google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach

Zwiedzanie Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40m pod powierzchnią ziemi. W Kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C. Zwiedzanie odbywa się w grupach z przewodnikiem, trwa około 90 minut. Zalecamy ciepłe okrycia i obuwie sportowe lub na płaskim obcasie.

Historia Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach
Po dawnym górnictwie tarnogórskim pozostał ogromny podziemny labirynt w postaci wyrobisk, korytarzy, komór i chodników o łącznej długości około 150 km. Podziemia te zawsze budziły podziw i fascynacje ludzi dlatego też usilnie starano się by je udostępnić szerszemu społeczeństwu w formie Kopalni Pokazowej. W okresie międzywojennym magistrat tarnogórski powołał grupę ludzi, których celem było utworzenie podziemnego muzeum górniczego. Po długich latach odbudowy Kopalni Zabytkowej, przy ogromnym zaangażowaniu społecznym 5 września 1976r. – w 450 rocznicę nadania praw miejskich Tarnowskim Górom – przekazano społeczeństwu do użytku Kopalnię Zabytkową Rud Srebronośnych – unikalny Zabytek Górnictwa Kruszcowego w Europie. Zrekonstruowane wyrobiska Kopalni Zabytkowej pochodzą z XVII i XIX wieku i są świadectwem bogatej historii Ziemi Tarnogórskiej.

Zwiedzanie kopalni
W celu poznania maleńkiego fragmentu podziemnego świata liczącego 1740m. należy zjechać klatką szybową w szybie „Anioł”. Z głębokości 40 metrów z podszybia szybu „Anioł” można wejść w labirynt chodników. Chodnikiem „Staszica” do pierwszej Komory „Srebrnej”. Komora o powierzchni 500 metrów kwadratowych jest zachowana w stanie pierwotnym z odtworzonym stanowiskiem pracy gwarków. Godzien uwagi jest bardzo dobrze zachowany strop. W celu wzmocnienia słabych warstw stropowych zastosowano obudowę kotwową. W głębi komory znajduje się unikalne małe jeziorko oraz resztki galeny. Ekspozycji komorowej towarzyszą pozostawione narzędzia oraz sterta urobionej rudy ołowiowej. Oprócz podziemnych korytarzy na powierzchni znajduje się muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo na życzenie klienta organizowane jest spotkanie ze Skarbnikiem – legendarnym duchem Kopalni oraz Pokaz Pracy Gwarków – odbywający się w jednej z podziemnych komór i ukazujący pracę ówczesnych Gwarków.

Grupy zorganizowane zwiedzające Zabytkową Kopalnię Srebra lub Kopalnię i Sztolnię mogą dla uatrakcyjnienia swojego pobytu w naszych obiektach lub w ramach wolnego czasu pomiędzy zwiedzaniem - zorganizować we własnym zakresie (węgiel drzewny, posiłek) grilla na terenie Kopalni (przy Skansenie Maszyn Parowych). Zorganizowanie grilla należy zgłosić bezpośrednio w biurze Kopalni w dniu zwiedzania.

Informujemy o mozliwości łączenia sie w grupy dla klientów indywidualnych. W przypadku zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra mogą Państwo wraz z innymi klientami indywidualnymi, stworzyć większą grupą i zakupić tańsze bilety.

http://www.kopalniasrebra.pl

 

Kopalnia niklu, chryzoprazu i opalu zlokalizowana w miejscowości ...

Zwiedzanie w czasie wakacji? Nuda, zwłaszcza dla faceta. ...

Kopalnia Soli „Wieliczka” znalazła się wśród pierwszych 12 ...

Śmiałkowie otrzymują górniczy ekwipunek, na który składają się ...

"Sztolnie Kowary" to atrakcyjna podziemna trasa turystyczna, licząca ...

Współcześnie Kopalnia Guido to jedyna kopalnia węgla kamiennego, ...

nocleg

gastronomia

zdrowie i uroda

rozrywka

atrakcje

https://veturo.pl/article/1960/kopalnia-srebra-tarnowskie-gory-atrakcje-ciekawe-miejsca/