google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Łęczyca – atrakcje turystyczne

Atrakcje Łęczycy

Łęczyca to niespełna 16-tysięczne miasto leżące w województwie łódzkim. Nie wszyscy wiedzą, że jej historia sięga najdalszych dziejów naszego kraju. Początków Łęczycy szukać musimy w Tumie, wsi położonej około 3 km od miasta. Co ciekawego można zobaczyć w tym miejscu? Jego długie dzieje pozostawiły po sobie kilka pamiątek, które można uznać za prawdziwe perełki architektury. Jeśli lubicie zwiedzać stare, urokliwe gmachy, a dodatkowo chcecie spędzić choć kilka minut dosłownie w samym środku Polski, po wyprawie do Łęczycy na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Łęczyca – atrakcje turystyczneKolegiata w Tumie

Flickr, Zygmunt Lindner

Zacznijmy od samego miasta. Jak przystało na miejscowość z tradycjami, znajdziemy tam  kościół, którego poświęcenie datuje się na 1425 rok. Wzmianki o budowli sakralnej w Łęczycy pojawiają się już w roku 1299. Stare gotyckie mury zachwycają nie tylko wiekiem i potęgą. Jak w każdym naprawdę starym kościele łatwo znaleźć tam wyciszenie i nieuchwytną atmosferę spokoju. Dla tych, którzy szukają też ciekawych rzeźb czy malowideł, godna uwagi będzie kolekcja XIX-wiecznych obrazów. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje dzieło Rafała Hadziewicza przedstawiające św. Rocha uzdrawiającego człowieka dotkniętego morowym powietrzem lub obraz z lubianym dziś szczególnie patronem zakochanych, św. Walentym.

Pozostając w tym samym klimacie, w czasie spaceru po mieście warto też obejrzeć Zespół Klasztoru Benedyktynów w Łęczycy. Ufundowany w 1631 roku zespół składa się z kościoła i klasztoru, którego burzliwa historia pozwoliła Benedyktynom wrócić dopiero po II wojnie światowej. Jednak Łęczyca to nie tylko stare budownictwo sakralne. Dla tych, którzy szukają tu nieco innych atrakcji, miasto ma ciekawą niespodziankę. Zamknięty zakład karny w tym mieście zwany jest polskim Shawshank. I właśnie dlatego, że teraz nie przebywa tam żaden osadzony, po ponurych wnętrzach mogą wędrować turyści. Wystarczy tylko przybyć do Łęczycy i w Punkcie Informacji Turystycznej umówić się z przewodnikiem, aby wybrać się na tę nietypową wycieczkę.

Opowieść o Łęczycy zaczęliśmy od początków miasta. Dlatego właśnie na koniec warto poświęcić kilka słów wsi Tum, która była kolebką łęczyckiego grodu.

Tum to wieś w gminie o malowniczej nazwie Góra św. Małgorzaty położona ok. 2,5 km od centrum Łęczycy. Prócz miana łęczyckiej kolebki, Tum poszczycić się może kościołem kolegialnym, który jest jednym z najciekawszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Kościół powstał w latach 1141 – 1161 na miejscu budowli z roku 1000. Jak zawsze przy tak starych budowlach istnieje kilka związanych z nią miejscowych legend. Jedna z nich mówi o dłoni złego ducha odciśniętej na jednym z kamieni po przeprowadzonych tu egzorcyzmach. Inną ciekawostką jest znalezisko z 1995 roku. Podczas prac konserwatorskich znaleziono interesujący kamień ze schematycznie wyrytą na nim sylwetką człowieka. Hipoteza mówi, że w ten właśnie sposób robotnicy mogli upamiętnić śmierć jednego z kolegów w czasie prac budowlanych. Tak czy owak każdy tak wiekowy budynek kryje w sobie wiele tajemnic czekających jeszcze na odkrycie. W czasie ich tropienia zwróćcie też uwagę na niewielki drewniany kościółek pod wezwaniem św. Mikołaja.

Łęczyca to miasto, które potrafi zaskoczyć nie tylko niezwykle starymi budynkami. Warto się tam wybrać, jeśli chcecie poczuć dreszczyk emocji w czasie zwiedzania zamkniętego więzienia lub odnaleźć geograficzny środek Polski. Wizyta tam potwierdza, że czasem miejsca niekojarzone od razu z turystyką mogą przyjemnie zaskoczyć urlopowiczów.
Powodzenia!

Zlokalizowana w odległości około 100 km od Warszawy ...

Manufaktura jest miejscem wyjątkowym w przestrzeni Łodzi. Jest ...

Dolina skrzatów to kraina z dziecięcych marzeń, słowiańskich ...

Oaza zieleni w środku miasta i unikatowa w ...

Centrum Łodzi, mała uliczka pomiędzy Narutowicza i Jaracza, ...

Łódź to obowiązkowy punkt na mapie dla miłośników ...

https://veturo.pl/article/1541/leczyca-miasto-z-przeszloscia-atrakcje-leczycy-i-okolic-kolegiata/