Rezerwat Pokazowy Żubrów

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Dzisiaj kojarzymy je z reklamą, w której odpoczywają na łąkach i mruczą basem lub z trawą o charakterystycznym zapachu. Są najcenniejszym bogactwem fauny Puszczy Białowieskiej. Związane są ściśle z historią Polski, która nie zawsze była dla nich łaskawa.

Aby chronić żubry z Puszczy Białowieskiej utworzono Rezerwat Pokazowy, dzięki któremu nigdy nie utracimy już naturalnego bogactwa, jakie stanowią. Potężne i poważne są chlubą nie tylko regionu, ale także całego kraju. Nieopodal Białowieży możemy je podziwiać i przenosić się do czasów, w których były bezpieczne w puszczańskim zaciszu. Do towarzystwa mają inne, równie piękne i cenne leśne zwierzęta. Wizyta w rezerwacie to okazja do odwiedzenia ich świata i poznania zwyczajów. W zagrodach czekają na nas towarzyskie sarny i koniki polskie. Jeśli będziemy mieć szczęście, zobaczymy wilki oraz rysia, które zazwyczaj kryją się w leśnej gęstwinie.

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Rezerwat Pokazowy Żubrów ma obecnie powierzchnię 27,9 ha z dodatkowym zapleczem o powierzchni 43,12 ha. W warunkach zbliżonych do naturalnych można zobaczyć tutaj nie tylko żubry, ale także wesołe koniki polskie typu tarpana, majestatyczne łosie, groźnego rysia i wilki, leniuchujące dziki, gibkie sarny i jelenie, jak również żubronie, czyli krzyżówkę żubra z bydłem domowym.

Dlaczego musiał zostać utworzony Rezerwat dla żubrów? W pierwszej połowie XIX wieku Puszcza Białowieska była jedyną ostoją tych zwierząt w Polsce. Ich liczba aż do wybuchu I wojny światowej oscylowała w granicach 350 do 1898 osobników, a tuż przez wojną wynosiła 727. Niestety, działania wojenne zapoczątkowały znaczne zniszczenia, jakie w późniejszym czasie dokonały się w puszczańskiej faunie. Żubry przyzwyczajone były do opieki człowieka, dlatego nie bały się go. Z tego względu jako pierwsze stały się ofiarą pogromu zwierząt . W marcu 1917 roku zanotowano ich już tylko 121, a dwa lata później zginął ostatni żubr w Puszczy Białowieskiej. Zwierząt tych nie można było już zobaczyć w naturalnym środowisku. Ratunkiem dla przetrwania tego gatunku w Polsce były te, które ocalały w zamkniętych hodowlach. W 1924 w tego typu zwierzyńcach znajdowały się 54 sztuki, ale tylko 2 byki i 1 krowa ocalała w naszym kraju. Zwierzęta te były własnością prywatną księcia von Pless w Pszczynie. Aby przywrócić żubry w Puszczy Białowieskiej postanowiono o utworzenia rezerwatu w 1929 roku. Sukcesem były pierwsze narodziny cielęcia w 1937 roku. II wojna światowa była łaskawsza dla zwierząt. Żubry ocalały i pod koniec 1944 roku w zwierzyńcu było ich 17. W 1952 roku postanowiono o utworzeniu hodowli wolnej i wypuszczono do Puszczy pierwsze żubry. 5 lat później urodziło się pierwsze cielę na wolności. Obecny Rezerwat Pokazowy Żubrów jest kontynuacją tego, który został zapoczątkowany w 1937 roku. Od 1955 roku został otwarty dla turystów.

Rezerwat Pokazowy Żubrów można zwiedzać w sezonie, czyli od 15 kwietnia do 15 października, codziennie w godzinach od 9 do 17, a po sezonie od wtorku do niedzieli od 8 do 16. Wjazd znajduje się przy drodze z Białowieży do Hajnówki. Trafić na niego można także, idąc ścieżką „Żebra żubra”, której końcowy fragment wiedzie przy ogrodzeniu rezerwatu. Bilet normalny kosztuje 9 zł, ulgowy 5zł. Kupimy je w kasie Rezerwatu Pokazowego Żubrów, która znajduje się przed wejściem. Wjazd rowerem na teren rezerwatu to koszt 4 zł. Jeśli na miejsce chcielibyśmy dojechać samochodem, musimy liczyć się z opłatą dodatkową za parking.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(20) "Puszcza Białowieska" ["meta_title"]=> string(90) "Puszcza Białowieska, Rezerwat Pokazowy, Atrakcje przyrodnicze, Ciekawe miejsca, Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(76) "Puszcza Białowieska - odkryj to ciekawe miejsce na mapie Polski z Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(52.769041013955899188658804632723331451416015625) ["lng"]=> float(23.877868201988899699017565581016242504119873046875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Puszcza Białowieska

meta_title: Puszcza Białowieska, Rezerwat Pokazowy, Atrakcje przyrodnicze, Ciekawe miejsca, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Puszcza Białowieska - odkryj to ciekawe miejsce na mapie Polski z Veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Puszcza Białowieska, Rezerwat Pokazowy, Atrakcje przyrodnicze, Ciekawe miejsca, Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Puszcza Białowieska - odkryj to ciekawe miejsce na mapie Polski z Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Puszcza Białowieska - odkryj to ciekawe miejsce na mapie Polski z Veturo.pl