Czesi świętują ważne rocznice

W roku 2016 upłynie dokładnie 400 lat od śmierci Wiliama Szekspira, obchodzić będziemy także podwójny jubileusz Wofganga Amadeusza Mozarta i Ferenca Liszta, a w listopadzie przypomnimy sobie setną rocznicę śmierci Franciszka Józefa I, austriackiego cesarza oraz czeskiego i węgierskiego króla. W całej Europie przygotowywane są uroczystości, koncerty i wystawy, otwierane będą nowe ekspozycje. Świętować będą również Czechy!

Rok Luksemburgów

Uroczystości, których w 2016 r. w Czechach z pewnością nie można będzie nie zauważyć, związane będą z rocznicą 700 lat od urodzin Karola IV.. Słynny czeski król i cesarz rzymski nie jest jednak jedynym Luksemburgiem, który będzie świętować; obchodzić będziemy także 720 rocznicę urodzin i zarazem 670 rocznicę śmierci jego ojca, Jana Luksemburskiego, który wprowadził dynastię Luksemburgów na czeski tron królewski.

Rocznicę urodzin Karola IV, wpisaną na listę światowych jubileuszy UNESCO, upamiętni Muzeum miasta stołecznego Pragi i Narodowe Muzeum Techniki. Wystawa Vita Caroli zaprezentuje gotycką architekturę i repliki ówczesnych kafarów czy też średniowiecznego, drewnianego żurawia, poruszanego siłą ludzkich mięśni, którego działanie z powodzeniem wypróbowano na przykład podczas remontu więźby dachowej na zamkach Točník i Kost. Na Zamku Praskim będzie można podziwiać czeskie insygnia koronacyjne, Rok Luksemburgów świętowany będzie także w wielu innych siedzibach szlacheckich. Na zamku Karlštejn wiosną zainaugurowana zostanie wystawa średniowiecznych przedmiotów ze srebra i złota, znalezionych w XIX wieku podczas odbudowy zamku, jubileusz Karola IV. świętowany będzie także na zamkach Velhartice lub Veveří.

Kolejny jubilat: Galeria Narodowa w Pradze

Galeria Narodowa, która w Ujeżdżalni Wallensteina i w zabytkowych salach Uniwersytetu Karola w Karolinum w Pradze zaprezentuje międzynarodową wystawę Cesarz Karol IV  1316–2016, również obchodzi ważny jubileusz. W lutym 1796 r., czyli 220 lat temu, powstała Galeria Malarstwa Stowarzyszenia Patriotycznych Przyjaciół Sztuki w Czechach, której następczynią po kilku kolejnych przemianach została w 1949 r. właśnie Galeria Narodowa. 

Jedna z najstarszych na świecie, publicznych kolekcji sztuki przygotowuje poświęconą tematyce obdarowywania i szczodrości wystawę rocznicową, która po raz pierwszy połączy wszystkie obiekty i zbiory galerii. Praga gościć będzie również wystawę francuskiego malarza Henri Rousseau, i zaprezentuje dzieła genialnego malarza renesansowego, Lucasa Cranacha st., po raz pierwszy wystawiać będzie także swoje dzieła chiński konceptualista Ai Weiwei, jeden z najsłynniejszych artystów współczesnych. Udostępniony zostanie także zrewitalizowany średniowieczny kompleks klasztoru św. Agnieszki Czeskiej z parkiem z rzeźbami i pałac Kińskich, gdzie organizowane są ciekawe wystawy okresowe.

Cesarz, prezydent i fabrykant

Dziesiątki imprez upamiętnią także największą bitwę na ziemiach czeskich, która miała miejsce 150 lat temu: bitwę pod Hradec Králové w 1866 r. Oprócz monumentalnej rekonstrukcji bitwy, która odbędzie się do 1 do 3 lipca,  będzie można obejrzeć także odsłonięcie pomnika i wziąć udział w Balu Cesarza Franciszka Józefa I, jednego z wymienionych na wstępie jubilatów. W ramach obchodów przypomniany zostanie także przyjazd austriackiego cesarza na ziemię Hradecką jesienią 1866 r., kiedy to podarował zniszczonemu wojną regionowi milion złotych.

W 2016 r. w Czechach obchodzona będzie także osiemdziesiąta rocznica urodzin i piąta rocznica śmierci Václava Havla, pierwszego prezydenta po zmianie ustroju. Jego pamięć zamierza uczcić na przykład dzielnica Praga 6, w której Havel mieszkał przez wiele lat, zamieszczając tablicę pamiątkową na jego domu przy ul. Dělostřelecká. Chcąc uczcić pamięć tej wybitnej postaci można odwiedzić na przykład ogród kwiatowy, otaczający pałac prezydencki w Lánach, lub Zamek Praski, tradycyjną siedzibę czeskich głów państwa.

Zlín, położony na wschodzie Moraw, w 2016 r. obchodzić będzie rocznicę 140 urodzin Tomasza Baty, założyciela słynnego koncernu obuwniczego Bata, oraz 80 rocznicę powstania laboratorium filmowego w Zlínie, które zajmowało się skuteczną reklamą tej firmy. Twórcza atmosfera przyciągnęła stopniowo do Zlína szereg wybitnych twórców i wkrótce w laboratorium zaczęto kręcić filmy dokumentalne, podróżnicze i podjęto pierwsze próby nakręcenia filmów animowanych. Oba jubileusze będą w 2016 r. jednym z głównych tematów 56. edycji międzynarodowego festiwalu filmów dla dzieci i młodzieży Zlín Film Festival.

 

Wszystkie pola:

array(17) { ["key_words"]=> string(0) "" ["meta_title"]=> string(123) "Czesi świętują ważne rocznice - Czechy, ciekawe miejsca, Praga, atrakcje turystyczne, wydarzenia na świecie, VETURO.pl" ["meta_desc"]=> string(0) "" ["watermark"]=> string(0) "" ["interesting_places"]=> string(0) "" ["author"]=> string(12) "Czechtourism" ["latlng"]=> array(3) { ["address"]=> string(0) "" ["lat"]=> float(49.662294591846801949941436760127544403076171875) ["lng"]=> float(15.3973388650406004529713754891417920589447021484375) } ["highlight_search"]=> bool(false) ["is_news"]=> bool(true) ["is_home_page_title"]=> bool(false) ["is_poradnik"]=> bool(false) ["is_sprzet"]=> bool(false) ["is_outwear"]=> bool(false) ["use_video"]=> bool(false) ["video"]=> string(0) "" ["show_map"]=> bool(true) ["country"]=> string(3) "CZE" }

key_words:

meta_title: Czesi świętują ważne rocznice - Czechy, ciekawe miejsca, Praga, atrakcje turystyczne, wydarzenia na świecie, VETURO.pl

meta_keys:

meta_desc:

watermark:

interesting_places:

author: Czechtourism

latlng: Array

highlight_search:

is_news: 1

is_home_page_title:

is_poradnik:

is_sprzet:

is_outwear:

use_video:

video:

show_map: 1

Pola do umieszczenia w nagłówku

meta_title: Czesi świętują ważne rocznice - Czechy, ciekawe miejsca, Praga, atrakcje turystyczne, wydarzenia na świecie, VETURO.pl

meta_keys:

meta_desc:

Pola do umieszczenia w treści

watermark:

watermark:

author: Czechtourism

meta_desc: