Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy - niezwykłej urody, z echami legend o Janosiku i ... skarbie Inków, zdobi skałę, której stromizny nie widać za drzewami. Zamek Dunajec w XIV wieku zastąpił drewnianą nadgraniczną węgierską strażnicę Kokosza Berzeviczyego.

Do wieży mieszkalnej zamku górnego otoczonego murem oraz niewielkiego przedzamcza, troszkę później dobudowano południowe skrzydło mieszkalne wraz z kaplicą i salą gotycką. Obok stanęła wieża bramna. Stulecie później dobudowano zamek średni i dolny.

Zamek Dunajec w Niedzicy w rękach polskich właścicieli był zaledwie lat 60. Niechlubnie zapisali się Polacy, żadnej rozbudowy zamku nie czyniąc, ale hulanki i popijawy organizując. Zamek stał się w końcu przedmiotem zastawu. W 1589 roku wrócił w ręce węgierskie. Nowy pan na Dunajcu podniósł walory obronne zamku, jednocześnie przekształcając go w komfortową renesansową rezydencje. Końcem XVIII wieku, na cyplu nad Dunajcem, piętrzyła się pełna przepychu magnacka rezydencja. Odkąd pan na zamku, Sebastian Berzeviczy, przywiózł sobie z podróży do Ameryki Południowej inkaską żonę, córkę wodza Tupaca Amaru, w Niedzicy zaroiło się od plotek o skarbie Inków nad przeciętnej wartości. Smaczku legendzie dodaje to, że archeolodzy znaleźli na niedzickim zamku testament spisany inkaskim pismem węzełkowym, kipu…

W piwnicach zamku Dunajec, podobno więziono Janosika. Na torturach przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów i skończył marnie, powieszony o świcie na haku wbitym pod lewe żebro. Na szczycie wieży zamku w Niedzicy jest taras widokowy z przecudowną panoramą okolicy. Z wieży widać drugą stronę Dunajca, gdzie na wysokiej skarpie, na szarym wzgórzu pośród zieleni drzew, zawieszonej między dwoma błękitami – nieba i wody, szczerbate ruiny czorsztyńskiego zamku, z biało – czerwoną flagą łopoczącą na wietrze, przeglądają się w lustrze, spiętrzonej zaporą, spokojnie toni. Pozostała dumna ściana z czterema otworami, odtwarza pieść przeszłości.

Wszystkie pola:

array(19) { ["key_words"]=> string(17) "Niedzica atrakcje" ["meta_title"]=> string(71) "Pieniny atrakcje w Pieninach - Zamek w Niedzicy, Jezioro czorsztyńskie" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(30) "Beskidy - atrakcje turystyczne" ["author"]=> string(8) "opr.red." ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.4228162607684993190559907816350460052490234375) ["lng"]=> float(20.3113174410191987817597691901028156280517578125) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "POL" ["meta_key"]=> string(0) "" ["home-visible"]=> bool(false) }

key_words: Niedzica atrakcje

meta_title: Pieniny atrakcje w Pieninach - Zamek w Niedzicy, Jezioro czorsztyńskie

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places: Beskidy - atrakcje turystyczne

author: opr.red.

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Pieniny atrakcje w Pieninach - Zamek w Niedzicy, Jezioro czorsztyńskie

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: opr.red.

meta_desc: