google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Rowerem z bocianami – tylko na Podlasiu

Atrakcje Podlasia - Podlaski Szlak Bociani

Sezon rowerowy i bociany mają coś wspólnego - Podlasie! Gdy mamy ochotę pomyślec o dwóch kółkach, warto pomyśleć o nowych trasach. Może w tym roku naszym celem stanie się najdłuższa trasa rowerowa województwa podlaskiego, czyli „Podlaski Szlak Bociani”.

 

Rowerem z bocianami – tylko na PodlasiuBocianie szlaki

fot. Mateusz Grochocki

W 2002 roku na terenie województwa podlaskiego utworzono najdłuższy znakowany szlak rowerowy tego regionu, który liczy aż 412, 5 km. Należy on do sieci Zielonych Szlaków w Polsce, tzw. Greenways, czyli tras dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego, które tworzy się wzdłuż rzek, naturalnych korytarzy przyrodniczych, kolei oraz tradycyjnych i historycznych szlaków handlowych. Zielone szlaki powstały nie tylko po to, aby nie tylko promować region, jego piękno i obyczaje, ale także aby zachęcić do aktywnego trybu życia.

Podlaski Szlak Bociani przebiega przez miejsca, które są najcenniejsze pod względem przyrodniczym, odsłaniają bogactwo naturalne regionu oraz ukazują najciekawsze punkty historyczne i kulturalne. Łączy on również najpiękniejsze miejsca województwa, w tym 4 parki narodowe. szlak ma swój początek w Białowieży i wiedzie m.in. przez Pogorzelce, Narewkę, Narew, Trześciankę, Tykocin, Pentowo, Doborz, Jasionowo nad Biebrzą, Rudawkę, Wigry i kończy się w Stańczykach. Dzięki tablicom informacyjnym można poznać zwyczaje Bociana Białego oraz dowiedzieć się więcej o najciekawszych punktach na mapie atrakcji.

Na trasie możemy oglądać m.in. przyrodę Parków Narodowych: Białowieskiego z Obrębem Ochronnym Żubra, Narwiański, Biebrzański i Wigierski, Suwalski Park Krajobrazowy, Białowieżę z drewnianym dworem myśliwskim z 1845 roku i Skansenem Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia, Doktorce, które stanowią jedno z największych, bo składające się z 40 gniazd, skupisko bociana białego. Odwiedzimy także Pentowo, nazywane VII Europejską Wsią Bociana,a także Kanał Augustowski - cenny zabytek kultury technicznej kraju - oraz niezwykłe mosty kolejowe w Stańczykach. Warto zatrzymać sie też aby zobaczyć z bliska Twierdzę Osowiec oraz malowniczą Krainę Otwartych Okiennic z drewnianymi zabudowaniami ze zdobionymi okiennicami, pochodzącymi z XIX i początków XX wieku. 

Szlak powstał z inicjatywy Północnopodlaskiego Towarzystwa Ptaków i EKOTON sp. z. o. o. przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki, Samorządu Województwa Podlaskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej, Polskiej Agencji Rozwoju Turystyki S.A., Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska i samorządów gminnych. Z każdym rokiem trasa Podlaskiego Szlaku Bocianiego jest, dzięki dofinansowaniu różnych organizacji, udoskonalana i odnawiana. Najdłuższa trasa rowerowa Podlasia może być jednym ze sportowych wyzwań, jaki sobie wyznaczymy. Najcenniejsze jest to, że spędzając czas aktywnie, poznajemy cuda Polski, jej naturalne perły oraz historię. Zazdroszcząc światu aktywności i pięknych szlaków, nie zapominajmy o rodzimych trasach pełnych niespodzianek. Podlaski Szlak Bociani jest jedną z nich.

W Polsce wyznaczone są 23 parki narodowe, 121 ...

Kanał Augustowski jest przykładem symbiozy obiektu technicznego z ...

Narty w Augustowie? Nie ma tutaj ośnieżonych stoków. ...

Trasy rowerowe w Polsce wschodniej to wyjątkowe, zielone ...

Jej dziewicze lasy były niegdyś terenami łowieckimi królów, ...

Okolica Biebrzy to niesamowita bioróżnorodność bagien i torfowisk. ...

atrakcje

https://veturo.pl/article/142/podlasie-bociani-szlak-rowerowy/