KARAWANA 2020 – Rybnicki Festiwal Podróżników

Przekraczając granice, rowerem, tropiąc wieloryby, z królowymi, z biegiem lat, w wizjach, na syberyjskiej północy, przez dwa światy, z duchami, solo. Zapraszamy na Karawanę, która odbędzie się w Rybniku od 29 lutego do 1 marca 2020.

W tym roku program imprezy przedstawia się następująco:

SOBOTA, 29.02.2020
13.00 – Magdalena i Robert Bauerowie –  Kenia – przekroczyć granice wyobraźni
14.20 – Artur Gorzelak – Made it in Tajwan – rowerem przez kraj rowerów
15.40 – Marek Kramarczyk – Tropem wielorybów Pacyfiku
17.00 – Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan – Królowe Gwatemali
18.20 – Piotr Pustelnik – Z biegiem dni, z biegiem lat

NIEDZIELA, 01.03.2020
13.00 – Karolina i Mieszko Stanisławscy – Wyprawa po wizje. Amazonia
14.20 – Piotr Maciejuk – Tajemne rejony syberyjskiej północy
15.40 – Krzysztof Story – Dwa szlaki, dwa światy – GR-20, Cape Wrath Trail
17.00 – Kamila Kielar – Biało na czarnym. Niedźwiedzie – duchy
18.20 – Jacek Matuszek – SOLO – Jak próbowałem przefrunąć przez Dolomity

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotografii Julii Zabrodzkiej pt. „Niecodzienność. Majańskie fiesty”.

Ponadto: warsztat prowadzania prelekcji podróżniczych, kiermasz sprzętu turystyczno-sportowego, oferta podróżniczo-turystyczna dla każdego, spotkania z książką podróżniczą.

Karnet na cały festiwal – 30 zł. Bilet na sobotę lub niedzielę – 20 zł.
Rezerwacja i sprzedaż:  www.dkchwalowice.pl/kup-bilet.html oraz Kasa Domu Kultury, tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com.

UWAGA! Każdego festiwalowego dnia, jeden z uczestników Karawany otrzyma bezpłatne zaproszenie na atrakcyjną wycieczkę organizowaną przez Rybnicki Oddział PTTK.

Po każdym festiwalowym dniu – Podróżnicze After Party w „Żółtym Młynku”  – Rybnik ul. Św. Jana 2.

Goście Karawany

Magdalena i Robert Bauerowie – wyjechali w podróż poślubną na wycieczkę do Kenii z okazji 25. rocznicy ślubu. Po spotkaniu Kenijczyka, z którym się zaprzyjaźnili, pieniądze przeznaczone na Safari przekazali na pomoc jego ciężarnej żonie. Kiedy wrócili do Polski przez długi czas z własnych środków pomagali dzieciom z kenijskiej wioski, postanowili założyć fundację. Teraz każdą wolną chwile spędzają w Kenii. Magda jest nauczycielką, Robert jest inżynierem. W Kenii mieszkają w wiosce, zbudowali tam swój dom. Wybudowali studnie, założyli systemy solarne w wiosce, pomagają dzieciom w edukacji i organizują pomoc dla mieszkańców i zarażają swoim entuzjazmem innych. Strona Fundacji Kenya Asante Sana Polska: www.pomagamywkenii.org.pl.

Artur Gorzelak – aktywny sportowiec amator. Od 20 lat trenuje judo. Maratończyk i ultramaratończyk, poszukiwacz przygód i wyzwań na całym świecie. Entuzjasta podróży, miłośnik Azji. Autor trzech reportaży: „W judodze na rowerze. Japońsko – koreańska przygoda na dwóch kółkach”, „Zostawieni na lodzie. Piesza przeprawa przez Bajkał” oraz „Made it in Taiwan, czyli rowerem przez kraj rowerów”. Prowadzi fanpage „W judodze na rowerze”.

Marek Kramarczyk – podróżnik, fotograf, żeglarz. Przepłynął Pacyfik oraz kilkukrotnie Atlantyk. Mieszkał 1,5 roku na Karaibach i przez kilka miesięcy na Polinezji. Nurkował z setką polujących rekinów na atolach Tuamotu, pływał z wielorybami w Królestwie Tonga, a także fotografował dzikie zwierzęta z Galapagos.

