Notre Dame

Paryż – „Miasto Świateł” stworzone do zwiedzania i dobrej zabawy.

Paryż ma wiele oblicz, które są możliwe do poznania wyłącznie za sprawą osobistych odwiedzin w mieście sztuki, kultury, niepowtarzalnych zabytków oraz szerokiej gamy atrakcji przeznaczonych dla turystów pragnących poczuć kwintesencję Francji. Niebywała architektura z niecodziennymi rozwiązaniami, chodniki wyglądające jak sceny teatralne, romantyczne zaułki, niepowtarzalna atmosfera oraz kilkadziesiąt dzielnic, których nie sposób zwiedzić nawet w ciągu jednego tygodnia.

Zwiedzanie miasta jest nie lada wyzwaniem logistycznym, które najlepiej wcześniej zaplanować, by w ostatniej chwili nie stanąć przed ogromem turystycznych wyborów i kompromisów. Teoretycznie w Paryżu nie ma jak zabłądzić z racji tego, że z niemalże każdego miejsca można dostrzec najbardziej charakterystyczne budowle będące jednocześnie punktami orientacyjnymi. Praktycznie jednak niejeden turysta zamierza godzinami spacerować bezwiednie kilometrami ulic wytyczonych biegiem Sekwany, która od wieków wyznaczała najważniejsze kierunki rozwoju miasta oraz rozbudowę najważniejszych dzielnic, jakimi są Montmartre, St-Germain, Montparnasse, Dzielnica Łacińska i wiele innych charakteryzujących się zupełnie odmiennym stylem i charakterem. Jest ich 20 z własnymi numerami i merostwami oraz różnorodnymi atrakcjami turystycznymi.

Poznawanie Paryża to czasochłonne zajęcie i trudno jednoznacznie stwierdzić, który zabytek jest najważniejszy. Koniecznie trzeba zobaczyć wszystkie symboliczne budowle z których Paryż słynie. Jedną z nich jest katedra Notre-Dame i jej okolica. Słynną świątynię wzniesiono na wyspie Il de la Cite leżącej na Sekwanie, która od wieków była kolebką Francji, gdyż właśnie na niej osiedlili się Paryzjowie. Sama katedra jest perłą architektury gotyckiej, której budowa trwała dwieście lat, a jej budowę w 1163 r. zlecił biskup Paryża de Sully. Wspaniałe rozety fasady głównej i zachodniej oraz płasko zakończone wieże rozpoznawane są na całym świecie, zachwyca ogrom mistycznego wnętrza, strzeliste łuki, cykl wielkich obrazów oraz ołtarz główny. Panoramę Paryża z jednej wieży podziwiał słynny „Dzwonnik z Notre Dame” stworzony przez Victora Hugo, a teraz turyści mogą fotografować jeden z najpiękniejszych widoków na miasto. Na placu przed katedrą gromadzą się tłumy zwiedzających – znajduje się na nim Point Zero – miejsce od którego mierzone są wszystkie odległości poszczególnych miejscowości od Paryża. Pierwsi władcy Francji rezydowali w Pałacu Sprawiedliwości, koniecznie trzeba zajść do okazałej twierdzy Conciergerie i zwiedzić jeden z najwspanialszych zabytków gotyckich, jakim jest dwukondygnacyjna kaplica Sainte-Chapelle. Przy okazji warto zajrzeć na wyspę St-Louise będącą między innymi ośrodkiem polskich emigracji, ze słynnymi pałacami Hotel Lambert i Hotel de Lauzun, Biblioteką Polską, Muzeum Adama Mickiewicza, kościołem St-Louis-en-l’Ile i wieloma wykwintnymi restauracjami, w których można odpocząć po zwiedzeniu interesujących miejsc.

Paryż to wspaniałe rozwiązania urbanistyczne z wielkimi ulicami spacerowo-widokowymi, którymi można dotrzeć do pozostałych zabytków. Najbardziej znaną i rozpoznawaną arterią jest prowadząca od Luwru do pl. Etoile (oficjalnie plac Charlesa-de-Gaulle’a) oś miasta, czyli długie na 2 kilometry Pola Elizejskie z  trasą spacerową, ekskluzywnymi hotelami, restauracjami, teatrami, sklepami i kawiarniami. Po drodze można podziwiać między innymi Plac Zgody, na którym przed laty stała słynna gilotyna, która straciła wiele znanych osobistości, obecnie na placu wznosi się dumnie obelisk Ramzesa II. Zwiedzić warto Pałac Burbonów, a także wspaniały Ogród Tuileries – idealne miejsce na odpoczynek z pięknie utrzymanymi drzewami, kwiatami, klombami, sadzawkami i rzeźbami. Pola Elizejskie ciągną się do placu Charlesa-de-Gaulle’a z pomnikiem narodowym Francji jakim jest Łuk Tryumfalny – wielkie osiągnięcie klasycyzmu czasów cesarskich ukończone w 1836 r., od którego odchodzi 12 ulic z przytulnymi kawiarenkami i sklepami. Budowla ozdobiona jest licznymi rzeźbami przedstawiającymi między innymi główne bitwy cesarza Napoleona. Symboliczne miejsce jest sceną wielu narodowych defilad, a turyści mogą wjechać na tarasy łuku, by z góry podziwiać paryskie ulice. Najbardziej dostojnym pałacem miasta jest Luwr – dawna rezydencja królewska i jedno z najbogatszych muzeów świata. Turystów zachwyca rozległy dziedziniec przez pałacem oraz wirtuozerska szklana piramida, przez którą prowadzi wejście do muzeum. Przed zwiedzaniem Luwru warto zapoznać się z jego rozległą historią, by móc później na spokojnie obejrzeć całą skarbnicę najpiękniejszych na świecie zbiorów zaprezentowanych w siedmiu tematycznych działach, z Mona Lisą Leonarda da Vinci i Wenus z Milo na czele.

