Dublin

Spacerkiem po Dublinie – pięknej stolicy Irlandii

Dublin to największe miasto w Irlandii i jej stolica. Leży na wschodnim brzegu Irlandii u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Położenie miasta w pobliżu szlaków morskich sprawiło, że wszystkie trzy kultury, które wywarły wpływ na Irlandię a swoje ślady zostawiły także na terytorium dzisiejszego Dublina. Przez centrum miasta przepływa rzeka dzieląc je na dwie części a wpadając do Morza Irlandzkiego, a właściwie do Zatoki Dublińskiej tworzy doskonałe warunki do żeglugi i turystyki. Dublin to ważny irlandzki ośrodek przemysłowy z wieloma rozwiniętymi gałeziami, w tym metalurgii, przemysłu maszynowego i pochodnych oraz spożywczego, ze słynnymi browarami Guinessa.

Zabytki

Dublin jest atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem, decyduje o tym m.in. jego specyficzna atmosfera. Zachowało się tutaj stosunkowo niewiele starszych zabytków (sprzed XVII wieku). Jednym z nich jest Zamek Dubliński, wybudowany przez Normanów na miejscu dawnej fortyfikacji Wikingów w XIII wieku. Swój obecny wygląd zawdzięcza on jednak przebudowie z XVIII wieku. W pobliżu zamku, od zachodniej strony znajduje się katedra Christchurch z 1172 roku. Powstała ona po wyburzeniu poprzedniej drewnianej katedry wzniesionej przez Wikingów. W późniejszych wiekach popadała coraz bardziej w ruinę – dzisiejszy kształt to efekt kompleksowej renowacji i przebudowy z końca XIX wieku. Drugą katedrą w Dublinie jest katedra św. Patryka. Obie stanowią własność Kościoła Irlandii, będącego częścią wspólnoty anglikańskiej i są udostępniane dla zwiedzających po uiszczeniu opłaty. Warto też będąc w tym mieście przespacerować się po specyficznych dublińskich uliczkach z zachowanymi klasycznymi domkami i typową irlandzką atmosferą.

Sztuka

Dublin posiada niezwykle bogate dokonania w dziedzinie sztuki. Miasto cieszy się światową sławą w dziedzinie historii literatury. Stąd pochodzi wielu bardzo znanych noblistów, jak William Butler Yeats, George Bernard Shaw czy Samuel Beckett. Z miastem związani byli także Oscar Wilde, Jonathan Swift oraz twórca Drakuli Bram Stoker. W Dublinie powstał słynny Ulysses Jamesa Joyce’a i wiele innych doskonałych prac tego artysty. W Dublinie znajdują się największe irlandzkie biblioteki, w tym National Library of Ireland. W Mieście znajduje się także kilka dobrej klasy teatrów, z których wywodzą się takie sławy kina jak Colin Farell, Stephen Rea czy Gabriel Byrne. Do najbardziej znanych teatrów w Dublinie można zaliczyć operowo-muzyczny Gaiety, nowoczesny teatr Brama, Grand Canal Theatre, Abbey czy Olympia. W Dublinie działa też znakomita orkiestra symfoniczna. Poza literatura i teatrem miasto jest centrum sceny artystycznej. Tu znajdują się kolekcje słynnych rękopisów jeszcze z VIII wieku, miniatury, grafiki i rzadkie książki.

Piwo irlandzkie i rozrywka

To, co obowiązkowo trzeba zobaczyć w Dublinie to Browar Guinessa. Jest to obiekt nie tylko związany z postacią inicjatora słynnej księgi, ale przede wszystkim znany z największej w Irlandii produkcji ciemnego piwa o nazwie stout. Na najwyższym piętrze browaru znajduje się pub z widokiem na miasto, w którym można skosztować napoju. Browaru zwiedzać nie można, ale dla turystów przygotowano pokaźną wystawę dotyczącą browarnictwa. Dublin jest także znany z bogatego życia nocnego. Ponieważ średni wiek mieszkańców jest niski, a miasto charakteryzuje się młoda społecznością, w której połowa to ludzie poniżej 25 roku życia, to i rozrywka jest tu dostosowana do wieku zainteresowanych. Dominują nocne kluby, z muzyką na żywo oraz puby piwne skoncentrowane wokół centrum miasta. Szczególnie wiele ich znajduje się przy Harcourt Street, Camden Street, Wexford Street i Leeson Street. Wśród turystów najbardziej znany jest obszar Temple Bar ze specyficznym, średniowiecznym układem ulic, uznawany często za kulturalną dzielnicę Dublina. Natomiast mieszkańcy miasta uważają ten rejon za sztuczny i skłaniają się w kierunku innych obszarów. Dublin słynie także z muzyki na żywo, granej w pubach, klubach i na ulicach. Wywodzą się stąd takie zespoły, jak U2, Boyzone, Horslips czy wokalistka Sinead O,Connor.

