Bałtów – zabawy z prehistorią

Trudno uwierzyć, że wszystko zaczęło się od ludowej legendy i niecodziennego odkrycia naukowców. Ponad 60 hektarów przeznaczonych do zabawy i wypoczynku całej rodziny. Od dinozaurów po mini zoo, od pokazów multimedialnych po stanowisko archelogiczne. W Bałtowie nie sposób się nudzić.

Mieszkańcy Bałtowa wierzą, że pewnego dnia na terenie miejscowości stanął diabeł i skacząc przez rzekę Kamienną, zostawił trwały odcisk, który można oglądać do dziś. Rzeczywiście, w miejscu nazwanym Czarcią Stopką można dostrzec ślad jakiegoś stwora. Legenda i informacje o znalezisku trafiły do naukowców, którzy postanowili dokładniej się mu przyjrzeć. W 2001 roku znany polski geolog, profesor Zbigniew Kotański przekonał doktora Gerarda Gierlińskiego do badań na terenie Bałtowa. Tak odkryto, że w miejscu tym mieszkały dinozaury, a odcisk nie należy do diabła, lecz do dużego drapieżnego osobnika – allozaura. Podczas badań znaleziono jeszcze dwa ślady: stegozaura oraz małego drapieżnika, komsognata. Bałtowskie Stowarzyszenie Delta i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Bałtów „Bałt” postanowiły rozsławić miejscowość w całej Polsce i wykorzystać odkrycie naukowców. 7 sierpnia 2004 roku otwarto pierwszy w kraju JuraPark, czyli miejsce, gdzie można zobaczyć modele dinozaurów w naturalnych rozmiarach. Z biegiem czasu zaczęto planować nowe inwestycje i dziś Bałtów dysponuje 60-hektarowym parkiem rozrywki.

Atrakcje Bałtowa

Znaleziska naukowców przyczyniły się do powstania w okolicach Czarciej Stopki parku tematycznego, który uzyskał patronat Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Śląskiego. Park jest główną polską placówką Transeuropejskiego Dinoparku (ogólnoeuropejskiego parku edukacyjno-turystycznego, ustanawiającego sieć terenowych ekspozycji tego typu). Na powierzchni 3,5 hektara ustawiono ponad 100 naturalnej wielkości modeli dinozaurów i innych stworzeń prehistorycznych. Zostały one wykonane przez paleoartystów z dbałością o szczegóły i w zgodzie z najnowszymi odkryciami.  Konsultantami Bałtowskiego JuraParku są światowej sławy znawcy dinozaurów, odkrywcy i uczeni, którzy zajmują się rekonstrukcją prehistorycznego świata.

Zwiedzający poruszają się wzdłuż specjalnie zaplanowanej i podzielonej na okresy prehistoryczne ścieżki dydaktycznej. Ponadto, najmłodsi mogą wczuć się w rolę archeologa na zaimprowizowanym stanowisku paleontologicznym. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw, gdzie mogą sobie zrobić zdjęcie w paszczy dinozaura i odkopać szkielet T-rexa!

Prehistoryczne stworzenia można poznać również w oceanarium, gdzie dostępny jest trójwymiarowy pokaz podwodnego świata. Zwiedzający zobaczą m.in. drapieżnego liopleurodonta czy mezozaura, czyli ponad 15- metrową morską jaszczurkę, a także rybę pancerną i 20-metrowego ichtiozaura.
Pozostałości śladów pradawnych stworów wyeksponowano w Żydowskim Jarze. Można zobaczyć w nim odciski należące do tzw. dryomorfów, czyli roslinożernych oraz, jak to bywa w przyrodzie, drapieżnego mięsożercy. U wylotu wąwozu znajdziemy także wapienny blok z odlewem stopy mięsożernego przedstawiciela celurozaurów, bezpośredniego przodka ptaków.

Moc atrakcji w Bałtowie

Oprócz spotkania z prehistorią Bałtowski Kompleks Turystyczny oferuje zwiedzającym spotkanie z prawdziwą rozrywką. Poza Jura Parkiem, Oceanarium i Żydowskim Jarem całe rodziny mogą bawić się w parku rozrywki, dysponującym atrakcjami przystosowanymi dla dorosłych i dzieci od 3 roku życia. Dla odważnych przygotowano prawie czterystumetrowy rollercoaster. Wielbiciele sportów wodnych mogą zaplanować spływ tratwami po rzece Kamiennej (trasa rozpoczyna się u stop pałacu  Druckich-Lubeckich z przystani „Gierczakowka”). Na terenie parku znajduje się również tzw. Szwajcaria Bałtowska, która jest jedną z najlepszych stacji narciarskich w województwie świętokrzyskim, dysponującą 6 niebieskimi trasami o łącznej długości 2500 m oraz otwartym w lutym 2014 roku snowparkiem. Miłośnicy zwierząt zapewne chętnie skorzystają z oferty Krainy Koni, gdzie udoskonalą swoje umiejętności jeździeckie lub wybiorą się na rajd czy konną wycieczkę po mieście. W parku znajdziemy również dwa zwierzyńce z biegającymi swobodnie niemal 400 zwierzętami – niektóre z nich rzadko można spotkać w Europie.  

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(89) "Bałtów atrakcje Bałtowa, parki jurajskie w Polsce, ciekawe miejsca w Polsce, veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(74) "Bałtów - atrakcje turystyczne Parku jurajskiego w Bałtowie na Veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(39) "Świętokrzyskie - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(51.01567157642620031765545718371868133544921875) ["lng"]=> float(21.547064778191899137027576216496527194976806640625) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(41) "https://www.youtube.com/embed/Tkoz5TvoFM8" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Bałtów atrakcje Bałtowa, parki jurajskie w Polsce, ciekawe miejsca w Polsce, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bałtów - atrakcje turystyczne Parku jurajskiego w Bałtowie na Veturo.pl

watermark:

interesting_places: Świętokrzyskie - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/Tkoz5TvoFM8

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Bałtów atrakcje Bałtowa, parki jurajskie w Polsce, ciekawe miejsca w Polsce, veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Bałtów - atrakcje turystyczne Parku jurajskiego w Bałtowie na Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Bałtów - atrakcje turystyczne Parku jurajskiego w Bałtowie na Veturo.pl