Z Ogrodu Tuileries łatwo trafić na Place de la Madeleine uchodzący za doskonałe miejsce do zrobienia zakupów, a także odwiedzane ze względu na nietypową bryłę kościoła La Madeleine nawiązującą do architektury antyku. Ważnym miejscem w tym rejonie jest słynny Place Vendome emanujący przepychem oryginalnych planów z czasów Ludwika XIV, z Kolumną Wielkiej Armii, a także Pałac Elizejski będący oficjalną rezydencją prezydenta Francji oraz najwspanialszy teatr muzyczny świata, jakim jest Theatre National de l’Opera.

W trakcie spaceru po mieście warto odwiedzić Dzielnicę Łacińską usytuowaną na lewym brzegu Sekwany, która była obok Cite najwcześniej zamieszkałym terenem Paryża. W tej historycznej dzielnicy uniwersyteckiej wznosi się dumnie wiele klasztorów, ośrodków naukowych, muzeów, a także pałac Cluny oraz słynna Sorbona – najstarszy i najbardziej znany, europejski uniwersytet założony w 1257 r. Godny polecenia jest Panteon, czyli miejsce pamięci i pochówku narodowych bohaterów Francji, a także Ogród Luksemburski z wieloma atrakcjami turystycznymi, jak chociażby Fontanna Obserwatorium, zbytkowa karuzela czy teatrzyk kukiełkowy. Turystów z pewnością zainteresuje Ogród Botaniczny, Muzeum Historii Naturalnej, a także paryski meczet wybudowany w stylu hiszpańsko-mauretańskim.

Ciekawą dzielnicą jest Montparnasse z jednym z najwyższych w Europie budynkiem biurowym, katakumbami, które raczej powinni zwiedzać turyści o mocnych nerwach, pięknym cmentarzem Montparnasse pełnym rzeźb nagrobnych przypominających dzieła sztuki i drugą co do wielkości świątynią Paryża, jaką jest kościół św. Sulpicjusza. Warto przespacerować się po Placu Wogezów, a także zaglądnąć do Muzeum Pabla Picassa, należącego do najchętniej odwiedzanych placówek muzealnych Paryża z dziełami wielkiego mistrza oraz innych znanych malarzy. Długą wędrówkę można odbyć po Wielkich Bulwarach rozciągających się między kościołem Madeleine a pl. De la Republique. Nieopodal szerokich arterii znajduje się Place de la Bastille, na którym przed laty stała słynna Bastylia, a obecnie zobaczyć można Kolumnę Lipcową wzniesioną dla upamiętnienia ofiar rewolucji francuskiej z 1830 r.

Wielu turystów zagląda na  Pl. Vauban ozdobiony pomnikami wybitnych dowódców z czasów I wojny światowej oraz zwiedza imponujące założenie urbanistyczne, jakim jest XVII-wieczny Pałac Inwalidów – charakterystyczny punkt na mapie turystycznej Paryża służący przed laty jako szpital dla inwalidów wojennych, obecnie pełniący funkcję monumentalnego muzeum wojskowego z bogatymi zbiorami militarnymi. Koniecznie trzeba zajść do pałacowej kaplicy, w której spoczywają prochy cesarza Napoleona, członków jego rodziny oraz wielkich przywódców francuskich.

Jedną z najbardziej znanych dzielnic Paryża jest Montmartre – historyczne wzgórze, po którym przechadza się wielu artystów, a turyści pozują ulicznym malarzom. W tajemniczych zakamarkach mieszczą się przytulne restauracje, winiarnie i kawiarnie, w dzielnicy mieszkały wybitne osobistości ze świata sztuki oraz francuska elita. Dodatkowo mogą zwiedzić imponującą bazylikę Serca Jezusowego – wielki kościół wybudowany z białego kamienia na bazie krzyża w estetyce bizantyjsko-mauretańskiej.

