Białowieskiej postanowiono o utworzenia rezerwatu w 1929 roku. Sukcesem były pierwsze narodziny cielęcia w 1937 roku. II wojna światowa była łaskawsza dla zwierząt. Żubry ocalały i pod koniec 1944 roku w zwierzyńcu było ich 17. W 1952 roku postanowiono o utworzeniu hodowli wolnej i wypuszczono do Puszczy pierwsze żubry. 5 lat później urodziło się pierwsze cielę na wolności. Obecny Rezerwat Pokazowy Żubrów jest kontynuacją tego, który został zapoczątkowany w 1937 roku. Od 1955 roku został otwarty dla turystów.

Rezerwat Pokazowy Żubrów można zwiedzać w sezonie, czyli od 15 kwietnia do 15 października, codziennie w godzinach od 9 do 17, a po sezonie od wtorku do niedzieli od 8 do 16. Wjazd znajduje się przy drodze z Białowieży do Hajnówki. Trafić na niego można także, idąc ścieżką „Żebra żubra”, której końcowy fragment wiedzie przy ogrodzeniu rezerwatu. Bilet normalny kosztuje 9 zł, ulgowy 5zł. Kupimy je w kasie Rezerwatu Pokazowego Żubrów, która znajduje się przed wejściem. Wjazd rowerem na teren rezerwatu to koszt 4 zł. Jeśli na miejsce chcielibyśmy dojechać samochodem, musimy liczyć się z opłatą dodatkową za parking.

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Zapraszamy do odwiedzania GALERII SZTUKI "KRESY". Galeria pokazuje ...

Jak wygląda ryś, żubr i łoś? Jak nazywa ...

Sezon rowerowy i bociany mają coś wspólnego - ...

Pieszo, rowerem lub konno – takie zwiedzanie Puszczy ...

W Puszczy Białowieskiej znajduje się najdłuższa leśna ścieżka ...

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/357/zubry-w-bialowiezy/