W co się spakować, żeby nie żałować?

Plecak czy walizka? – to odwieczne pytanie każdego podróżnika. Jedni powiedzą, że plecak jest bardziej poręczny i o wiele wygodniej go przenosić. Inni za to stwierdzą, że trudno dopasować go do wymiarów bagażu podręcznego w samolocie i zaczną zachwalać walizki na kółkach. Jeszcze inni wymienią szereg wad dotyczących obu tych rozwiązań i zaproponują torbę podróżną na ramię. A ty? Co myślisz? W co najchętniej się pakujesz, wyjeżdżając na urlop?

Plecak

Jest wygodny przy przenoszeniu, szczególnie jeśli wysiadając ze środka transportu, musimy jeszcze podejść kawałek do celu naszej podróży lub dostać się na drugi koniec miasta. Można z nim też bez problemu zabrać się za zwiedzanie zaraz po opuszczeniu autobusu czy pociągu. Nie trzeba ciągnąć go za sobą ani zmieniać ramienia z powodu zmęczenia. Równomierne obciążenie pleców to jedna z największych zalet tego rozwiązania.

Dodatkowo przydatne jest rozmieszczenie kieszeni i komór plecaka. Podróżujący nie musi otwierać całego bagażu publicznie, by wygrzebać z niego na przykład butelkę z wodą lub chusteczki higieniczne. Wystarczy sięgnąć do kieszeni.

Niestety plecak ma też swoje wady. Podróżując, nie jesteśmy w stanie obserwować co się dzieje za naszymi plecami. Kradzieże przedmiotów z plecaków są niestety dość częste, także dlatego, że trudno jest wyczuć dotknięcie lub otwarcie którejś kieszeni lub przegrody gdy ma się bagaż na plecach.

Plecak jest też zupełnie nieprzystosowany do przewozu niektórych rodzajów ubrań. Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą koszule lub letnie sukienki zdecydowanie odradzamy ten wybór. Plecak i gniotące się materiały to nieudany związek, no chyba, że zamierzasz wziąć ze sobą żelazko.

Jeśli chodzi o zabieranie plecaka do samolotu jako bagażu podręcznego, zdania mogą być podzielone. Zależy jak dużo rzeczy zamierza się w niego zapakować i jak bardzo restrykcyjne są zasady danej linii lotniczej. Mało upakowany plecak będzie na tyle plastyczny, że bez trudu dopasuje się jego kształt do konkretnego wymiaru, za to napchany do oporu przyjmie niestandardowe kształty i może stwarzać problemy.

Pakowność jest zdecydowanym plusem plecaka, ale tylko wtedy, gdy pakujemy go mądrze. Delikatne przedmioty umieszczone po zewnętrznych stronach bagażu mogą ulec uszkodzeniu. Należy pamiętać nie tylko o tym, że ścianki plecaka są plastyczne i miękkie, ale też o fakcie, że mogą ulec przemoczeniu. Jeżeli zakupiony plecak nie jest wykonany z tworzywa odpornego na deszcz może cię czekać przykra niespodzianka.

Torba na ramię

W dobie walizek na kółkach wielu uważa ją za przeżytek, jest jednak całkiem poręczna w pewnych sytuacjach. Nie odkształca się tak mocno jak plecak, więc o wiele łatwiej schować ją na półce bagażowej lub pod siedzeniem w pociągu, czy autokarze. Jest pakowna i plastyczna, więc dodatkowo mamy możliwość dostosowania jej kształtu pod konkretny wymiar. Ryzyko wygniecenia zawartości jest też znacznie mniejsze niż w przypadku plecaka.

Czemu zatem torby powoli odchodzą do lamusa? Ze względu na brak poręczności przy przenoszeniu. Nawet najwygodniejsza torba po pewnym czasie doprowadzi do bólu ramienia. Uchwyty i paski wżynają się w ciało, co szczególnie latem, gdy nasza odzież nie jest gruba i nie stanowi odpowiedniej ochrony dla skóry, może spowodować bolesne otarcia i odciski.