Julia Zabrodzka – z wykształcenia socjolożka. Z zawodu fotografka, która czasem pisze o miejscach i ludziach. Na stałe związana z miesięcznikiem „Podróże”. Jej zdjęcia i teksty ukazały się także w takich tytułach jak: „Wysokie Obcasy”, „Pismo”, „Polityka”, „Znak”, „Esquire”, a także w The Guardian Picture Essay. Regularnie wraca do Ameryki Środkowej, gdzie w sumie spędziła ponad rok. Strona: www.istagram/juliazabrodzka. Bartek Kaftan – dziennikarz i redaktor prowadzący miesięcznika „Podróże”. Pisał również dla „Wysokich Obcasów”, „Kukbuka”, „Esquire” i „Voyage”.  Lubi wracać w te same miejsce: najchętniej na daleki zachód – ziemie Majów w Meksyku i Gwatemali – albo bardzo bliski wschód i południe – na Podlasie, Morawy i Spisz.

Piotr Pustelnik – legendarny polski himalaista, lodowy wojownik, zdobywca Korony Ziemi i Karakorum – 14 ośmiotysięczników. Dokonał tego jako trzeci Polak i dwudziesty człowiek na świecie, a zajęło mu to 20 lat. Swój pierwszy ośmiotysięcznik – Gaszerbrum II – zdobył w 1990 roku, ostatni – Annapurnę – w 2010 roku. W maju 2016 roku został prezesem Polskiego Związku Alpinizmu www.pza.org.pl. We wrześniu 2017 r. ukazała się jego autobiografia pt. „Ja, pustelnik”, której współautorem jest dziennikarz i fotograf Piotr Trybalski.

Karolina Stanisławska – jestem trenerką, nauczycielką jogi, z wykształcenia fizjoterapeutką. Z każdym dniem działania na rzecz Ziemi stają się coraz istotniejszym elementem mojego życia prywatnego i zawodowego. Dużą rolę w moim życiu odgrywa czas spędzony w odosobnieniu i medytacji. Kiedy mogę, jestem z dala – od miasta, zgiełku, nadmiaru słów i zadań. Z drugim człowiekiem lubię porozumiewać się pieśnią, która coraz częściej towarzyszy mi w pracy trenerskiej i codzienności. Z każdym dniem uczę się żyć w uważności, czerpać siłę od gór, płynność ruchu od rzeki, otwartość od bezkresnych przestrzeni – dla życia w pełni.

Mieszko Stanisławski – z wykształcenia jestem filozofem, z serca człowiekiem lasu. Jestem trenerem edukacji ekologicznej, przewodnikiem po dzikiej przyrodzie. Uczę medytacji i uważności. Jestem w nieustannej podróży. Wyrażam swój zachwyt nad przyrodą fotografując i grając muzykę. Jestem ratownikiem GOPRu i Instruktorem Narciarstwa PZN. Od wielu lat praktykuję leśną medytację. Szukam ciszy i dzikości poza wydeptanymi ścieżkami. Karolina i Mieszko są autorami udanego projektu „WOLNY LAS” – społecznej akcji tworzenia pierwszej w Polsce Strefy Wolnej Ziemi: www.byciewlesie.pl/wolnylas, www.facebook.com/ProjektWolnyLas.

Piotr Maciejuk – artysta rękodzielnik, designer, twórca pojedynczych użytkowych formwww.maciejowe.pl. Miłośnik Syberii, żywiołów tam panujących, oceanu przestrzeni i serca ZiemiBajkału. W wielu samotnych podróżach m.in. przepłynął lokalnym transportem ok.3000 km Leną,1500 km Jenisejem, konno wzdłuż jeziora Chubsuguł, odwiedził Tuwę, Chakasję, południowy Ural,kilkakrotnie Bajkał, ostatnio jako przewodnik organizując wyprawę wokół niego. Zasmakowałteż syberyjskiej zimy na Półwyspie Jamał poznając przy okazji kulturę Nieńców.

