google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Słoików Świata w Warszawie

Idea otwarcia Muzeum Słoików Świata wywodzi się z faktu, że słoik we wszelkich możliwych konfiguracjach jest od zarania ludzkich dziejów nie tylko miejscem koncentrującym przetworzone ludzką pracą efekty upraw, płody rolne, ale też finezję kuchni oraz przysmaków.

Muzeum Słoików Świata w Warszawiesłoiki

fotolia.pl

Słoik to także miejsce gromadzenia pamiątek, zapasów gotówki (monet, a z czasem banknotów). W słoikach przechowujemy biżuterię, ale też śrubki, części mechaniczne, okazy przyrody. Słoik jest uniwersalny. To także kwintesencja przejrzystości, możliwości wglądu bez otwierania. W tym kontekście słoik różni się od bezdusznej puszki, która może być pułapką, słoik da się zweryfikować wraz z zawartością wzrokiem, czyli kusi i przyciąga potencjalnych smakoszy uruchamiając wyobraźnie wszelkimi niemal bodźcami. Nie dajcie się zapuszkować, ale też pozwólcie się pasteryzować i zawekować, to przedłużenie życia, trwałości chwili – słowem na „weki weków” jak pasjonaci słoików zwykli mawiać.

Słoik jest także elementem kultury, swoistą formą estetyczną, kolekcja która powstała w ciągu roku, licząca niemal 1000 eksponatów pokazuje nieskończoną różnorodność świata słoików, to okazja do anegdot literackich, studiów zachowań kulturowych, słoik to swoisty rodzaj komunikacji pomiędzy ludźmi, język codziennej praktyki, także szkoła prezentów, umiejętność pakowania darów.

– Pokażcie mi swoje słoiki – a powiem Wam skąd jesteście i jaką kulturę reprezentujecie.

Muzeum Słoików Świata jest bez wątpienia pierwszą taką placówką na świecie. Otwarcie muzeum jest z gościnności kreatywnego Muzeum Techniki i Przemysłu – słoikom bowiem towarzyszą także te elementy, od systemów i sposobów zamykania, po urządzenia ułatwiające zamknięcie bądź otwarcie słoika.

Muzeum proponuje obok zaspokojenia ciekawości i pasji kolekcjonerskiej, także swoistą zabawę i przygodę intelektualną daleko wychodzącą poza ramy przedmiotu, który jest jedynie pretekstem do obcowania z całym niemal światem, historią oraz żywą tradycją regionalną ludów świata.

Podział ekspozycji

1. Spiżarnia – czyli dzień nasz powszedni
Tu znajdują się najbardziej popularne i klasyczne słoiki, głównie spożywcze będące naturalnym opakowaniem owoców, dżemów i przetworów przemysłowych, majonezy i ketchupy. Ekspozycja łączy słoiki historyczne z tej grupy z aktualnie produkowanymi.

2. Powinowaci
W tym dziale wszelkie szklane akcesoria związane z produkcją wina, nalewek,a więc od kieliszków, po gąsiory. Elementy zestawów winnych, części aparatury destylacyjnej i fermentacyjnej, wreszcie – degustacyjnej.

3. Leki nie tylko z apteki
Zbiór buteleczek oraz różnorodnych pojemników aptecznych, ale też akcesoriów farmaceutycznych wreszcie cała gama słoików zawierających leki.

4. Domowe typowe i nietypowe (na weki weków)
To zbiór przeróżnych weków i nietypowych pojemników używanych w domowej kuchni i łazience.

5. POKÓJ PRL – czyli słoiki łączą ludzi pracy wsi i miasta
Okolicznościowa ekspozycja w realiach i pośród gadżetów PRL ukazująca słoiki w literaturze i filmie tego okresu od Barei, poprzez Głowackiego na Chmielewskim kończąc. Wiele zabawnych anegdot i przyzwyczajeń tego okresu oraz nieustający spór o musztardówkę „SŁOIK CZY KIELISZEK?”.

6. JARANIE – czyli słoiki z jajem – ekspozycja satyryczno-filozoficzna z jajem
Bardzo zabawna ekspozycja satyryczne złożona z rysunków satyrycznych, performance, grafiki i malarstwa inspirowanych słoikiem ( z angielskiego JAR). Pośród eksponatów: zawekowany Kapitał, nóżki i mózg w galarecie, mafia paliwowa na kwaśno, kiszone partie, konfitura konfidentów, babie lato na słodko, oczy – wiste i inne.

7. Cuda nie wida – każde się przyda
Pozostałe najbardziej nietypowe i dziwne eksponaty

Dalsze sekcje których tytuły mówią same za siebie

8. Mechanika ze słoika

9. Botanika ze słoika

10. Kosmetyka ze słoika

Żeby zaświadczyć, że idea jest prawdziwie żywa i entuzjastycznie przyjęta, ogłaszamy II Festiwal Słoików Świata już we właściwej sobie lokalizacji. Zapraszamy do Muzeum Słoików Świata, które mieścić się będzie w Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie (Pałac Kultury i Nauki) od godz. 12.00, 4 września 2015 roku.

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2032/warszawa-atrakcje-ciekawe-miejsca-muzeum-sloikow-swiata/