Palio w chodakach – święto stworzone, aby się wychodzić

Gdyby zabroniono wam chodzić w jedynym obuwiu dostępnym na rynku, napewno nie bylibyście zachwyceni. Podobnie mieli mieszańcy miasteczka Desio oddalonego o 31 kilometrów od Mediolanu, kiedy to w czasach arystrokracji, zabroniono im chodzenia w... chodakach, bo spłoszą zwierzęta.. Mieszkańcy byli uparci i chodzili w chodach, bo jak na własnej ziemi można chodzić boso? 

Palio w chodakach to pokaz wytrwałości oraz siły mieszkańców Desio oraz pamiątka po bitwie między rodami Torrianich i Viscontich o panowanie nad Mediolanem w 1277 roku. Po dzś dzień rok rocznie odbywają się obchody, w których uczestniczy 11 dzielnic, wychodzą na ulicę w barwnych strojach na cześć dawnych sukcesów. W bazylice świętych Maternusa i Syriusza odbywa się ceremonia obejmująca hołd krzyżowi, ślubowanie mieszkańców oraz błogosławieństwo. W trakcie celebracji zostaje rozpalony tradycyjny balon świętego Wiktora, z którego odczytywane są wróżby co do zbiorów. Po południu odbywa się druga procesja, a po niej wyścig w tradycyjnych chodakach. Bierze w nim udział po dwóch mieszkańców z każdej dzielnicy. 

 

Aby zobaczyć wyścig w chodakach na wlasne oczy, należy wybrać się do miasta Desia – 14 czerwca 2015 roku. 

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(90) "Palio w Chodakach - weź udział w najpiękniejszych wydarzeniach we Włoszech - Veturo.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(18) "Redakcja Veturo.pl" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(16) "8.92639160032253" ["lng"]=> string(16) "45.2420195446945" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(0) "" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words:

meta_title: Palio w Chodakach - weź udział w najpiękniejszych wydarzeniach we Włoszech - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: Redakcja Veturo.pl

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Palio w Chodakach - weź udział w najpiękniejszych wydarzeniach we Włoszech - Veturo.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Redakcja Veturo.pl

meta_desc: