google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wiele - atrakcje turystyczne

Paralotniarz  wylatujący z dawnego lotniska wojskowego w Borkach jak na dłoni ma widok na piękne jezioro Wielewskie i jego stolicę – Wiele. Leży ona na południowym krańcu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

To główna miejscowość letniskowa regionu, znanego ze znakomitych warunków do uprawiania aktywnego wypoczynku. 
Są tu atrakcyjne ścieżki rowerowe, strzeżone kąpielisko, z powodzeniem można tu uprawiać żeglarstwo. Okolica słynie także z grzybnych lasów i świetnych miejsc do wędkowania. Jezioro Wielewskie i położone nad nim letnisko stają się coraz atrakcyjniejszym celem wakacyjnego wypoczynku. To zasługa odpowiedniej infrastruktury. Wyremontowane chodniki i drogi wokół jeziora zachęcają do spacerów. Stylowe wiaty, altanki, ławki oraz duży plac zabaw dla dzieci zachęca do aktywnego wypoczynku. Zadbano także o efektowne oświetlenie oraz miejsca postojowe i parkingowe.

Korzystając z uroku wypoczynku nad jeziorem nie można zapomnieć o atrakcyjnych miejscach położonych w jego pobliżu.  Miejscem, które z pewnością warto odwiedzić, jest Kalwaria Wielewska, powstała w latach 1915–1927. Kalwaryjska ścieżka zaczyna się przy kościele parafialnym, po czym wzdłuż brzegu jeziora prowadzi na Białą Górę – wzgórze będące jednocześnie Górą Oliwną, Górą Syjon i Golgotą.

W Wielu warto także zwiedzić Muzeum Ziemi Zaborskiej, prezentujące sztukę ludową i rzemiosło okolic. Na szczególną uwagę zasługują ludowe rzeźby, ceramika, bogata kolekcja haftów, a także meble i sprzęty domowe. Turystów, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat Kaszub, zapraszamy do odwiedzenia Centrum Informacji Turystycznej. Można w nim zapoznać się z kalendarzem imprez kulturalno-rozrywkowych,  obejrzeć ekspozycję lokalnych wyrobów ludowych oraz multimedialne projekcje o tematyce regionalnej.

Do tradycji Wiela należą barwne imprezy folklorystyczne, m.in. Turnieje  Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia połączone z występami lokalnych zespołów folklorystycznych. Często odbywają sie tu wystawy sztuki ludowej i kiermasze tematyczne. Od kilku lat miejscowość jest także jedną ze scen Międzynarodowego Festiwalu  Folkloru, cieszącego się coraz większym zainteresowaniem publiczności przybywającej licznie, by  podziwiać popisy roztańczonych i rozśpiewanych artystów z różnych stron świata.


Wykorzystano fragmenty przewodnika turystycznego "Polska Pięknieje - sladem funduszy europejskich"
Autorzy tekstów: Jolanta Sieradzka-Kasprzak, Joanna Zaborowska, Wanda Michalska
Wydawca: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa

Zgromadzono tu kilkadziesiąt miniatur budowli z całego świata. ...

Położone w sercu Kaszub Wejherowo jest jedną z ...

Od kowalstwa po kaszubską kuchnię – Wdzydze oferuje ...

Joga o wschodzie słońca, cała galaktyka gwiazd o ...

Najcenniejszym zabytkiem w Człuchowie i regionie jest zespół ...

Cmentarz kultury wielbarskiej przypisywany jest wędrówce Gotów i ...

nocleg

atrakcje

https://veturo.pl/article/3078/wiele-atrakcje-ciekawe-miejsca-jezioro-wielewskie-kaszuby/