google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek w Malborku

Kiedy Polki marzą o rycerzu na białym koniu, rzadko przychodzi im do głowy Krzyżak. Trudno się temu dziwić, chyba nie ma dziecka w Polsce, które nie byłoby wychowane na historiach o zmaganiach naszych królów z potężnym i chciwym Zakonem, o dwóch nagich mieczach, o Wielkim Mistrzu zgładzonym pod Grunwaldem i o splendorze krzyżackiej siedziby w Malborku.

Zamek w MalborkuZamek w Malborku

Pixabay

Pierwsze, co uderza przybywających to ogrom. W Malborku nie ma półśrodków – mury są grube, baszty piętrzą się wysoko, a fosy stworzono do topienia wrogów.  Sława zamku sięga poza granice Polski: jako arcydzieło architektury obronnej późnego średniowiecza, największy gotycki zespół zamkowy na świecie (21ha) i największa budowla z cegły, Malbork od 1997 jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Sama twierdza jest zbudowana niczym chińska szkatułka: kolejne bramy otwierają się by ukazać coraz to nowsze poziomy obronności. Od Zamku Niskiego, poprzez Zamek Średni, aż po samo serce i najstarszą część kompleksu – Zamek Wysoki, gdzie mieści się jedno z najwybitniejszych osiągnięć europejskiego gotyku – Pałac Wielkiego Mistrza. Wrażenie kolosalności i warowności potęguje malownicze położenie zamku na wysokim brzegu Nogatu, które najlepiej podziwia się z pokładu statku podczas rejsu widokowego po rzece (od kwietnia do września, bilet normalny 25-29 PLN).
Nasyciwszy oczy monumentalnym zewnętrzem budowli, możemy zagłębić się w jej komnaty, kaplice i krużganki. Siedem wieków historii w jednym miejscu, w którym łączna kubatura budynków przekraczająca ćwierć miliona metrów sześciennych, zapewniając 3-4 godzin intensywnego zwiedzania (bilet normalny w sezonie letnim kosztuje 39,50 zł). Dla pragnących dodać całemu doświadczeniu nieco dreszczyku zamek otwiera swe podwoje również do zwiedzania nocnego. A jest co oglądać: od imponującej kolekcji bursztynu, malowideł i mebli poprzez militaria, tkaniny i witraże, na rzeźbie gotyckiej kończąc. Natomiast tych, którzy od podziwiania misternych rzeźbień wolą oglądać urządzenia służące do zamieniania ich w proch, na pewno zainteresuje największa na świecie wystawa średniowiecznych machin oblężniczych znajdująca się na Podzamczu. Ich obecność można traktować jako swoisty komentarz do historii Malborka, słynącego jako twierdza, która nigdy nie została zdobyta.

A wielu próbowało.

Niezdobyta forteca musiała ogromnie frustrować króla Władysława Jagiełłę oblegającego Malbork po Bitwie pod Grunwaldem, ponieważ, jeśli wierzyć kronikarzom, polski władca imał się cokolwiek fantastycznych planów. Zapiski mówią, że latem 1411 zorganizowano coś na kształt średniowiecznego zamachu snajperskiego. W zamku znajdował się zdrajca, który dał znak wywieszając przez okno czerwoną płachtę. Wybrano moment, gdy wszystkie najważniejsze osoby w zakonie zgromadziły się w refektarzu letnim. Wtedy z armaty została wystrzelona 80- kilogramowa kula, która miała wlecieć do pomieszczenia, uderzyć w jedyny filar podtrzymujący całą konstrukcję i pogrzebać wszystkich w gruzach. Plan zawiódł, kula minęła się z celem o sześć centymetrów, a jej fragment do dzisiaj tkwi w murach zamku.

Wszystko to można zobaczyć na własne oczy w lipcu podczas corocznej rekonstrukcji Oblężenia Malborka, gdzie oprócz szczękających mieczy i naprężonych katapult można podziwiać starodawne tańce, strojne niewiasty, skosztować tradycyjnego jadła, lepić z gliny - jednym słowem, poczuć się wielce średniowiecznie. Natomiast letnimi wieczorami spragnieni bardziej subtelnej rozrywki mogą zgłębić historię Zamku na spektaklu „Światło i dźwięk”.

Ogrom i różnorodność Zamku w Malborku oferują całe bogactwo atrakcji. Jak na jeden z siedmiu cudów Polski przystało, Zamek wydaje się dokonywać rzeczy niemożliwej hołdując gustom wszystkich, od tych zainteresowanych średniowiecznymi systemami grzewczymi po wielbicieli subtelnych gotyckich madonn.

 

Zamek w Sztumie, wniesionych przez Zakon Krzyżacki, należy ...

Stojąc obok miniatury zamku, zbudowanej z niemal miliona ...

Koło Przewodników Malborskich liczy ponad dwustu przewodników. Celem ...

Podróżując krzyżackim szlakiem po Warmii i Mazurach, napotkacie ...

 Chyba każdemu Polakowi i Polce hasło „Grunwald” pobrzmiewa ...

Zamek, wybudowany na wzgórzu w miejscowości o charakterystycznej ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/1003/zamek-malbork/