google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Twierdza Zamość - nowe oblicze

Twierdza Zamość przeszła rewitalizację i turyści mogą podziwiać odnowione fragmenty fortyfikacji.

Okalająca Zamość fortyfikacja powstała na przełomie XVI i XVII w. z inicjatywy założyciela miasta – hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego i przez kilkaset lat była jednym z największych tego typu obiektów na ziemiach polskich. Broniąca granic grodu twierdza  wybudowana została na planie siedmiokąta wyposażonego w siedem bastionów. Długość murów w czasach największej świetności twierdzy wynosiła 2,5 km. 

W swojej ponadpięśćsetletniej historii fortyfikacja aż pięciokrotnie ulegała oblężeniu – po raz pierwszy w połowie XVII w. w czasie powstania Chmielnickiego, po raz ostatni przy okazji powstania listopadowego w 1830 r. Po klęsce powstania, twierdza zaczęła tracić na znaczeniu, aż w końcu w 1866 r. – dekretem cara Aleksandra II – zlikwidowano ją rozbierając  mury i elementy fortyfikacji, które składały się istniejący tam garnizon.

Od tamtej pory fragmenty obiektu wykorzystywane były m.in. do celów handlowych oraz edukacyjnych. Obecnie w rotundzie znajduje się Muzeum Martyrologii, a w arsenale prezentowana jest broń. Część twierdzy służy mieszkańcom jako park.   

Kilka lat temu podjęto decyzję o przywróceniu twierdzy dawnej świetności, tak by mogła ona przyciągnąć turystów. W ramach rewitalizacji wyremontowano ocalałe fragmenty twierdzy, m.in. kazamaty w bastionach II i IV, zrekonstruowano wybrane części budowli; utworzono wały ziemne, które wskazują przebieg istniejących tu kiedyś murów, a także wał forteczny od bastionu III do Bramy Szczebrzeskiej. Nowy wizerunek zyskał też amfiteatr.

Tereny Twierdzy wzbogacono o ścieżki rowerowe i trasy turystyczne.

Według tradycji twórczynią nazwy miasta była młodziutka żona ...

Jeden z ważniejszych Grodów Czerwieńskich, zwany w przeszłości ...

Nawet jeśli jesteście w Zamościu tylko przejazdem, warto ...

Skarby natury i zabytki jednego z najpiękniejszych terenów ...

Miłośnicy nowoczesnych technologii mogą zwiedzać Roztocze Środkowe korzystając ...

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/648/nowe-oblicze-twierdzy/