google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Wyszogród - atrakcje turystyczne

Nazwa miasta oznacza „wysoki gród” i pochodzi zczasów, gdy Konrad Mazowiecki kazał na wysokim wzniesieniu nad Wisłą – zwanym dzisiaj Górą Zamkową – wznieść obronną strażnicę. Dogodne  położenie  nad  Wisłą  zapewniło  miastu rozwój.  Był  tu  port,  handlowano  suknem,  zbożem i wyrobami drewnianymi.

Wyszogród - atrakcje turystyczneWyszogród, Mazowsze

fot. Silentgringo/wikipedia Commons

Od XIII w. w Wyszogrodzie przebywali książęta mazowieccy. W1313 r. zmarł tu wnuk Konrada Mazowieckiego, książę Bolesław II, po śmierci którego księstwo rozpadło się na trzy dzielnice. Świadectwem  po  książęcej  spuściźnie  jest  zespół sakralny franciszkanów. Świątynia, pierwotnie gotycka, została wybudowana w1406 r. dzięki funduszom księcia Janusza I. Niestety nie zachował się zamek wzniesiony wdrugiej połowie XIV w. Jego mury odkopali archeolodzy na Górze Zamkowej.

Kto wzniósł zamek w Wyszogrodzie
Powstanie zamku do niedawna przypisywano królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który wXIV w. na 20 lat przyłączył część Mazowsza do Polski. Archeolodzy zweryfikowali tę teorię. Według najnowszych ustaleń zamek w Wyszogrodzie wzniósł zapewne książę Siemowit III, uznawany  za  najwybitniejszego  z mazowieckich władców. Siemowit zjednoczył Mazowsze podzielone przez  swego dziada Bolesława II, a czerpiąc inspirację zdziałań króla Kazimierza Wielkiego, przekształca swoje księstwo z „drewnianego” w „murowane”. Zajął się także ujednoliceniem prawa i dokonał podziału na nowe jednostki terytorialne zwane ziemiami. Wyszogród był stolicą jednej z nich.

Tajemnicze naczynie odkryte przez archeologów na Wzgórzu Zamkowym można oglądać w Muzeum Wisły. W zbiorach znajdują się także eksponaty związane ze szkutnictwem wiślanym, rybołówstwem  prowadzonym  na rzece, a także unikalne naczynie gliniane odnalezione przez archeologów wmiejscowości Drwały – osadzie, która poprzedzała powstanie Wyszogrodu. Naczynie pochodzi sprzed 1300 lat i znajduje się na nim schematyczne przedstawienie pogańskiego boga Peruna –  jeźdźca na koniu, który ciska błyskawicami. Inną atrakcją,  którą  zapewnia  Wyszogród,  jest  wycieczka  tramwajem  wodnym  po  królowej  polskich  rzek. Wycieczki organizuje Muzeum Wisły.

autorzy: Daniel Sukniewicz, Piotr Marczak

www.wyszogrod.pl
Muzeum Wisły, ul. Rynek 1

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/2414/wyszogrod-atrakcje-ciekawe-mijsca-gora-zamkowa-tramwaj-wodny/