google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Tajemnice Preikestolen

Preikestolen Norwegia

Norweskie fiordy to najpiękniejsze zabytki przyrody nieożywionej w Norwegii, które ukazują bogactwo, a jednocześnie prostotę krajobrazu. 

 

Tajemnice Preikestolen Pulpit Rock

flickr.com/Tomasz Baran

Wybierając się na rejs czy udając się na wędrówkę po norweskich bezdrożach oddajemy się ręce natury, która za każdym rogiem ukazuje coś innego, pozwala na spojrzenie z innej perspektywy na te same rzeczy. Tajemnice, legendy, nietypowo ulokowane domy czy kurorty to właśnie  to, czym przyciąga ten skandynawski kraj. 

Tym razem zabieramy was do najpopularniejszej przyrodniczej atrakcji Norwegii, czyli regionu Stavanger nad Lysefjordem,, gdzie znajduje się Pulpit Rock (Preikestolen) – płaska powierzchnia znajdująca się u wierzchołka jednego z fiordów. Dotrzeć na nią można po odbyciu ok. 3,5-kilometrowej wędrówki. Z góry rozpościera się przepiękny widok na Morze Północne i wzniesienia. Pulpit Rock mierzy 604 metry, powstał najprawdopodobniej 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał wywołanego mrozem. 

Aby dotrzeć na Preikestolen trzeba pokonać trzy trudniejsze wzniesienia, ale z odpowiednim wyposażeniem możemy pokonać je bez problemu nawet zimą. Pamiętajcie jednak, że różnica wysokości jest tak spora, że wybierając się na Pulpit Rock wczesną wiosną, na szczycie mogą nas zastać zimowe warunki. W tym okresie osobiście polecamy wędrówkę z wykwalifikowanym przewodnikiem, który wyposaży uczestników wyprawy m. in. w raki i profesjonalne kijki. Latem, gdy powierzchnie kamieni nie są już tak śliskie – szlak pokonują najmłodsi czy nawet kobiety w ciąży. 

Do miejsca, w którym rozpoczęliśmy wspinaczkę dojechaliśmy z równie urokliwego miasta Stavanger statkiem, następnie udaliśmy się w ok. 20-minutową przejażdżkę samochodem do wejścia na Preikestolen. Wszystko to dla widoków i przeżyć jakie im towarzyszą – z pewnością zapamiętacie je do końca życia.  Idealną alternatywą do podziwiania fiordów w czasie pieszych wędrówek jest rejs statkiem. Rejs rozpoczyna się w regionie Stavanger, odbywa się dużym statkiem wyposażonym w bar oraz, co najważniejsze, elektroniczny przewodnik w kilku językach – w  tym po polsku. Fiordy możemy podziwiać z wygodnego siedzenia na dolnym pokładzie lub z górnego parkietu, gdzie elektroniczny przewodnik  jest również słyszalny. Dodatkową atrakcją rejsu jest możliwość spróbowania  krystalicznej wody z mierzącego 92 metry wodospadu Mannfossen.  

 

 

W miejscości Loen, położonej nad wschodnią odnogą Nordfjordu, ...

Wspaniała dzika natura, góry poprzecinane morzem, małe wysepki ...

TusenFryd i Bø Sommarland – to jedne z ...

Kristiansand to główne miasto Norwegii południowej i okręgu ...

Stavanger - norweskie miasto portowe i gmina leżąca ...

https://veturo.pl/article/1700/tajemice-Preikestolen-pulpit-rock-ciekawe-miejsca/