Dla początkujących wędrowców: jakie buty górskie wybrać na pierwszą wyprawę?

Wyprawy górskie to wyzwanie, które może zamienić się w hobby. Czy wiesz jak się do niego przygotować? Jedna z ważniejszych rzeczy to wybór butów. Zobacz na co zwrócić uwagę, aby wybrać jak najlepiej.

Buty górskie to podstawa wyprawy w góry

Każdy miłośnik gór wie, że udana wyprawa w góry wymaga długich godzin spędzonych na nogach i wprawy w chodzeniu. Ten, kto szykuje się na wyprawę górską, potrzebuje solidnych butów, które nie zawiodą w trakcie wycieczki na szlaku. Tym bardziej muszą o tym wiedzieć początkujący użytkownicy, bo dla nich jest to szczególnie ważne. Szkoda, aby niewłaściwie dobrane buty, były przyczyną zniechęcenia się do gór. Jakie funkcje powinny spełniać buty górskie? Przede wszystkim muszą chronić stopy przed twardym podłożem, a także różnymi przeszkodami typu kamyki, korzenie czy nawet woda. Noga musi być stabilna w takim bucie, bo w takich warunkach łatwo jest o uraz kostki. But musi amortyzować siłę uderzenia o podłoże i dobrze trzymać kostkę. Poza tym ważna jest także przyczepność do podłoża, a także ochrona przed zimnem, wilgocią i odpowiednia wentylacja. Jak szybko można zauważyć, takie buty muszą spełniać wiele różnych zadań.

Pomyśl o butach hikingowych, bo to dobra propozycja na początek

Fani chodzenia po górach mogą wybrać na początek nieco lżejsze buty, dzięki którym będą wprawiać się w styl wycieczek górskich. Nie są to typowe buty górskie i są polecane dla osób, które nie lubią ciężkiego obuwia. Cholewka jest wysoka lub ma wysokość 3/4, zatem kostka jest dobrze stabilizowana. Poza tym ich ogromny plus to lepsza cyrkulacja powietrza i są polecane aż na trzy sezony. Sprawdza się doskonale w cieplejszych miesiącach i jesienią, a jedynie nie poleca się ich na zimę. Buty hikingowe są podobne do trekkingowych i można ich używać zarówno na łatwiejsze, jak i na trudniejsze trasy. Jeśli ktoś woli bardziej przewiewne buty i nie chodzi po górach zimą, to będą idealne. Dobry sklep górski oferuje buty dopasowane do użytkownika.

Czy warto wybrać klasyczne buty trekkingowe?

Buty trekkingowe to właśnie obuwie, które najmocniej kojarzy się z wyprawą w góry. Zanim jednak wybierze się odpowiedni model, trzeba zastanowić się do jakich dokładnie warunków będą służyć. Wszystko zależy od tego, w jakich miesiącach się chodzi po górach, jak długo trwa wycieczka, czy przeszkadza nam zmienna pogoda, a także czy planuje się dużo chodzić. Buty trekkingowe można podzielić na trzy główne rodzaje, są to trekkingi all-terrain, trekkingi backpacking oraz trekkingi alpine. Pierwsze z nich to dość niskie modele, przeznaczone do łatwiejszych tras. Dwa ostatnie rodzaje są przeznaczone dla doświadczonych miłośników gór, którzy chodzą na długie i wymagające trasy, o różnych warunkach pogodowych.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o butach w góry?

Zawsze wybieraj buty wysokiej jakości, które pozwolą Ci cieszyć się nimi na wiele, wiele lat. Na pewno nie poleca się wędrówek po górach w zwykłych butach. Może się to skończyć kontuzją i nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Poza tym buty bez odpowiedniego ocieplenia i cyrkulacji powietrza, mogą sprawić, że szybko można złapać przeziębienie. Dla doświadczonych piechurów, poleca się buty wysokogórskie ze skóry lub bardzo lekkie modele. Takie są właśnie buty la sportiva. Znajdziesz tu także buty do biegania w terenie i buty wspinaczkowe.

Wszystkie pola:

array(19) { ["is_home_page_title"]=> bool(true) ["watermark"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["use_video"]=> bool(true) ["video"]=> string(216) "https://www.youtube.com/embed/Z3o9N-DZIIw" title="Jak wybrać wysokie buty trekkingowe w góry? [8a.pl]" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" ["show_map"]=> bool(false) ["latlng"]=> bool(false) ["highlight_search"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["key_words"]=> string(0) "" ["is_news"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng:

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title: 1

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video: 1

video: https://www.youtube.com/embed/Z3o9N-DZIIw" title="Jak wybrać wysokie buty trekkingowe w góry? [8a.pl]" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title:

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: