google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Portugalskie tradycje

Atrakcje turystyczne Portugalii

Tradycją portugalską jest corrida lub tourada, jest to kontrowersyjny i niezwykle barwny pojedynek między człowiekiem i zwierzęciem. Corridy zazwyczaj odbywają się w czwartki i niedziele w sezonie trwającym od niedzieli wielkanocnej do października. Większość walk ma miejsce w regionie Ribatejo, gdzie hoduje się najwięcej byków.

Portugalskie tradycjeTorrada

fot. Tiago Lima via Flickr

Consoada

W Portugalii najważniejszym świętem jest Boże Narodzenie. W wigilię całe rodziny zbierają się wokół choinki oczekując wybicia północy, by razem udać się na pasterkę. Po skończonej mszy, wszyscy udają się do domów by zasiąść do wigilijnego posiłku zwanego "consoada". Tradycją jest, że do kominków wrzuca się fogueira da consoada, jest to polano spalane w Wigilię, którego popiół i węgielki przechowuje się, w momencie gdy nadejdzie burza, wrzuca się go do ognia. Według portugalskich wierzeń dym z fogueria da consoada chroni dom od uderzenia piorunem. Starą tradycją jest także zapraszanie dusz zmarłych. Pozostawia się dla nich puste nakrycie przy wigilijnym stole, lub wrzuca się do kominka okruszki z wigilijnych potraw. Dawniej były to nasiona. Wierzono, że w innym świecie nasiona przerodzą się w pożywienie, które zostanie zesłane na ziemię, gdy nastanie głód.

Sport

Tradycją w Portugalii jest piłka nożna. Sport ten jest tematem każdej rozmowy, urósł on do rangi sportu narodowego i jest nieodłącznym elementem życia społecznego.

Noc świętojańska

W Porto tradycją jest uroczyste obchodzenie Nocy Świętego Jana, który jest opiekunem miasta. Tradycja ulicznych świętojańskich zabaw kultywowana jest tam od XII wieku. Życie mieszkańców przenosi się wówczas na ulice, które toną w kwitnących hortensjach, bugenwillach i agapantusach.

Sjesta

Podobnie jak w Hiszpanii, tak i w Portugalii istnieje tradycja sjesty, która pozwala odpocząć podczas upału. W trakcie sjesty, czyli w porze obiadowej większość sklepów, muzeów i urzędów pocztowych jest nieczynna. Portugalczycy życie towarzyskie rozpoczynają wieczorami. Wówczas wielu mieszkańców wybiera się na wieczorny spacer z rodziną po mieście.

Położona u północnych wybrzeży Afryki, na oceanie Atlantyckim, ...

O Aveiro, leżącym 60 kilometrów na północ od ...

Coimbra, obok znajdującego się na północy Guimaraes, jest ...

W Portugalii ręcznie malowane i szkliwione płytki ceramiczne ...

Parque Nacional da Peneda-Gerês jest jedynym obszarem w ...

https://veturo.pl/article/1908/portugalskie_tradycje_ciekawe_miejsca_atrakcje_turystyczne_veturo/