Szklarska Poręba – jakie atrakcje oferuje i gdzie się zatrzymać?

Garść najważniejszych informacji przydatnych dla turystów - rodzin z dziećmi, par zakochanych, grup znajomych czy samotnych wędrowców. Na co warto zwrócić uwagę i czym się kierować przy planowaniu wypoczynku?

Wśród miejsc w Polsce, które mogą poszczycić się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów, z pewnością możemy znaleźć Szklarską Porębę. Ta niewielka miejscowość położona na Dolnym Śląsku oferuje przepiękną okolicę i liczne atrakcje, z których największą są Karkonosze i Karkonoski Park Narodowy. To dobre miejsce zarówno jeśli chodzi o weekendowy wyjazd w góry, jak i trochę dłuższy pobyt. W takim miejscu odpoczynek i robiące wrażenie widoki mamy gwarantowane – położenie Szklarskiej Poręby pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi sprawia, że miejscowość jest wizualnie naprawdę zachwycająca. Pozostaje tylko zastanowić się – co dokładnie tam zobaczyć i gdzie się zatrzymać?

Atrakcje turystyczne w Szklarskiej Porębie i okolicy


Na początku pobytu dobrym pomysłem jest po prostu wybrać się na spacer po miejscowości. Po drodze możemy podziwiać interesującą architekturę czy znaleźć restaurację i uraczyć się pysznym posiłkiem – jest w czym wybierać. Podczas spaceru warto udać się do Chaty Walońskiej. Jest to miejsce, w którego salach można podziwiać wielobarwne minerały oraz dowiedzieć się czegoś o historii regionu w trakcie spotkań, które są tam organizowane. Innym istotnym obiektem na mapie Szklarskiej Poręby jest Wlastimilówka, dom malarza Wlastimila Hofmana. Po jego śmierci pozostawiono go z właściwie niezmienionym wnętrzem. Jest to gratka dla wielbicieli sztuki, którzy mogą w tym miejscu podziwiać byłą pracownię malarza.

Turystom mającym zamiłowanie do miejsc o romantycznym charakterze można szczególnie polecić Wodospad Szklarki. Jest on drugim pod względem wysokości wodospadem w polskich Karkonoszach. Tworzy go kaskada potoku Szklarka o wysokości 13,3 m. Skoro już mowa o wodospadach, to warto także zobaczyć ten pierwszy pod względem długości na terenie polskich Karkonoszy, czyli Wodospad Kamieńczyka. Składają się na niego trzy kaskady, których łączna długość wynosi 27 m. Pod środkową kaskadą znajduje się niewielka jaskinia o nazwie Złota Jama. Wodospad można obserwować zarówno z góry, jak i z dołu.

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka
Opowiadając o atrakcjach ulokowanych w pobliżu Szklarskiej Poręby, trudno nie wspomnieć o Chybotku. Jest to granitowa grupa skalna, znajdująca się w Górach Izerskich. Sięga kilku metrów wysokości. Kamień, który jest najwyżej położony, waży aż kilkadziesiąt ton i daje się rozkołysać, co tłumaczy nazwę tej atrakcji. Obok Chybotka można zobaczyć też inne skały, mniejsze i podobnie ułożone. Wiążą się z nimi legendy, opowiadające o Duchu Gór – według jednej z nich skała miała zamykać wejście do podziemnego skarbca.

Inną ważną dla okolic Szklarskiej Poręby atrakcją są Śnieżne Kotły. Te kotły polodowcowe to świetny przykład alpejskiego krajobrazu, jaki prezentują Karkonosze. Mały Kocioł Śnieżny leży na zachodniej stronie i jest głębszy, a Wielki Kocioł usytuowany jest na wschodniej części i posiada bardziej strome, wysokie zbocza.

Apartamenty w Szklarskiej Porębie
Skoro liczba i wartość atrakcji w miejscowości jest zapewniona, pozostaje już tylko wybrać odpowiedni nocleg. Ze względu na swoją popularność Szklarska Poręba oferuje wiele apartamentów. Apartamenty w centrum mogą poszczycić się naprawdę dobrymi warunkami – często są wyposażone w baseny, place zabaw dla dzieci, restauracje i ogrody. Warto na przykład zapoznać się z ofertą resortu Norweska Dolina. Udogodnienia w apartamentach, które oferuje resort, sprawiają, że wyjazd będzie jeszcze bardziej udany. Ciekawy design budynków, wspaniały wystrój wnętrz czy możliwość przyjazdu ze swoim pupilem – jest to z pewnością coś, co przyciąga turystów. Dobrym pomysłem na wynajem pokoju na czas pobytu w miejscowości jest poszukanie go w willi. Wille w Szklarskiej Porębie są najczęściej usytuowane w urokliwych, otoczonych zielenią miejscach. Zapewnia nam to idealne warunki do odpoczynku i relaksu. Jeśli jednak wolimy apartamenty w centrum Szklarskiej Poręby, dobrym pomysłem jest Panorama Gór (https://www.norweskadolinaresort.pl/apartamenty/panorama-gor-szklarska-poreba). Doskonała lokalizacja gwarantuje bliskość do strategicznych punktów urokliwego górskiego miasteczka.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(67) "Szklarska Poręba - jakie atrakcje oferuje i gdzie się zatrzymać?" ["meta_desc"]=> string(96) "Szklarska Poręba - jakie atrakcje oferuje i gdzie się zatrzymać? - dowiesz się na veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(23) "Wiadomości turystyczne" ["author"]=> string(9) "opr. red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.8239597871990014255061396397650241851806640625) ["lng"]=> float(15.5223083474490000099876851891167461872100830078125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/PoDoFH_z-Po" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Szklarska Poręba - jakie atrakcje oferuje i gdzie się zatrzymać?

meta_keys:

meta_desc: Szklarska Poręba - jakie atrakcje oferuje i gdzie się zatrzymać? - dowiesz się na veturo.pl

watermark:

interesting_places: Wiadomości turystyczne

author: opr. red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/PoDoFH_z-Po

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Szklarska Poręba - jakie atrakcje oferuje i gdzie się zatrzymać?

meta_keys:

meta_desc: Szklarska Poręba - jakie atrakcje oferuje i gdzie się zatrzymać? - dowiesz się na veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr. red.

meta_desc: Szklarska Poręba - jakie atrakcje oferuje i gdzie się zatrzymać? - dowiesz się na veturo.pl