google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Zamek Czocha

Zamek Czocha to obronny obiekt graniczny położony w miejscowości Czocha, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. 

Zamek CzochaZamek Czocha

fot. Rafał Konieczny/Wikimedia Commons

Zamek Czocha powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy.

Po II wojnie światowej zamek przechodził różne koleje. Był wielokrotnie okradany, zarówno przez Rosjan jak i rodzimych szabrowników, z mebli i wyposażenia. Największej kradzieży dopuścił się 1 lutego 1946 roku burmistrz Leśnej – Kazimierz Lech wspólnie z Krystyną von Saurma – zamkową bibliotekarką, która odkryła zamkowy schowek – wywożąc pełną ciężarówkę mienia zamkowego (insygnia koronacyjne Romanowów, 60 popiersi carów rosyjskich, 100 ikon, zastawy porcelanowe, biżuterię, obrazy), z którą udało mu się przedostać do amerykańskiej strefy okupacyjnej. Następnie przez krótki czas mieszkali w nim uchodźcy z Grecji, którzy w sali rycerskiej trzymali zwierzęta gospodarskie, dopełniając tym samym dzieła dewastacji. Od 1952 roku mieścił się tam Wojskowy Dom Wczasowy i z tego powodu obiekt był utajniony i nie występował na mapach. Od września 1996 roku publicznie dostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny.

Zabudowania zamku zostały wykorzystane przy kręceniu filmów: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda, Poza Lasem Sherwood  oraz seriali Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy, Święta wojna oraz Pierwsza miłość.

 

Najnowocześniejsza kolej gondolowa w polskich górach zapewnia bardzo ...

Będzie nie tylko zdrowo, ale smacznie i elegancko. ...

Cottonina Villa & Mineral SPA Resort w Świeradowie-Zdroju ...

Uzdrowisko Świeradów-Czerniawa, położone w Sudetach u podnóża Gór ...

Wyjazdy rodzinne to niemały stres związany z wyborem ...

Zorganizowanie pobytu w sanatorium nie jest trudne. Należy ...

nocleg

gastronomia

rozrywka

sport

atrakcje

https://veturo.pl/article/2061/dolnoslaskie-atrakcje-turystyczne-ciekawe-miejsca-zamek-czocha/