czechy

Kamperem po Europie – Czechy

Jeżeli wybierając wakacje w kamperze, jedynym ograniczeniem jest krótki urlop, to warto na ten czas wybrać się do południowych sąsiadów Polski – Czech.

W Republice Czeskiej oficjalnie nie ma przepisu, który zabraniałby biwakowania na dziko. Nie wszędzie jednak będzie to mile widziane, dlatego należy wziąć pod uwagę parę zasad. Po pierwsze, warto poprosić o zgodę właściciela gruntu, na którym podróżny chciałby przenocować – jeśli ten wyrazi zgodę, śmiało, można gasić silnik i prostować kolana. Jeżeli kierowcy dostosują się do obowiązujących w danym miejscu przepisów, nie będą mieli problemów z postojem na dłużej. Największą uwagę policja zwraca głównie na pojazdy silnikowe zatrzymujące się w niedozwolonych miejscach, dlatego trzeba mieć na względzie znajdujące się wokół znaki.

Jeżeli podróżujący nie są pewni co do takiej formy spędzania nocy, w Czechach otworem przed nimi stoją kempingi. Za te średnio trzeba zapłacić od 6 euro, czyli około 29 zł/dobę do 30 euro – 144 zł/dobę. Dla przykładu – jeżeli wybór padnie na kemping położony w pobliżu stolicy, Pragi trzeba przygotować się na koszt 140 zł za dobę. Wszystko zależy od lokalizacji i standardu miejsca postojowego.

W Czechach, aby móc poruszać się autostradami, należy kupić wcześniej winietę. Od 1 lutego 2021 roku niepotrzebny jest dowód zakupu w postaci naklejki na szybę. Najlepszym rozwiązaniem przed wjazdem na autostradę będzie wizyta na czeskiej poczcie, stacji benzynowej sieci EuroOil, w specjalnie przygotowanych samoobsługowych automatach lub na stronie: https://edalnice.cz/pl/#/validation w celu zakupu potrzebnej winiety. Za jej brak grozi grzywna w wysokości do 20 000 koron czeskich, czyli prawie 4000 zł. Ceny winiet zaczynają się od 54 zł, a kończą na 260, w zależności od rodzaju auta i liczby dni, na jaką została zakupiona.

Czechy to nie tylko Praga, którą bez dwóch zdań warto zobaczyć. To doskonale zachowane miasto leżące nad Wełtawą jest połączeniem zabytkowej architektury z nowoczesnością. Spacer słynnym Mostem Karola prowadzącym do położonej na wzgórzu dzielnicy Hradczany to punkt obowiązkowy wizyty w stolicy. Na wspomnianych Hradczanach poza kompleksem zamku praskiego, rozpościera się przepiękny widok na panoramę miasta.

Będąc w Czechach, warto wybrać się do Parku Narodowego Adrszpasko-Teplickich Skał, znanego bliżej jako Skalne Miasta. Monumentalne ściany skalne robią piorunujące wrażenie na turystach. Koszt wejścia na ten teren waha się w granicach 180 koron czeskich za osobę dorosłą w sezonie wysokim, jednak, jeżeli podróżujący zakupi wcześniej bilet online: https://www.adrspasskeskaly.cz/cenik, może zaoszczędzić kilka koron, bo wtedy za wejście do Skalnego Miasta zapłaci 110 koron czeskich, czyli niecałe 22 zł. W pobliżu Parku Narodowego znajduje się kemping, gdzie za nocleg podróżny zapłaci około 170 koron czeskich, co wynosi niecałe 34 zł.

Czesi mogą pochwalić się również obszarem, na którym znajduje się ponad 90 kilometrów kwadratowych jaskiń. Mowa o Morawskim Krasie. Dodatkową atrakcją będzie przepłynięcie się łodzią po znajdującej się w podziemiu rzece Punkva.

Dla tych, którym nie udało się odwiedzić Włoch, chociaż bardzo tego chcieli, są dobre wieści. Czeskie wzgórza Palavy ze względu na plantacje winorośli i urokliwe pagórki nazywane są nie inaczej jak czeską Toskanią.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą MSKAMP – Wypożyczalnia kamperów

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["latlng"]=> array(8) { ["address"]=> string(6) "Czechy" ["lat"]=> float(49.817491999999987228875397704541683197021484375) ["lng"]=> float(15.4729620000000007706830729148350656032562255859375) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJQ4Ld14-UC0cRb1jb03UcZvg" ["name"]=> string(6) "Czechy" ["country"]=> string(6) "Czechy" ["country_short"]=> string(2) "CZ" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: