Śląsk, Polska

Industrialny Śląsk

Zabierz znajomych na podróż po industrialnym Śląsku lub zabierz syna na pierwszą męską wyprawę po świecie techniki. Dowiedz się jak działa elektrownia, wsiądź do wozu strażackiego lub zejdź do kopalni, czyli odkryj Szlak Zabytków Techniki punkt po punkcie. Ciekawe miejsca czekają na Ciebie...

Tradycyjne szlaki turystyczne nie wzbudzają twojego zainteresowania i szukasz czegoś, odpowiadającego twoim indywidualnym potrzebom i zainteresowaniom? Pragniesz trasy oryginalnej i niebanalnej? Interesujesz się techniką, fascynuje cię industrialny świat i architektura manufaktur? Wyrusz na typowo męską wyprawę szlakiem Zabytków techniki, która łączy 36 obiektów w województwie śląskim. Oczywiście płeć nie gra roli: panie zainteresowane industrialną historią regionu mogą bez strachu towarzyszyć swym mężczyznom w podróży. Ulegnijcie namowom, a same zobaczycie, że czasem warto dowiedzieć się „co oni widzą w tej technice?”.

Trasa została przygotowana w taki sposób, aby można było ją z łatwością pokonać samochodem. Wybierając ten sposób podróżowania będziemy mogli odwiedzić większość punktów na industrialnej mapie regionu.

Na liście znalazły się najciekawsze i najważniejsze pod względem turystycznym, architektonicznym i historycznym miejsca związane z tradycją górniczą, hutnicza, łącznościową, przemysłem spożywczym, energetyką, kolejnictwem i łącznością. Poruszając się zgodnie z mapą umieszczoną na stronie oficjalnej szlaku, możemy nie tylko poznać przeszłość, ale także współczesne oblicze Śląska, gdzie zachowano i wykorzystano obiekty przemysłowe często unikalne na skalę światową. Dowiemy się np. jak żyło się w osiedlach robotniczych, jak wyglądały i funkcjonowały koleje wąskotorowe, jak produkuje się zapałki, jak warzy się piwo w znanym browarze Żywiec i Tyskie oraz jak niegdyś wypiekało się chleb. Trasę wybierasz sam: możesz wybrać tylko te miejsca, które cię interesują, tylko jeden obiekt lub przeciwnie – odkryć cały industrialny Śląsk.

Szlak Zabytków Techniki łączy miasta województwa śląskiego. Na trasie możemy odwiedzić: Bielsko-Białą, Chorzów, Cieszyn, Czeladź, Częstochowę, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Karchowice, Katowice, Łaziska Górne, Mysłowice, Pszczynę, Radzionków, Rudę Śląską, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Tychy, Ustroń, Zabrze, Zawiercie i Żywiec. Wszystkie te miejsca łączy wspólna nić: znajdują się w nich najciekawsze zabytki techniki, industrialne perełki, manufaktury z duszą.

Podróżując po nietypowym, choć tak bardzo kojarzącym się z ziemią śląską szlaku, dotrzemy m.in. do Radiostacji Gliwice, Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich, Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada w Karchowicach, Galerii Szyb Wilson w Katowicach, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach, Tyskiego Browarium czy Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido. Na liście ciekawych miejsc nie mogło zabraknąć także nietypowych muzeów, np.: Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Każdy chłopiec – ten mały i całkiem dorosły – znajdzie tutaj odpowiedź na pytania: jak to działa? jak to jest zrobione?

Nie masz pomysłu na wycieczkę śladami techniki? Skorzystaj z propozycji umieszczonych na oficjalnej stronie promującej szlak. Dla zwiedzających przygotowano trasy: Śladami Zillmanów, Zabrzańskie Perełki Industrialne, W sercu aglomeracji, Szlakiem osiedli robotniczych, Przemysłowa Częstochowa, Traktem Zagłębiowskim, Czysta woda siły doda, Perełki Ziemi Tarnogórskiej i wiele innych. Znajdziemy tutaj pomysły zarówno tematyczne, jak również dostosowane do wybranej lokalizacji. Jeśli całkowicie pochłonie cię ten świat, wybierz się na Święto Szlaku Zabytków Techniki, czyli Industriadę.

 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(69) "Śląsk - Szlak Zabytków Techniki - atrakcje turystyczne - veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(134) "Szlak Zabytków Techniki łączy miasta województwa śląskiego na veturo.pl. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Śląska." ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.24720489619890173571548075415194034576416015625) ["lng"]=> float(18.99261474341700051127190818078815937042236328125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Śląsk - Szlak Zabytków Techniki - atrakcje turystyczne - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Szlak Zabytków Techniki łączy miasta województwa śląskiego na veturo.pl. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Śląska.

watermark: Pieczatka Veturo

interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne

author: Agnieszka Banach

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Śląsk - Szlak Zabytków Techniki - atrakcje turystyczne - veturo.pl

meta_keys:

meta_desc: Szlak Zabytków Techniki łączy miasta województwa śląskiego na veturo.pl. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Śląska.

Pola do umieszczenia w treści

watermark: Pieczatka Veturo

watermark: Pieczatka Veturo

author: Agnieszka Banach

meta_desc: Szlak Zabytków Techniki łączy miasta województwa śląskiego na veturo.pl. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Śląska.