Iglica

Dublin to jednak nie tylko stare zabytki, zamek, kościoły i tradycje. Można tu też znaleźć symbole współczesnosci i nowoczesnego życia. Jednym z nowoczesnych symboli Dublina jest Spire of Dublin lub oficjalnie nazwany „Monument of Light”. Jest to 121,2 metrowa stożkowa iglica ze stali nierdzewnej, a znajduje się ona na O’Connell Street. Iglica powstała w miejscu zniszczonego w 1966 roku rewolucyjną bombą Filaru Nelsona i jest centralnym punktem miasta, a zarazem symbolem XXI wieku. Wieża została zaprojektowana przez Ian Ritchie Architects. W ciągu dnia utrzymuje swój wygląd naturalnej konstrukcji ze stali, ale o zmierzchu pomnik wydaje się strzelać w niebo. Zarówno podstawa, jak i szczyt pomnika emitują światło, które jest widoczne nawet w odległych częściach miasta.

Klasyka

Z drugiej strony nowoczesność i młodość miesza się tu z klasycznymi i tradycyjnymi pozostałościami po przodkach, nie tylko w samej architekturze, ale też w stylu życia mieszkańców. Nowoczesnemu pomnikowi stojącemu w miejscu ataku zamachowca, a górującemu nad miastem przeciwstawia się monumentalny Trinity College w Dublinie, jedna z najstarszych uczelni założona jeszcze przez Elżbietę I. Na tej uczelni kształcili się między innymi Samuel Beckett i Oscar Wilde. Z miastem nierozerwalnie jest też związany Jonathan Swift – słynny twórca postaci Gulliwera. Jest tu też największy na świecie park miejski Phoenix Park o powierzchni 8 km2. Charakterystyczna jest też specjalizacja dzielnic, które stanowią zupełnie odmienne od siebie światy.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(29) "Atrakcje turystyczne Irlandii" ["meta_title"]=> string(51) "Irlandia atrakcje Irlandii - spacerkiem po Dublinie" ["meta_desc"]=> string(108) "Na veturo.pl dowiesz się jakie atrakcje i ciekawe miejsca czekają na Ciebie w stolicy Irlandii - Dublinie." ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(12) { ["address"]=> string(30) "17 Inns Quay, Dublin, Irlandia" ["lat"]=> float(53.34540490335670170907178544439375400543212890625) ["lng"]=> float(-6.2734991303124498784882234758697450160980224609375) ["zoom"]=> int(11) ["place_id"]=> string(27) "ChIJtWHjligMZ0gRdk28yBvPjgc" ["street_number"]=> string(2) "17" ["street_name"]=> string(9) "Inns Quay" ["city"]=> string(6) "Dublin" ["state"]=> string(13) "County Dublin" ["state_short"]=> string(1) "D" ["country"]=> string(8) "Irlandia" ["country_short"]=> string(2) "IE" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "IRL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Atrakcje turystyczne Irlandii

meta_title: Irlandia atrakcje Irlandii - spacerkiem po Dublinie

meta_keys:

meta_desc: Na veturo.pl dowiesz się jakie atrakcje i ciekawe miejsca czekają na Ciebie w stolicy Irlandii - Dublinie.

watermark:

interesting_places:

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Irlandia atrakcje Irlandii - spacerkiem po Dublinie

meta_keys:

meta_desc: Na veturo.pl dowiesz się jakie atrakcje i ciekawe miejsca czekają na Ciebie w stolicy Irlandii - Dublinie.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: Na veturo.pl dowiesz się jakie atrakcje i ciekawe miejsca czekają na Ciebie w stolicy Irlandii - Dublinie.