google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kartuzy - atrakcje turystyczne

Atrakcje Kartuz

Kartuzy, których nazwa może nie wszystkim jest znana, to stolica jednego z najbardziej urokliwych regionów w Polsce. Nazwa Szwajcaria Kaszubska przylgnęła do tych terenów już w XIX wieku. Nic dziwnego. Położone w sąsiedztwie pięciu jezior z mnóstwem zalesionych pagórków Kartuzy przyciągają wytrawnych turystów. Każdy, kto w czasie wypoczynku ceni świeże powietrze i regionalne zdrowe jedzenie, powinien tu zajrzeć chociaż raz.

Kartuzy - atrakcje turystyczne

Flickr, Ken Gordon

Dlaczego Szwajcaria? Nazwy tej użyto pierwszy raz w niemieckim przewodniku. Później określenie to powtórzył i utrwalił kaszubski działacz i pisarz, Aleksander Majkowski. Jest bardzo trafne. Szwajcaria Kaszubska, obejmująca Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie, jest niezwykłym turystycznie regionem. Lasy z ich czystym powietrzem i przepiękne jeziora sprawiają, że przez cały rok jest tu co robić. Zimą turyści szaleją na nartach i sankach, by latem przerzucić się na kajak lub wybrać wakacje w siodle. Jeśli w wolnym czasie preferujecie aktywny wypoczynek, Kartuzy z przyległościami mogą was zaskoczyć.

Miejscowość ta jest również świetną bazą wypadową do zwiedzania regionu. Dobre połączenie ze Słupskiem i Gdańskim Portem Lotniczym sprawiają, że właśnie tu niektórzy zaczynają swoje nawet najdalsze wyprawy. Jednak samo miasto jest także warte uwagi.

Zaczynając od zabudowań dawnego zespołu klasztornego braci Kartuzów, którym miasto zawdzięcza nazwę i które nadal mają duży wpływ na jego charakter. Miejsce to stworzone jest do długich spacerów.

Na początek warto wybrać się nad jezioro klasztorne. Trasa, którą powędrujemy, zwie się przewrotnie Gajem Świętopełka. Prowadzi na Wyspy Łabędzie, popularne miejsce miejskich imprez.

Skoro jesteśmy jednak na Kaszubach warto dowiedzieć się co nieco o tym regionie. Wizyta w muzeum na pewno będzie ciekawym pomysłem: zobaczycie m.in. jak wyglądał oryginalny kaszubski posag panny młodej. Może uda wam się też kupić coś z ich prześlicznym haftem. Tradycyjnie dla takich miejsc możecie zajrzeć do wnętrza dawnej kaszubskiej chaty.

Jeśli jeszcze nie znudziły wam się spacery w zamyśleniu, warto chociaż raz przejść się zabytkowymi uliczkami Katruz. Surowa klasztorna zabudowa w otoczeniu czystej przyrody może działać naprawdę kojąco.

Wspominane już sąsiedztwo lasów i jezior sprzyja powstawaniu tras turystycznych. Jeśli więc zdecydujecie się urlopować w tym miejscu, macie ich sporo do dyspozycji. W regionie wytyczonych jest 13 tras rowerowych i 11 pieszych. W sezonie letnim warto tu też uprawiać sporty wodne. Nie wszędzie w Polsce możemy obcować z tak czystą naturą. Dlatego na przykład kulig na Kaszubach będzie pomysłem nie tylko świetnym, ale i niebanalnym.

Od kowalstwa po kaszubską kuchnię – Wdzydze oferuje ...

Na rzece Słupi działa elektrownia wodna - jedna ...

Czyste, zarybione jeziora, dom na głowie, pogańskie obrzędy, ...

Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda prawdziwe życie na ...

Blisko 700 jezior, ponad 50 rezerwatów, dwa parki ...

Historię i wojskowe dziedzictwo Kaszub odkryje przed tobą ...

nocleg

gastronomia

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/1548/swajcaria-w-sercu-kaszub-atrakcje-kartuz-atrakcje-kaszub/