google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Łysa Góra - atrakcja gór świętokrzyskich

Łysa Góra, świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie nie są dla ludzi o słabych nerwach. Może nie plasują się wysoko pod względem ilości metrów nad poziomem morza, ale ich powiązania z magią i pogaństwem zapewniają im szczególne miejsce pośród polskich gór. Jeśli lubisz zimowe wypady na narty przyprawione odrobiną czarnoksięstwa, zmierzaj na Łysą Górę.

Łysa Góra - atrakcja gór świętokrzyskichŁysa Góra

Noliv O

Osławiony nagi szczyt Łysej Góry fascynował ludzi od wieków. Jego nazwa pochodzi od gołoborza, czyli rumowiska skalnego pokrywającego jego szczyt. Geologowie przekonują nas, że głównym czynnikiem powstania gołoborzy jest zamarzanie i rozmarzanie podłoża powodujące rozpad blokowy skał, ale czy nie byłoby ciekawiej gdyby kamienie te były niszczycielską bronią porzuconą przed wiekami przez diabły?

Każde polskie dziecko wie, że Łysa Góra to miejsce sabatu czarownic. Legenda mówi, że góra była opanowana przez wiedźmy póki nie powstał tam klasztor benedyktyński. Od tamtej pory, szczyt miał zostać miejscem modlitwy, a nie szatańskich praktyk. Oczywiście siły zła nie były z tego powodu zadowolone. Bramy piekła otworzyły się, a z nich wysypały się diabły, z których każdy trzymał kamień, którym chciał rzucić w kościół i go zniszczyć. Jednak donośny dźwięk dzwonów kościelnych wystraszył je. Rzuciły się z powrotem do piekła pozostawiając zbocze zasypane kamieniami i w ten sposób kreując słynne gołoborze.

Dokładna data założenia pierwszego kościoła na szczycie Łysej Góry przepadła w odmętach historii. Obecna XVIII-wieczna bazylika jest miejscem przechowywania relikwii Świętego Krzyża i jest otwarta dla zwiedzających. Powiązania Łysej Góry z siłami nadprzyrodzonymi mają głębokie tradycje: przez stulecia okoliczni mieszkańcy celebrowali na górze starodawną słowiańską tradycję Ogni Czerwcowych, dopóki nie została zakazana przez Kościół. Znajdują się tam również pozostałości sugerujące wcześniejsze praktyki pogańskie.

Cała ta tajemnicza przeszłość może dać wiele tematów do dyskusji przy szklaneczce czegoś wzmacniającego podczas przerwy w szusowaniu na trafnie nazwanym stoku narciarskim „Sabat” mieszczącym się u stóp Łysej Góry lub podczas podziwiania pięknych widoków rozciągających się z górnej stacji wyciągu. Zjazd jest długi (1 km) i łagodny, przez co idealny dla rodzin z dziećmi lub początkujących narciarzy.

Zatem, niezależnie od tego czy wolisz śmigać z góry na nartach czy na miotle, Łysa Góra to miejsce dla ciebie.

powrót do strony głównej

Przyglądałeś się kiedyś porcelanowej filiżance? Ciekawa myśl: jak ...

Mazowiecki hotel Manor House SPA w X Edycji ...

Dotknij średniowiecznych rzemiosł Gór Świętokrzyskich. Poczuj magię średniowiecza ...

Pięknie odrestaurowany Pałac w Kielcach wydaje się być ...

Z jednej strony – Łysa Góra, miejsce owiane ...

Zamek w Kurozwękach co roku przyciąga turystów z ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/1091/swietokrzyskie-lysa-gora/