Niestety trzeba też uważać, by nie przesadzić z jej napakowaniem. Jeśli wybieramy się w podróż własnym autem, nie będzie to wielki problem, ale jeśli zamierzamy spakować torbę jako bagaż podręczny do samolotu, musimy liczyć się z tym, że naładowana zmieni swój kształt i mimo, iż została zmierzona przed spakowaniem ostatecznie przysporzy nam kłopotów na lotnisku.

Walizka na kółkach

Walizka ma tę zaletę, że nie trzeba jej nieść. Nie ważne czy dwukołowa, czy czterokołowa, można się z nią łatwo przemieszczać po lotnisku i po drodze do hotelu. Okazuje się jednak kiepskim wyborem, gdy musimy zabrać ją ze sobą na zwiedzanie lub ciągnąc ją do miejsca docelowego dłuższą chwilę. Walizki sprawiają wrażenie lekkich, ale każdy kto zostanie zmuszony do ciągnięcia jednej przez godzinę po zatłoczonym mieście pełnym brukowanych chodników będzie przeklinał w duchu swój wybór.

Walizka jest więc doskonałym wyborem, gdy mamy w planach dotrzeć bezpośrednio do hotelu czy pensjonatu. Przydaje się też, gdy latamy, bo pozwala w pełni wykorzystać możliwości bagażu podręcznego. Wystarczy zakupić taką, która ma maksymalne dopuszczalne przez linię lotniczą wymiary.

Walizka nie zmieni swojego kształtu nawet upakowana po brzegi (nie licząc tak zwanych walizek miękkich) i nie wygniecie zawartości. Niestety jest też stosunkowo ciężka. Dużo cięższa niż materiałowa torba i plecak – kółka i plastikowe wykończenia swoje ważą. Warto wziąć pod uwagę, czy damy radę później wnieść ją po schodach i jak długo zajmie nam dotarcie do hotelu. Ciągnięcie za sobą ciężkiej walizki nawet z lekka zawartością może wykończyć.

Taka forma bagażu jest jednak bardzo przydatna, gdy przewozimy rzeczy delikatne lub nieporęczne.  Utwardzane brzegi nie odkształcą się i nie będą zahaczać o wszystko na przykład w metrze czy autobusie.

 

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(29) "Poradnik - w co się pakować" ["meta_title"]=> string(91) "W co się spakować, żeby nie żałować? - plecak, torba, walizka, podróżowanie, bagaż" ["meta_desc"]=> string(204) "Dobrze spakowany bagaż to połowa sukcesu przy planowaniu udanej podróży. Zobacz w co spakować się wybierając się w podróż służbową, a w co wyruszając w podróż autostopem - poleca veturo.pl" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(18) "Magdalena Kozułko" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-10.8984374984826" ["lng"]=> string(17) "-20.2127202090684" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words: Poradnik - w co się pakować

meta_title: W co się spakować, żeby nie żałować? - plecak, torba, walizka, podróżowanie, bagaż

meta_keys:

meta_desc: Dobrze spakowany bagaż to połowa sukcesu przy planowaniu udanej podróży. Zobacz w co spakować się wybierając się w podróż służbową, a w co wyruszając w podróż autostopem - poleca veturo.pl

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Magdalena Kozułko

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: W co się spakować, żeby nie żałować? - plecak, torba, walizka, podróżowanie, bagaż

meta_keys:

meta_desc: Dobrze spakowany bagaż to połowa sukcesu przy planowaniu udanej podróży. Zobacz w co spakować się wybierając się w podróż służbową, a w co wyruszając w podróż autostopem - poleca veturo.pl

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Magdalena Kozułko

meta_desc: Dobrze spakowany bagaż to połowa sukcesu przy planowaniu udanej podróży. Zobacz w co spakować się wybierając się w podróż służbową, a w co wyruszając w podróż autostopem - poleca veturo.pl