google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Spacerkiem po Dublinie - pięknej stolicy Irlandii

Atrakcje turystyczne Irlandii

Dublin to największe miasto w Irlandii i jej stolica. Leży na wschodnim brzegu Irlandii u ujścia rzeki Liffey do Zatoki Dublińskiej. Położenie miasta w pobliżu szlaków morskich sprawiło, że wszystkie trzy kultury, które wywarły wpływ na Irlandię a swoje ślady zostawiły także na terytorium dzisiejszego Dublina. Przez centrum miasta przepływa rzeka dzieląc je na dwie części a wpadając do Morza Irlandzkiego, a właściwie do Zatoki Dublińskiej tworzy doskonałe warunki do żeglugi i turystyki. Dublin to ważny irlandzki ośrodek przemysłowy z wieloma rozwiniętymi gałeziami, w tym metalurgii, przemysłu maszynowego i pochodnych oraz spożywczego, ze słynnymi browarami Guinessa.

Spacerkiem po Dublinie - pięknej stolicy IrlandiiDublin

Raphaël Chekroun

Zabytki

Dublin jest atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem, decyduje o tym m.in. jego specyficzna atmosfera. Zachowało się tutaj stosunkowo niewiele starszych zabytków (sprzed XVII wieku). Jednym z nich jest Zamek Dubliński, wybudowany przez Normanów na miejscu dawnej fortyfikacji Wikingów w XIII wieku. Swój obecny wygląd zawdzięcza on jednak przebudowie z XVIII wieku. W pobliżu zamku, od zachodniej strony znajduje się katedra Christchurch z 1172 roku. Powstała ona po wyburzeniu poprzedniej drewnianej katedry wzniesionej przez Wikingów. W późniejszych wiekach popadała coraz bardziej w ruinę – dzisiejszy kształt to efekt kompleksowej renowacji i przebudowy z końca XIX wieku. Drugą katedrą w Dublinie jest katedra św. Patryka. Obie stanowią własność Kościoła Irlandii, będącego częścią wspólnoty anglikańskiej i są udostępniane dla zwiedzających po uiszczeniu opłaty. Warto też będąc w tym mieście przespacerować się po specyficznych dublińskich uliczkach z zachowanymi klasycznymi domkami i typową irlandzką atmosferą.

Sztuka

Dublin posiada niezwykle bogate dokonania w dziedzinie sztuki. Miasto cieszy się światową sławą w dziedzinie historii literatury. Stąd pochodzi wielu bardzo znanych noblistów, jak William Butler Yeats, George Bernard Shaw czy Samuel Beckett. Z miastem związani byli także Oscar Wilde, Jonathan Swift oraz twórca Drakuli Bram Stoker. W Dublinie powstał słynny Ulysses Jamesa Joyce’a i wiele innych doskonałych prac tego artysty. W Dublinie znajdują się największe irlandzkie biblioteki, w tym National Library of Ireland. W Mieście znajduje się także kilka dobrej klasy teatrów, z których wywodzą się takie sławy kina jak Colin Farell, Stephen Rea czy Gabriel Byrne. Do najbardziej znanych teatrów w Dublinie można zaliczyć operowo-muzyczny Gaiety, nowoczesny teatr Brama, Grand Canal Theatre, Abbey czy Olympia. W Dublinie działa też znakomita orkiestra symfoniczna. Poza literatura i teatrem miasto jest centrum sceny artystycznej. Tu znajdują się kolekcje słynnych rękopisów jeszcze z VIII wieku, miniatury, grafiki i rzadkie książki.

Piwo irlandzkie i rozrywka

To, co obowiązkowo trzeba zobaczyć w Dublinie to Browar Guinessa. Jest to obiekt nie tylko związany z postacią inicjatora słynnej księgi, ale przede wszystkim znany z największej w Irlandii produkcji ciemnego piwa o nazwie stout. Na najwyższym piętrze browaru znajduje się pub z widokiem na miasto, w którym można skosztować napoju. Browaru zwiedzać nie można, ale dla turystów przygotowano pokaźną wystawę dotyczącą browarnictwa. Dublin jest także znany z bogatego życia nocnego. Ponieważ średni wiek mieszkańców jest niski, a miasto charakteryzuje się młoda społecznością, w której połowa to ludzie poniżej 25 roku życia, to i rozrywka jest tu dostosowana do wieku zainteresowanych. Dominują nocne kluby, z muzyką na żywo oraz puby piwne skoncentrowane wokół centrum miasta. Szczególnie wiele ich znajduje się przy Harcourt Street, Camden Street, Wexford Street i Leeson Street. Wśród turystów najbardziej znany jest obszar Temple Bar ze specyficznym, średniowiecznym układem ulic, uznawany często za kulturalną dzielnicę Dublina. Natomiast mieszkańcy miasta uważają ten rejon za sztuczny i skłaniają się w kierunku innych obszarów. Dublin słynie także z muzyki na żywo, granej w pubach, klubach i na ulicach. Wywodzą się stąd takie zespoły, jak U2, Boyzone, Horslips czy wokalistka Sinead O,Connor.

Iglica

Dublin to jednak nie tylko stare zabytki, zamek, kościoły i tradycje. Można tu też znaleźć symbole współczesnosci i nowoczesnego życia. Jednym z nowoczesnych symboli Dublina jest Spire of Dublin lub oficjalnie nazwany "Monument of Light". Jest to 121,2 metrowa stożkowa iglica ze stali nierdzewnej, a znajduje się ona na O'Connell Street. Iglica powstała w miejscu zniszczonego w 1966 roku rewolucyjną bombą Filaru Nelsona i jest centralnym punktem miasta, a zarazem symbolem XXI wieku. Wieża została zaprojektowana przez Ian Ritchie Architects. W ciągu dnia utrzymuje swój wygląd naturalnej konstrukcji ze stali, ale o zmierzchu pomnik wydaje się strzelać w niebo. Zarówno podstawa, jak i szczyt pomnika emitują światło, które jest widoczne nawet w odległych częściach miasta.

Klasyka

Z drugiej strony nowoczesność i młodość miesza się tu z klasycznymi i tradycyjnymi pozostałościami po przodkach, nie tylko w samej architekturze, ale też w stylu życia mieszkańców. Nowoczesnemu pomnikowi stojącemu w miejscu ataku zamachowca, a górującemu nad miastem przeciwstawia się monumentalny Trinity College w Dublinie, jedna z najstarszych uczelni założona jeszcze przez Elżbietę I. Na tej uczelni kształcili się między innymi Samuel Beckett i Oscar Wilde. Z miastem nierozerwalnie jest też związany Jonathan Swift - słynny twórca postaci Gulliwera. Jest tu też największy na świecie park miejski Phoenix Park o powierzchni 8 km2. Charakterystyczna jest też specjalizacja dzielnic, które stanowią zupełnie odmienne od siebie światy.

Klasycznym irlandzkim napojem jest oczywiście piwo Guinness, rodzaj ...

Irlandia to wyspa na północy Europy, pełna atrakcji ...

Dublin jest atrakcyjnym pod względem turystycznym miastem, decyduje ...

Kilt to jeden z głównych elementów tradycyjnego narodowego ...

https://veturo.pl/article/1872/spacerkiem_po_dublinie_stolicy_irlandii_atrakcje_turystyczne/