Przed paryskim ratuszem pełniącym funkcje administracyjne bardzo często odbywają się różne imprezy i koncerty, w jego sąsiedztwie wznosi się wieża św. Jakuba, spod której wyruszają pielgrzymi do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Ważnym miejscem jest także Pałac Królewski z otaczającymi go ogrodami ozdobionymi nowoczesnymi rzeźbami i fontannami. Zwiedzanie miasta warto wzbogacić o rejs po Sekwanie czy wycieczkę łodzią po kanale St-Martin, a jeżeli turystom spodoba się taka forma zwiedzania miasta, powinni dodatkowo zajrzeć do Muzeum Kanałów Paryskich, obrazującego między innymi historię żeglugi rzecznej i tematy z tym związane. Warto również zajrzeć na Place Blanche sąsiadujący ze słynną sceną Moulin Rogue, na której zrodził się kankan oraz sprawdzić czy najlepsze kasztany są faktycznie na Place Pigalle.

Południowo-zachodnia część miasta zdominowana jest przez konstrukcję, którą pragną zobaczyć, przynajmniej z bliska, wszyscy turyści przyjeżdżający do Paryża. Wieża Eiffel’a przychodzi na myśl każdemu, kto pomyśli o stolicy Francji. Symboliczna budowla, najbardziej efektowna, gdy stanie się między jej czterema filarami, została wzniesiona w 1889 r. dla uświetnienia Wystawy Światowej oraz dla uczczenia stulecia Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Na taras widokowy można wjechać windą lub podjąć się karkołomnej wspinaczki, niemniej widok ze szczytu ażurowej konstrukcji pozostanie w pamięci na długie lata. Turyści o zasobniejszych portfelach mogą z powodzeniem pokusić się o kolację przy zachodzie słońca z pięknym widokiem na miasto i stukilometrową panoramę okolic. Od wieży odchodzą Pola Marsowe, na których odbywały się liczne imprezy plenerowe i duże wystawy, a obecnie można spotkać spacerujących turystów i młodzież wygrzewającą się na elegancko przystrzyżonych trawnikach. Turyści często zaglądają na kultowy cmentarz Pere Lachaise, na którym pochowano wiele znanych osobistości z różnych środowisk i grup społecznych, a same tereny nekropolii są dobrym miejscem na długie spacery w zadumie.

Główną oś Paryża zamyka futurystyczne przedmieście Defense, zwane dzielnicą biznesu, z Wielkim Łukiem – nowoczesną budowlą przypominającą kolosalną ramę z tarasem widokowym, a także z programem obfitującym w liczne wystawy czasowe. Najbardziej znanym parkiem w Paryżu jest Lasek Buloński z teatrem na świeżym powietrzu, jeziorkami, po których można pływać łódkami oraz wieloma szlakami pieszymi, doskonale nadającymi się również do jazdy na rowerze.

Zwiedzanie miasta jest niezapomnianym doświadczeniem, bez względu na formę poznawania metropolii, jaką się wybierze. Opcji wycieczek jest tak wiele, ile zabytków powstało na przestrzeni wieków. Oprócz tradycyjnych form zwiedzania można indywidualnie zaplanować wolny czas obfitujący w odwiedzanie poszczególnych dzielnic i obfitujący w uczestnictwo w ogromie wydarzeń kulturalnych, a także życiu nocnym, z którego Paryż słynie. Tematu Paryża nie można wyczerpać, dlatego najlepiej już teraz zamówić bilet lotniczy, by jak najszybciej znaleźć się w oszałamiającym mieście turystycznych atrakcji.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(25) "Atrakcje Paryża, Francja" ["meta_title"]=> string(129) "Paryż – „Miasto Świateł” stworzone do zwiedzania i dobrej zabawy - Atrakcje Paryża, Francja, Podróże, Ciekawe miejsca" ["meta_desc"]=> string(90) "Paryż- ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w mieście - opis atrakcji poleca Veturo.pl" ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(13) { ["address"]=> string(38) "29 Rue de Rivoli, 75004 Paris, Francja" ["lat"]=> float(48.85692228486389154795688227750360965728759765625) ["lng"]=> float(2.35313415502159894998612799099646508693695068359375) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJD2xznh1u5kcR9ynqjZomHZk" ["street_number"]=> string(2) "29" ["street_name"]=> string(13) "Rue de Rivoli" ["city"]=> string(5) "Paris" ["state"]=> string(14) "Île-de-France" ["state_short"]=> string(3) "IDF" ["post_code"]=> string(5) "75004" ["country"]=> string(7) "Francja" ["country_short"]=> string(2) "FR" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "FRA" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje Paryża, Francja

meta_title: Paryż – „Miasto Świateł” stworzone do zwiedzania i dobrej zabawy - Atrakcje Paryża, Francja, Podróże, Ciekawe miejsca

meta_keys:

meta_desc: Paryż- ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w mieście - opis atrakcji poleca Veturo.pl

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Paryż – „Miasto Świateł” stworzone do zwiedzania i dobrej zabawy - Atrakcje Paryża, Francja, Podróże, Ciekawe miejsca

meta_keys:

meta_desc: Paryż- ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w mieście - opis atrakcji poleca Veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: opr.red.

meta_desc: Paryż- ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne w mieście - opis atrakcji poleca Veturo.pl