google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Cztery pory roku w Karpaczu

Atrakcje Karpacza i okolic

U stóp góry Śnieżki każdy znajdzie coś do roboty. W Karpaczu przez cały rok nie sposób się nudzić i mamy na to dowody. Zapraszamy przez cztery pory roku w Sudety.

Cztery pory roku w KarpaczuW drodze na Śnieżkę

© andytalagaphoto / Fotolia.com

Karpacz leży w Sudetach Zachodnich. Samo miasto liczy ponad 5 tysięcy mieszkańców, ale przez cały rok gości turystów, więc rzeczywista liczba rezydentów jest znacznie wyższa. Wszystko dzięki położeniu u stóp najwyższego szczytu Karkonoszy, czyli Śnieżki. Góry przyciągają fanów aktywnego wypoczynku. Zimą narty i snowboard, latem treking i zwiedzanie okolic – tak w skrócie można opisać całoroczny sezon w Karkonoszach. W ciągu wszystkich dwunastu miesięcy w Karpaczu można spotkać wielu turystów. Podpowiadamy, jakie atrakcje oferuje region różnych porach roku.

Wiosna, lato, jesień

Gdy tylko kończy się zima, a trawa zielenieje turyści przyjeżdżający do Karpacza zamieniają narty na buty trekingowe, rowery lub kijki do nordic walkingu. W Karkonoszach są szlaki piesze i rowerowe o różnym stopniu trudności. Można wjechać na górę Kopę, zobaczyć Dziki Wodospad przy niej, wejść na Śnieżkę albo wybrać jeden z mniej uczęszczanych szlaków.

Miłośnicy adrenaliny mogą spróbować swoich sił we wspinaczce na Krucze Skały lub zjechać po letnim torze saneczkowym albo bobslejowym. Moda na parki linowe przywędrowała również do Karpacza, więc i tu można pokonywać tory przeszkód zawieszone nad ziemią. Podobnie z raftingiem. Można spłynąć pontonem wijącą się niedaleko Karpacza rzeką Bóbr. Wynajęcie quadów lub gra w paintball też jest możliwa podczas pobytu u stóp Śnieżki.

Dla tych, co wolą zwiedzanie i rozrywkę od sportowych atrakcji Karpacz też ma coś w zanadrzu. W samym mieście jest kilka wartych zobaczenia miejsc. Przede wszystkim sosnowa Świątynia Vang, którą przeniesiono do Karpacza w XIX wieku z norweskiej miejscowości Vang. Przy tym interesującym kościele znajduje się również cmentarz, na którym pochowano niedawno m.in. Tadeusza Różewicza. W Karpaczu znajduje się Muzeum Sportu i Turystyki oraz Muzeum Zabawek, do których warto zajrzeć, szczególnie z dziećmi. Oprócz tego na skoczni narciarskiej Orlinek latem przygotowywany jest taras widokowy. Działa tu też centrum sportów etremalnych – można zjechać na linie czy skoczyć na bungee. Żądni rozrywki pod Karpaczem znajdą Western City, gdzie będą świadkami pojedynku rewolwerowców czy napadu na bank.

Ciekawym zjawiskiem dla spacerowiczów jest też rzekoma anomalia grawitacyjna. W Karpaczu Górnym, przy ul. Strażackiej, gdy wylejemy wodę na szosę powstaje złudzenie optyczne, że płynie ona pod górę. Warto sprawdzić.

Zima

Karpacz zimą zamienia się w centrum narciarskie. W samym mieście jest ponad 20 wyciągów, w tym słynna Kolorowa w centrum. Miejskie zbocza są dobre do nauki jazdy na nartach lub desce, ale nie zadowolą zaawansowanych narciarzy. Ci mogą się wybrać na kompleks Śnieżka, który liczy 7 bardziej wymagających tras zjazdowych. W Karpaczu jest też stok do snowtubingu, czyli zjazdu na specjalnych pontonach, a okolice miasta można poznać na skuterach śnieżnych.

Niezależnie od pory roku i sporej ilości hoteli i pensjonatów, dobrze jest zarezerwować noclegi z odpowiednim wyprzedzeniem. Zimą trzeba się uzbroić w cierpliwość przy wyciągach narciarskich, a latem nie przejmować ilością osób zdobywających Śnieżkę. Bo pomimo ogroma ciekawych atrakcji, a właściwie dzięki nim, Karpacz jest bardzo popularny wśród turystów i tłumnie przez nich odwiedzany. Nie ma jednak wątpliwości, że miasto warto zobaczyć i wybrać odpowiednią dla siebie formę spędzania czasu. Bo jak udowodniłam powyżej, jest z czego wybierać!

"Sztolnie Kowary" to atrakcyjna podziemna trasa turystyczna, licząca ...

Nadszedł czas wyjazdów wakacyjnych, nierzadko planowanych od wielu ...

Kościół Wang w Karpaczu przybył do Polski z ...

W Kowarach powstał skansen, w którym można zobaczyć ...

W tym miejscu doskonale czuć się będą miłośnicy ...

Dzieci pragną spędzić te wakacje w górach, ale ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/186/karpacz-atrakcje-latem-i-zima/