google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wpływy arabskie na Sycylii - festyn w Casteltermini

Sagra dek taratata

39 kilometrów od Agrimento znajduje się sycylijskie Casteltermini, gdzie co roku w czwartą niedzielę maja (28 maja) odbywa się festyn. Wydarzenie to jest obchodzone  ku czci Świętego Krzyża, od ponad trzech wieków. Powstał on w związku z legendą o krowie, która często przyklękała w tym miejscu. 

Wpływy arabskie na Sycylii - festyn w CastelterminiAgrigento

pixabay.com

Zachowanie krowy, przyciągnęło uwagę pasterzy, którzy zaczęli kopać. Jakież było ich zdziwienie, kiedy znaleźli drewniany krzyż z łacińskimi napisami. Uznano, że był on hołdem dla skazanych męczenników w czasach cesarza Decjusza. 

Prześladowania chrześcijan z tamtych czasów upamiętnia procesja, w której uczestnikami są jeźdźcy ubrani w XVII - wieczne kostiumy. Orszak dzieli się na cztery grupy:

o kawalerów,

o mieszczan,

o pasterzy i poganiaczy mułów,

o grupę taratata.

Ta ostatnia grupa jest zwieńczeniem, gdyż składa się na czterdziestu młodych ludzi, odgrywających rolę Arabów, którzy mieli nawrócić się na katolicyzm. 

Podczas procesji, młodzi ludzie wykonują układy choreograficzne, krzyżując szable w udawanych pojedynkach  przy dźwiękach bębnów. W ten sposób rywalizują o Święty Krzyż. 

To i wiele innych działań sprawia, że właśnie w czwartą niedzielę maja, warto przyjechać do Włoch do małej miejscowości Casteltermini na Sycylii.

 Do wakacji jeszcze trochę czasu zostało, ale Ci, ...

Malowniczo ulokowana między Etną, a Morzem Jońskim, Katania ...

Dolomity to niezwykłe góry. Uwielbiamy odwiedzać je zarówno ...

Planując rodzinne wakacje w Polsce, trudno narzekać na ...

Na pewno zasługiwaliśmy na naganę, gdy nie pamiętaliśmy, ...

Wydarzenia turystyczne

https://veturo.pl/article/1725/festyn-sagra-del-taratata-ciekawe-wydarzenia-wlochy/