google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Drzewa, domy i kwiaty, słoneczniki schylające ciężkie od nasion głowy. Gołębniki i kapliczki przydrożne. Gościu, bądź pozdrowiony, nucące niesłyszalnie. Ludzie, co się tu przemieszczali i przemijali. „Mazowsze prawdziwe i pejzaż mazowiecki charakterystyczny". Sierpc, mazowiecka oaza wsi takiej, jaką słowem wymalował sam Reymont na kartach Chłopów.

W Sierpcu jest parku i bieli się dwór. Gospodarze zapraszają na salony, piękne wnętrza przygotowane na przyjęcie gości z ogromną dbałością o szczegóły i zgodność historyczną. Państwo do kaplicy chodzili, pomodlić się. Stoi w Sierpcu do dziś, oryginalna, siedemnastowieczna kaplica z Dębska.

A pośrodku wsi oczywiście kościół i dzwonnica. Osiemnastowieczna świątynia wysłużyła się w Drążdżewie, nieopodal Przasnysza. Na „emeryturę" do Sierpca ja przywieźli. Wszędzie, dookoła chałupy białe, murowane, drewniane, gontem i strzechą kryte. Na płotach suszą się gliniane garnki, kury, kaczki, gęsi – podwórkowe towarzystwo. Wnętrza biedne, z ławami tylko i piecem. Wnętrza zamożne, z haftowanymi obrusami, serwantką pełną porcelany i fikuśnymi firaneczkami. Kobierce na ścianach. Ciepło i miło. Idylla.

Przed wiekami, gdy tych pięknych wsi jeszcze nie było, na terenie dzisiejszego Sierpca, mieniły się wody jeziora. Z osady nad jego brzegami zastały archeologiczne śmieci – kilka skorup, trochę kości, niezaprzeczalne dowody sierpeckiego życia w roku 400 p.n.e.

Szlak bursztynowy prowadził przez Sierpc na Pomorze. Droga była żmudna i niebezpieczna, nic więc dziwnego, że już w X stuleciu sierpczanie noclegu podróżnym udzielali. Sierpc był znaczącym grodem z erygowaną w 1003 roku parafią i kościołem w miejscu pogańskiej świątyni. Dwunastowieczny Sierpc miał przywilej cotygodniowych jarmarków. Prawa miejskie przyniósł rok 1322.

Dzisiejszy Sierpc to urokliwe miasteczko, ciche, spokojne i pełne miejsc opowiadających wspaniałe historie. Gotycki kościół Świętych Wita, Modesta i Krescencji pobudowany w Sierpcu w XIV czy też w XV stuleciu, wnętrze ma już barokowe, ołtarz nawet rokokowy, ale w murach fary zachowały się surowe ślady romańskiej świątyni. Tej pierwszej, co to z magią i zabobonem nieochrzczonym walczyła.

Na sierpeckim Starym Mieście stoi gotycki kościół, do kościoła, w żaden sposób niepodobny. To kościół filialny Ducha Świętego, pierwotnie szpital kościelny, a więc bardziej przytułek dla biednych, kalekich, chorych i samotnych. Na kalenicy - mała sygnaturka z cebulastą kopułą, a wewnątrz, wybornie odnowiona polichromia z lat 30. XVI wieku. Ostatnia wieczerza, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie, sąd ostateczny i postaci świętych. Kościół szpitalny w Sierpcu jest jednym z trzech zachowanych na Mazowszu, poza Łowiczem i Rawą Mazowiecką.

żródło: polska.travel

 

www.sierpc.pl

W 1444 r., gdy w bitwie pod Warną ...

Sanniki, niewielka miejscowość położona nieco ponad 30 km. ...

Nad niepokaźną przystanią nad Wisłą, na Mazowszu, leży ...

Wyruszając do Kutna lub Łodzi, zboczmy na chwilę ...

Włocławek to niewielkie miasto w kujawsko-pomorskim które dziś ...

Chociaż zamek w Płocku można oglądać dzisiaj tylko ...

gastronomia

https://veturo.pl/article/1640/muzeum-w-sierpcu-atrakcje-turystyczne-w-polece-na-veturo/