
Industrialny Śląsk
Tradycyjne szlaki turystyczne nie wzbudzają twojego zainteresowania i szukasz czegoś, odpowiadającego twoim indywidualnym potrzebom i zainteresowaniom? Pragniesz trasy oryginalnej i niebanalnej? Interesujesz się techniką, fascynuje cię industrialny świat i architektura manufaktur? Wyrusz na typowo męską wyprawę szlakiem Zabytków techniki, która łączy 36 obiektów w województwie śląskim. Oczywiście płeć nie gra roli: panie zainteresowane industrialną historią regionu mogą bez strachu towarzyszyć swym mężczyznom w podróży. Ulegnijcie namowom, a same zobaczycie, że czasem warto dowiedzieć się „co oni widzą w tej technice?”.
Trasa została przygotowana w taki sposób, aby można było ją z łatwością pokonać samochodem. Wybierając ten sposób podróżowania będziemy mogli odwiedzić większość punktów na industrialnej mapie regionu.
Na liście znalazły się najciekawsze i najważniejsze pod względem turystycznym, architektonicznym i historycznym miejsca związane z tradycją górniczą, hutnicza, łącznościową, przemysłem spożywczym, energetyką, kolejnictwem i łącznością. Poruszając się zgodnie z mapą umieszczoną na stronie oficjalnej szlaku, możemy nie tylko poznać przeszłość, ale także współczesne oblicze Śląska, gdzie zachowano i wykorzystano obiekty przemysłowe często unikalne na skalę światową. Dowiemy się np. jak żyło się w osiedlach robotniczych, jak wyglądały i funkcjonowały koleje wąskotorowe, jak produkuje się zapałki, jak warzy się piwo w znanym browarze Żywiec i Tyskie oraz jak niegdyś wypiekało się chleb. Trasę wybierasz sam: możesz wybrać tylko te miejsca, które cię interesują, tylko jeden obiekt lub przeciwnie – odkryć cały industrialny Śląsk.
Szlak Zabytków Techniki łączy miasta województwa śląskiego. Na trasie możemy odwiedzić: Bielsko-Białą, Chorzów, Cieszyn, Czeladź, Częstochowę, Dąbrowę Górniczą, Gliwice, Karchowice, Katowice, Łaziska Górne, Mysłowice, Pszczynę, Radzionków, Rudę Śląską, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Tychy, Ustroń, Zabrze, Zawiercie i Żywiec. Wszystkie te miejsca łączy wspólna nić: znajdują się w nich najciekawsze zabytki techniki, industrialne perełki, manufaktury z duszą.
Podróżując po nietypowym, choć tak bardzo kojarzącym się z ziemią śląską szlaku, dotrzemy m.in. do Radiostacji Gliwice, Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich, Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada w Karchowicach, Galerii Szyb Wilson w Katowicach, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, osiedla robotniczego Nikiszowiec w Katowicach, Tyskiego Browarium czy Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego Guido. Na liście ciekawych miejsc nie mogło zabraknąć także nietypowych muzeów, np.: Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie, Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach i Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Każdy chłopiec – ten mały i całkiem dorosły – znajdzie tutaj odpowiedź na pytania: jak to działa? jak to jest zrobione?
Nie masz pomysłu na wycieczkę śladami techniki? Skorzystaj z propozycji umieszczonych na oficjalnej stronie promującej szlak. Dla zwiedzających przygotowano trasy: Śladami Zillmanów, Zabrzańskie Perełki Industrialne, W sercu aglomeracji, Szlakiem osiedli robotniczych, Przemysłowa Częstochowa, Traktem Zagłębiowskim, Czysta woda siły doda, Perełki Ziemi Tarnogórskiej i wiele innych. Znajdziemy tutaj pomysły zarówno tematyczne, jak również dostosowane do wybranej lokalizacji. Jeśli całkowicie pochłonie cię ten świat, wybierz się na Święto Szlaku Zabytków Techniki, czyli Industriadę.
Wszystkie pola:
array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(69) "Śląsk - Szlak Zabytków Techniki - atrakcje turystyczne - veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(134) "Szlak Zabytków Techniki łączy miasta województwa śląskiego na veturo.pl. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Śląska." ["watermark"]=> string(16) "Pieczatka Veturo" ["interesting_places"]=> string(30) "Śląsk - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(16) "Agnieszka Banach" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(50.24720489619890173571548075415194034576416015625) ["lng"]=> float(18.99261474341700051127190818078815937042236328125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }key_words:
meta_title: Śląsk - Szlak Zabytków Techniki - atrakcje turystyczne - veturo.pl
meta_keys:
meta_desc: Szlak Zabytków Techniki łączy miasta województwa śląskiego na veturo.pl. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Śląska.
watermark: Pieczatka Veturo
interesting_places: Śląsk - atrakcje turystyczne
author: Agnieszka Banach
latlng: Array
highlight_search:
is_news:
is_home_page_title:
is_poradnik:
is_sprzet:
is_outwear:
use_video:
video:
show_map: 1
Pola do umieszczenia w nagłówku
meta_title: Śląsk - Szlak Zabytków Techniki - atrakcje turystyczne - veturo.pl
meta_keys:
meta_desc: Szlak Zabytków Techniki łączy miasta województwa śląskiego na veturo.pl. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Śląska.
Pola do umieszczenia w treści
watermark: Pieczatka Veturo
watermark: Pieczatka Veturo
author: Agnieszka Banach
meta_desc: Szlak Zabytków Techniki łączy miasta województwa śląskiego na veturo.pl. Poznaj ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Śląska.