google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Twierdza w Srebrnej Górze

Kamienna twierdza wśród gór, w której można spotkać żołnierzy z przed wieków, wspiąć się na  najwyższy wiadukt kolejowy czy wypalić ze starego karabinu. W Srebrnej Górze historia miesza się z dzikim krajobrazem.

Twierdza w Srebrnej GórzeTwierdza w Srebrnej Górze

Shutterstock

Twierdza powstała w drugiej połowie XVIII wieku, miała służyć umocnieniu granic ówczesnych Prus. Jest to największy zachowany fort w Europie, a cała twierdza jest jednym z największych górskich systemów obronnych na starym kontynencie. Twierdza miała aż 151 pomieszczeń, w tym magazyny, kaplicę, szpital, prochownię, piekarnię, warsztaty czy własny browar. W środku mogło się zmieścić prawie 4 tysiące żołnierzy. Forteca była samowystarczalna, a jej nienaruszalności broniło aż 264 moździerzy.

Twierdza w Srebrnej Górze nigdy nie została zdobyta. Wcale nie dlatego, że było to trudne, ale dlatego, że stoczono pod nią tylko jedną bitwę. W 1860 roku podjęto zatem decyzję o likwidacji fortecy. Później służyła jako poligon doświadczalny wojska, potem popadła w ruinę. Przez jakiś czas zajmowali się nią harcerze i udało im się wyremontować trzy z sześciu fortów. W 1973 roku uruchomiono w twierdzy Muzeum Broni Ciężkiej, ale później zaniedbano. Dzisiaj spora część twierdzy jest ruiną. Najlepiej zachował się fort Donjon, w którym działa muzeum.

Zwiedzanie

Warownię można zwiedzać w dzień lub w nocy, zorganizować w niej imprezę integracyjną, przyjechać na festiwal, warsztaty albo grę terenową. Obecnie po Muzeum Broni Ciężkiej oprowadzają „Żołnierze Twierdzy”, czyli grupa rekonstrukcyjna w strojach z batalionu z początku XIX wieku. Oprócz samego zwiedzenia obiektu turyści mają okazję zobaczyć, jak strzela się z broni prochowej. Na koronie Donjonu znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się panorama Gór Bardzkich. Chętne grupy mogą wziąć udział w grze terenowej w różnych wersjach: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Latem do twierdzy można dojechać specjalną kolejką. Od kwietnia do września w srebrnogórskiej twierdzy odbywają się najróżniejsze imprezy. Od majówki i święta twierdzy przez wydarzenia sportowe, po winobranie, jarmark i festiwal podróżniczy.

Twierdzę srebnogórską można zwiedzać przez cały rok, ale od początku kwietnia do końca października jest czynna dłużej niż w zimowych miesiącach. Chcąc zwiedzić obiekt należy wziąć cieplejsze ubranie, bo w podziemnej części temperatura wynosi ok. 10 stopni Celsjusza przez cały rok!

Atrakcje w okolicy

Niewątpliwą atrakcją jest wiadukt zębatej kolei sowiogórskiej z 1901 roku. Kolej, oczywiście, już nie działa, ale jest to jedyny taki obiekt w Polsce. Wiadukt w Srebrnej Górze ma aż 28 metrów wysokości. Obecnie używany jest do zjazdów na linie. Można sobie zafundować taką dawkę adrenaliny. W Srebrnej Górze działa też park linowy, poza tym jest trochę tras rowerowych i trekingowych. Na spacerze można również spotkać miłośników nordic walkingu. W niedalekiej miejscowości Zabłocie rozpoczyna się spływ pontonowy po Nysie Kłodzkiej. Warto się też przejść po samej Srebrnej Górze. Wprawdzie miasteczko nie jest duże, ale ciekawie umiejscowione wśród gór.

Weekend spędzony w Srebrnej Górze można spędzić bardzo aktywnie, decydując się na jedną ze sportowych albo górskich atrakcji. Można też postawić na odpoczynek wśród szumu drzew i czystego powietrza lub zwiedzać okolice. Wybór należy do nas, niewątpliwie jednak każdy z tych sposobów przyniesie sporo radości i wart jest przyjechania do Srebrnej Góry.

 

Już samo ulokowanie tej krainy tworzy ją miejscem ...

Złoto można znaleźć nie tylko w Westernach, ale ...

Czy wiesz skąd wzięła się historia o potworze ...

Symbolem Kletna jest uran. W małym mieście na ...

Idąc z Rynku ulicą Wita Stwosza w kierunku ...

Urlop spędzamy na rowerze, spacerując, ewentualnie na grzbiecie ...

nocleg

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/179/srebrna-gora/