Cypr - Góry Troodos

Góry Troodos na Cyprze

Gościnni mieszkańcy gór, wspaniałe krajobrazy i dzika, niczym nieskażona przyroda to reklama tego wspaniałego, cypryjskiego zakątka. Malownicza i jedyna w swoim rodzaju masa skał wulkanicznych króluje nad zachodnią częścią Cypru.

Jej piękno potęgują zachwycające krajobrazy skrywające warte odwiedzenia zabytki sztuki bizantyjskiej. Atrakcji na tych terenach jest naprawdę wiele i trzeba dobrze zaplanować trasę po miejscach, które chce się zobaczyć. Bizantyjskie kościoły i klasztory przetrwały wszystkie zawieruchy wojenne i pozostały w prawie nienaruszonym stanie, a górskie kurorty mierzą się z rzeszami napływających turystów pragnących wypoczywać w wyjątkowym klimacie oraz zwiedzać wspaniałe pozostałości po zamierzchłych czasach. Większość dróg idealnie nadaje się na piesze wędrówki i uprawianie górskich sportów.

Ciekawe miejsca w górach Troodos

Turyści mogą wypoczywać w kurorcie Troodos będącym najlepszą bazą wypadową na najwyższy szczyt na CyprzeOlimp. Wędrówki wokół szczytu są niebywałą atrakcją i mnóstwo wczasowiczów przyjeżdża w tę niezwykłą okolicę, żeby przemierzyć wspaniałe szlaki i zdobyć okazały szczyt. Z okolic Platres można wyruszyć na piękne górskie szlaki, jeden z nich prowadzi na przykład do zachwycającego Wodospadu Kaledońskiego. Koniecznie trzeba zobaczyć malowniczy klasztor Troodhitissa powiązany losami z cudowną ikoną oraz dostępną do zwiedzania nieziemską grotą. W okolicy znajduje się najsłynniejszy na Cyprze, otoczony czcią przez wyznawców prawosławia klasztor Kykkos, którego największym skarbem jest ikona Madonny. Miejsc sakralnych do zwiedzenia jest wiele, a spacery i poznawanie okolicznych atrakcji zajmuje mnóstwo czasu. Miejscowości w Górach Troodos są całoroczne – w lecie przyciągają miłośników pieszych wędrówek i dzikiej przyrody, natomiast w zimie zamieniają się w kurorty, z których najchętniej korzystają narciarze.

Sport w górach Troodos

W Górach Troodos można uprawiać sporty zarówno zimowe, jak i letnie. W upalne letnie dni łańcuchy górskie dające chłód i wytchnienie od skwaru wybrzeża najlepiej nadają się na piesze wędrówki i wyprawy rowerowe. Szlaki turystyczne wyznaczono w 4 regionach: Pitsylia (prowadzi na wschód od góry Olimp), Marathasa (na północ od Olimpu), Krasochoria (na północny-wschód od regionu Limmasol) i Solea. Zimą kurort Troodos zmienia się w znany na Cyprze ośrodek narciarski, w którym można poszusować na nartach i desce.

Amathus – atrakcje turystyczne

Amathus – legenda głosi, że to najstarsze greckie miasto-państwo założył syn Herkulesa, dzięki swojej historii i niebywałym zabytkom jest teraz jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie. Gdy na Cyprze panowali Rzymianie zrobili z tego miasta stolicę jednego z czterech okręgów, pozostałości po okresie świetności można podziwiać i dziś spacerując wśród malowniczych ruin. Zachowana część starego miasta – „agora”, z odrestaurowanymi kolumnami i wyłożona kamiennym brukiem przywołuje duchy mieszkańców prastarej metropolii. Turyści pragnący zrozumieć historyczne znaczenie miejsca powinni udać się na akropol rozpościerający się na malowniczym wzgórzu, gdzie wzniesione na urwisku mury obronne okalające majestatycznie ruiny świątyni Afrodyty i Herkulesa sprawiają, że okolica uchodzi za niezwykle romantyczną. Koniecznie trzeba zajrzeć do miejscowego portu, w którym wylądował Ryszard Lwie Serce podążający na podbój Limassolu, natomiast po długiej wędrówce zasiąść w jednej z tawern i ugasić pragnienie lokalnym piwem KEO.

Zamek Krzyżowców

Kolossi – z nowego portu w Limassol prowadzi niezwykle malownicza trasa do zamku krzyżowców, znanego na całej wyspie i chętnie odwiedzanego przez turystów. Po drodze do tego urokliwego miejsca warto na chwilę zatrzymać się przy którejś z plantacji pomarańczy i skosztować starej odmiany „sherkerika” charakteryzującej się słodyczą występującą tylko w tym rejonie. Dzieje samej twierdzy wiążą się z losem urzędujących na tym terenie Joannitów, którzy przez wieki bronili jej przed najazdami tureckimi i weneckimi. Zwiedzając ten cenny zabytek można też podejść do dawnej fabryki cukru uchodzącej na tych terenach za symbol rozwoju cywilizacyjnego.

Powered by GetYourGuide

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(99) "Cypr - Góry Troodos - atrakcje Cypru, wycieczki, last minute, ciekawe miejsca na Cyprze, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(80) "Cypr - atrakcje turystyczne i opis ciekawych miejsc na Cyprze - poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(34.967285692692001930481637828052043914794921875) ["lng"]=> float(32.93701171875) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "CYP" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Cypr - Góry Troodos - atrakcje Cypru, wycieczki, last minute, ciekawe miejsca na Cyprze, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Cypr - atrakcje turystyczne i opis ciekawych miejsc na Cyprze - poleca Veturo.pl

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Cypr - Góry Troodos - atrakcje Cypru, wycieczki, last minute, ciekawe miejsca na Cyprze, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Cypr - atrakcje turystyczne i opis ciekawych miejsc na Cyprze - poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Cypr - atrakcje turystyczne i opis ciekawych miejsc na Cyprze - poleca Veturo.pl