google.com, pub-7556925068511030, DIRECT, f08c47fec0942fa0

Brochów - śladem Fryderyka Chopina

Kościół św. Rocha w Brochowie to ważne miejsce dla rodziny Chopinów. 28 czerwca 1806 r. Mikołaj Chopin i Tekla Justyna Krzyżanowskich wzięli ślub przed ołtarzem brochowskiej świątyni.

Brochów - śladem Fryderyka ChopinaKościół w Brochowie

fot. http://brochow-parafia.pl/galeria

W tym samym miejscu 23 kwietnia 1810 r., w Wielkanoc, został ochrzczony Fryderyk Franciszek Chopin. W Brochowie odbył się również ślub najstarszej siostry Chopina – Ludwiki, która w rodzinnej parafii wyszła za Józefa Kalasantego Jędrzejewicza w 1832 r. Prawdopodobnie Chopinowie odwiedzali kościół św. Rocha podczas każdego pobytu w Żelazowej Woli. Położona nad  brzegiem  Bzury  świątynia jest jedną z niewielu  w Polsce  bazylik  obronnych. Pierwszy kościół w Brochowie powstał prawdopodobnie jeszcze przed 1113 r., za rządów Władysława Hermana. Około 1350  r. rozpoczęto budowę kościoła murowanego.

Dzisiejszą formę bazylika uzyskała po przeprowadzonej przez Olbrachta Adriana Lasockiego przebudowie zakończonej w 1665 r. Zbudowany z czerwonej cegły kościół zwieńczony jest trzema cylindrycznymi  wieżami  i otoczony murem znarożnymi bastionami. We wnętrzu świątyni (obecnie pod wezwaniem św. Rocha i św. Jana Chrzciciela) o historii Chopinów przypominają tablice pamiątkowe, a także zachowana do dziś chrzcielnica, używana w parafii już wpierwszej połowie XIX w. Zbliżając się do głównej bramy kościoła po lewej stronie warto zobaczyć zabytkową rzeźbę św. Rocha – patrona parafii.

Dowiedz się więcej o Mazowszu

tekst przewodnika poświęcone Chopinowi na podstawie opracowania Marity Albán Juárez

Szukasz pomysłu, jak w ciekawy sposób spędzić weekend? ...

Historia Polski robi niesamowite wrażenie zarówno na Polakach, ...

Organizacja przyjęcia urodzinowego dla bliskiej osoby to spore ...

Spacerowanie to jedna z przyjemniejszych form poznawania miasta. ...

Kiedy przechadzamy się alejkami Łazienek Królewskich w Warszawie, ...

Park rozrywki Julinek jest największą tego typu atrakcją ...

gastronomia

atrakcje

https://veturo.pl/article/2421/brochow-kosciol-sw-rocha-chrzest-fryderyka-chopina/