google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kudowa-Zdrój w różnych odsłonach

Kudowę Zdrój można poznawać z wielu perspektyw: może być mrocznie, malowniczo, historycznie, a zimą - z poziomu nart. Która z perspektyw jest najciekawsza? Przekonaj się sam!

Kudowa-Zdrój w różnych odsłonachKudowa Zdrój

efektstudio80 / Fotolia

Co trzeba zobaczyć?

Koniecznie - Kaplicę Czaszek, która znajduje się na ulicy Stanisława Moniuszki 8, w Kudowie-Zdrój  Czermna. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce i jedno z trzech w Europie. Warto choć raz w życiu zobaczyć tę niezwykłą kaplicę, szczególnie o północy z 14 na 15 sierpnia, kiedy to odprawiana jest msza święta w tym mrocznym miejscu. Ponad 30 tysięcy czaszek i kości, złożonych na ścianach i pod podłogą. Szkielety te należały do ofiar wojennych ze Śląska, osób które zginęły między 1740 a 1745 rokiem oraz ofiar chorób zakaźnych z XVIII wieku. Nie polecam jednak pokazywać tego miejsca dzieciom i osobom o słabych nerwach. Sama się przyznam, że choć to miejsce jest godne uwagi, to przyprawia mnie o dreszcze.

Bez obaw można za to zabrać całą rodzinę na Błędne Skały. Jest tonaturalny skalny labirynt w Parku Narodowym Gór Stołowych. Oprócz wąskich przejść i licznych zaułków znajdziecie tu też skały o ciekawych nazwach, np. Wielka Sala czy Skalne Siodło. Moja ulubiona to Kurza Stopka, natomiast ze Skalnych Czaszy można podziwiać niezwykłe widoki. Błędne Skały przeniosą Was również do świata Narnii, bowiem w tym miejscu kręcono zdjęcia do filmu ekranizującego drugą księgę „Opowieści z Narnii”, pod tytułem „Książę Kaspian”.

Wstęp jest płatny od 2,5 do 5 złotych. Musicie jednak liczyć się z dodatkowym kosztem jakim jest płatny parking.

W wolnej chwili warto odwiedzić Szlak Ginących Zawódów na ulicy Chrobrego 43a. Zastanawiacie się zapewne o jakich zawodach jest mowa… kowal, garncarz, tkacz, piekarz. Na Szlaku nie tylko obejrzycie eksponaty, ale macie również możliwość wypróbowania własnych sił i predyspozycji w tych dziedzinach. Otrzymacie tu spersonalizowaną podkowę, możliwość ulepienia własnego glinianego naczynia, ubijecie ręcznie masło, zapoznacie się z metodami szydełkowania, aby wyszły Wam piękne serwetki, spróbujecie pajdy wiejskiego chleba ze smalcem, a Wasze pociechy, w Mini Zoo, nakarmią z ręki jelenie. Po zwiedzaniu obowiązkowo Biesiada przy ognisku. Wstęp na szlak od 6 do 9 złotych, ubijanie masła 3 złote od osoby, wyrabianie naczynia z gliny 9 złotych, porcja wiejskiego chleba 2 złote. Ceny zmieniają się w zależności od sezonu, warto więc uaktualniać wiedzę na stronie online.

Czy wiesz, że…

Kudowa Zdrój to jedno z tych wyjątkowych miejsc w Polsce gdzie koniecznie trzeba się wybrać zimą. Dolina Sportów Zimowych to ośrodek narciarski, szkoła narciarska wypożyczalnia sprzętu i bar, a wszystko to w jednym miejscu u podnóża Świniego Grzbietu. Znajduje się tu tylko nie tylko wyciąg narciarski, ale także coraz bardziej lubiany, przez miłośników zimowych sportów, tor do snowtubingu, czyli zjazdu na oponkach. Karnety na wyciągi kosztują od 10 do 20 złotych, a wypożyczenie butów i nart od 25 do 35 złotych.

Kudowa Zdrój bardzo przypomina Amerykę. Ranczo Montana i Colorado Park są tego dowodem. Jeśli jesteście miłośnikami westernów lub dzikich przygód warto udać się do tych dwóch miejsc. Ranczo Montana nie jest zwykłą stadniną, choć i tutaj możesz nauczyć się konnej jazdy, ale w stylu… western. Warto wziąć udział w rajdzie konnym, dzięki czemu zwiedzicie malownicze, czeskie wioski, a na Ranczu Gallop spotkacie amerykańskie bizony. Zimą obowiązkowo weźcie udział w kuligu saniami, lub na sankach. Niesamowita frajda dla małych i dużych kończy się kiełbaską pieczoną na ognisku. Rajd konny to koszt 150 złotych za dzień od osoby a kulig od 25 do 35 złotych.

Colorado Park to Park Rozrywki Rodzinnej, w którym dzieci mogą się wyszaleć a ich rodzice odpocząć. Dmuchańce, suchy basen, strzelnica w lesie, miejsce na ognisko, część wypoczynkowo- gastronomiczna, wszystko to w klimacie westernu. Park znajduje się na ulicy Chrobrego 11.

Muzea Zabawek to ulubione muzea dzieci i młodzieży. Muzeum Zabawek Bajka (ulica Zdrojowa 46b) ucieszy jednak także dorosłych. Przypomnicie tu sobie zabawki Waszej młodości, te najbardziej wyczekiwane, ukochane i te, którymi nie lubiliście się bawić. W jednej chwili przeniesiecie się do dzieciństwa Waszych rodziców, dziadków i pradziadków. Lalki, kukiełki, szopki, misie, pozytywki, karuzele,  gry, kuchenki, statki, samochody, żołnierzyki, a nawet „Świerszczyki” oraz sentymentalny „Mój Elementarz”. W tym miejscu niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Mnie też, a Wam? Bilety kosztują od 7 do 10 złotych.

 

Kudowa-Zdrój, położona na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza ...

Podczas jednej wizyty w gospodarstwie "Szlak ginących zawodów"  ...

Polska pełna jest naprawdę urokliwych miejsc. Nasze góry ...

Do świątyni w Wambierzycach prowadzą monumentalne, kamienne schody ...

Niewielka barokowa kaplica murowana w Czermnej posadowiona na ...

Park Narodowy Gór Stołowych został utworzony  w 1993 ...

nocleg

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/880/kudowa-zdroj-w-roznych-odslonach-atrakcje-kudowy-ciekawe-miejsca/