Jak uniknąć zgubienia bagażu w samolocie?

Linie lotnicze na całym świecie przewożą rocznie ponad 3 miliardy sztuk bagaży, gubiąc 26 milionów z nich. Większość zgub zostaje szybko namierzona i odesłana po przejściach do szczęśliwego właściciela, jednak około 2% z nich, czyli ponad pół miliona, nie odnajduje się nigdy. A raczej, właściciel nie zobaczy ich nigdy, ponieważ bagaż, którego właściciela nie udało się ustalić, po upływie 30 do 90 dni zostaje uznany za „bezpański” i ląduje na aukcjach takich, jakie możemy oglądać w programie Travel Channel „Walka o bagaż”.

Jak uniknąć zgubienia bagażu w czasie lotu, a w razie jego zaginięcia zwiększyć szanse szybkiego odnalezienia go? Oto kilka sprawdzonych porad.

1. Przy odprawie bagażu sprawdź, czy kod na naklejce z boardingiem na bagażu jest taki sam, jak na bilecie. Trzyliterowy kod oznacza lotnisko przeznaczenia. Jeżeli zdarzy się błąd czy literówka lub wydruk będzie nieczytelny, bagaż pojedzie gdzieś indziej lub z dużym prawdopodobieństwem utknie już na lotnisku, ponieważ nie będzie wiadomo, do jakiego samolotu go załadować.

2. Ułatw pracę obsłudze lotniska i pozdejmuj z walizki wszystkie stare naklejki z poprzednich podróży. Teoretycznie nie powinny być one aktywne dla skanera, ale lepiej dla nas, żeby żadna z nich w pośpiechu nie zmyliła nikogo, kiedy musi znaleźć nową naklejkę pomiędzy starymi albo nowa okaże się nieczytelna.

3. Oznacz walizkę swoimi danymi osobowymi, które pozwolą zidentyfikować Ciebie jako właściciela i skontaktować się z Tobą. Zawieszka bagażowa to oczywistość, ale może się urwać, dlatego te same dane i informacje o trasie swojej podróży wsadź także do zewnętrznej kieszeni walizki lub w inne miejsce, dostępne bez jej otwierania. Po czym na wszelki wypadek trzecią kopię włóż także do środka walizki.

4. Daj pracownikom lotniska odpowiedni czas na dostarczenie bagażu do samolotu. Oni naprawdę tego czasu mają niewiele i robią, co mogą a wiele błędów rodzi się w pośpiechu. Bądź na lotnisku wcześniej i odpraw bagaż jak najszybciej, najlepiej godzinę – półtorej przed odlotem. Unikaj także połączeń, przy których czas przesiadki Twojej i bagażu jest bardzo krótki (minimalnie godzina, najlepiej dwie).

5. Zrób zdjęcie walizce – w razie zgubienia będzie łatwiej ją opisać obsłudze; jej wygląd zewnętrzny, wielkość, kolor, jest podstawą dla poszukujących.

6. Zabezpiecz klamerki, taśmy od plecaków, uchwyty toreb, aby nie zwisały luzem, nie zaczepiły ani nie wkręciły się w nic – spadnięcie bagażu z taśmy transportującej to bardzo banalny powód zaginięcia bagażu, ale częsty.

7. Na rynku jest coraz więcej gadżetów, takich jak śledzące naklejki z czipami lub nawet inteligentne walizki, które przez aplikacje na smartfonach pokazują Ci swoje położenie, ułatwiając ustalenie miejsca pobytu walizki.

8. Twoją walizkę powinno być łatwo rozpoznać i zauważyć. Jasnoniebieska wśród morza czarnych i szarych będzie się rzucała w oczy zarówno na karuzeli, jak i w magazynie, będzie też ją łatwiej opisać. Możesz wybrać wzorzystą lub założyć na nią specjalny kolorowy pokrowiec, lecz pamiętaj, że jeżeli wzór nie jest unikalny, zwiększa to prawdopodobieństwo, że ktoś (lub nawet Ty sam) przechwyci cudzą walizkę w tym samym, wyróżniającym się wzorze. Jednak nawet oklejenie walizki kolorową taśmą do pakowania (oryginalne ale skuteczne) lub zawiązanie tęczowej bandany będzie działało na Twoją korzyść. Unikaj natomiast czerwonej wstążki na uchwycie – wszyscy wpadają na ten pomysł!

Walka o bagaż, Travel Channel
Podwójne premiery w środy od 3 lutego o godz. 20:00

Zawodowi eksperci od aukcji: Billy Leroy, właściciel sklepu z antykami, Mark Meyer, młody przedsiębiorca oraz Valerie Jeanne, scenografka za dnia i szalona kolekcjonerka w nocy, podróżują po świecie, odwiedzając wielkie aukcje nieodebranych przesyłek i bagaży na lotniskach, a także przedmiotów skonfiskowanych przez policję.

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(75) "Jak uniknąć zgubienia bagażu w samolocie? - zagubiony bagaż na lotnisku" ["meta_desc"]=> string(217) "Zagubiony bagaż na lotnisku? Każdy chce żeby nasz wakacyjny bagaż nie trafił na taką aukcję, dlatego przygotowaliśmy krótki, praktyczny poradnik, jak uniknąć zgubienia bagażu podczas podróży samolotem. " ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(16) "Poradnik turysty" ["author"]=> string(14) "Travel channel" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> string(17) "-15.9960937477734" ["lng"]=> string(17) "-7.96349296898772" } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(false) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(true) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(false) ["country"]=> string(3) "POL" }

key_words:

meta_title: Jak uniknąć zgubienia bagażu w samolocie? - zagubiony bagaż na lotnisku

meta_keys:

meta_desc: Zagubiony bagaż na lotnisku? Każdy chce żeby nasz wakacyjny bagaż nie trafił na taką aukcję, dlatego przygotowaliśmy krótki, praktyczny poradnik, jak uniknąć zgubienia bagażu podczas podróży samolotem.

watermark:

interesting_places: Poradnik turysty

author: Travel channel

latlng: Array

highlight_search:

is_news:

is_home_page_title:

is_poradnik: 1

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map:

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Jak uniknąć zgubienia bagażu w samolocie? - zagubiony bagaż na lotnisku

meta_keys:

meta_desc: Zagubiony bagaż na lotnisku? Każdy chce żeby nasz wakacyjny bagaż nie trafił na taką aukcję, dlatego przygotowaliśmy krótki, praktyczny poradnik, jak uniknąć zgubienia bagażu podczas podróży samolotem.

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Travel channel

meta_desc: Zagubiony bagaż na lotnisku? Każdy chce żeby nasz wakacyjny bagaż nie trafił na taką aukcję, dlatego przygotowaliśmy krótki, praktyczny poradnik, jak uniknąć zgubienia bagażu podczas podróży samolotem.