Krzysztof Story – z zawodu dziennikarz, z pasji podróżnik. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, spotkać można go w magazynach podróżniczych i górskich, publikował w “Dużym Formacie” i “Newsweeku”. W podróży szuka piękna natury i unikatowych historii, za największą wartość uważa ciekawość świata. Wspina się więc, żegluje i ciągle próbuje nowych rzeczy. Podczas Kolosów 2018 otrzymał Nagrodę Dziennikarzy.

Kamila Kielar – od kilkunastu lat eksploruje północ. Jej specjalnością są samotne wyjazdy, sama przejechała rowerem Jukon w zimie, Alaskę i Kamczatkę. W Laponii i na Alasce miesiącami wędrowała zimą jak i latem. Kanadyjskie Terytoria Północno-Zachodnie przemierzała samotnie na nartach w temperaturach poniżej -40 stopni. W 2017 r. samotnie przeszła 4700 km po długodystansowym szlaku Pacyfic Crest Trial. Była też liderem w wielkich rowerowych sztafetach: Afryka Nowaka i Bike Jamboree. Zajmuje się etologią dużych drapieżników i je fotografuje. Trzykrotnie nominowana i dwukrotnie wyróżniona na Kolosach, zdobywczyni nagrody National Geographic Traveler, wyróżniona nagrodą im. Tonego Halika. Laureatka outdoorowych konkursów fotograficznych w USA i Kanadzie.

Jacek Matuszek – rocznik 1985. Alpinista, filmowiec. Vicemistrz Polski w Boulderingu 2007. Pomysłodawca polskiego zespołu wspinaczkowego Alpine Wall Tour www.alpinewalltour.pl. Za zespołowe przejście Brento Centro 8b 900m – nominowany do Kolosów 2015 i nagrody Travelerów National Geographic. W zespole Alpine Wall Tour skompletował Alpejską Trylogię i dokonał 1-ego powtórzenia drogi Hiszpańskiej 8b+/c 550m, 3-ciego powtórzenia drogi Project Fear 8c, 550m oraz 1-ego polskiego przejścia Bellavista 8b+, 550m. W 2018 w zespole z Łukaszem Dudkiem wytyczył nową drogę Premiere 7b, 450m,R w Dolomitach. Laureat nagrody im. Andrzeja Zawady, za pomysł wspinaczkowo-paralotniowego trawersu Dolomitów. Jacek jest współautorem filmów „Alpine Wall Tour” i „Mama”.

Sponsorem festiwalu jest Restauracja Hotel Korona w Rybniku, www.restauracjakorona.pl, gdzie odpoczywać będą zaproszeni podróżnicy.

Organizatorem Karawany jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach www.dkchwalowice.pl, partnerami są: PTTK Oddział w Rybniku www.rybnik.pttk.pl, Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jerzego Kukuczki w Rybniku www.ssp.rybnik.pl, Decathlon Sklep Sportowy w Rybniku https://pl-pl.facebook.com/DecathlonRybnik , Klubokawiarnia Żółty Młynek
www.facebook.com/zolty.mlynek.klubokawiarnia.

Serdecznie zapraszamy!

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(48) "KARAWANA 2020 - Rybnicki Festiwal Podróżników" ["meta_desc"]=> string(86) "Zapraszamy na Karawanę, która odbędzie się w Rybniku od 29 lutego do 1 marca 2020." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-12.5683593732504" ["lng"]=> string(17) "-8.05052674257845" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" }

key_words:

meta_title: KARAWANA 2020 - Rybnicki Festiwal Podróżników

meta_keys:

meta_desc: Zapraszamy na Karawanę, która odbędzie się w Rybniku od 29 lutego do 1 marca 2020.

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: KARAWANA 2020 - Rybnicki Festiwal Podróżników

meta_keys:

meta_desc: Zapraszamy na Karawanę, która odbędzie się w Rybniku od 29 lutego do 1 marca 2020.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Zapraszamy na Karawanę, która odbędzie się w Rybniku od 29 lutego do 1 marca 2020.